Marţi,
04.10.2022
Innorat
Acum
12°C

După ce Trif s-a întâlnit ieri cu Rafila, Cîmpean a mers astăzi la Guvern. Îi asigură pe sibieni că proiectul noului spital continuă

După ce Trif s-a întâlnit ieri cu Rafila, Cîmpean a mers astăzi la Guvern. Îi asigură pe sibieni că proiectul noului spital continuă

Daniela Cîmpean, președinta Consiuliului Județean Sibiu, dă asigurări sibienilor că procedurile pentru construcția noului spital județean vor continua. După ce o delegație a PSD Sibiu, compusă din deputatul Bogdan Trif, președintele PSD Sibiu, liderul consilierilor județeni PSD, Laura Barac și consilierul județean Pavel Bichicean, a fost, ieri, într-o vizită de lucru la ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, Daniela Cîmpean a mers astăzi împreună cu Raluca Turcan la Guvern pentru a discuta despre construirea noului spital județean.

Președinta Consiliului Județean a publicat, într-o postare pe facebook, în urmă cu câteva minute, concluziile întâlnirii pe care le-a avut astăzi la Guvern cu Premierul României, Nicolae Ciucă, Ministrul de Interne, Lucian Bode și cel al Fondurilor Europene, Marcel Boloș.

”Construcția Noului Spital Județean Sibiu merge înainte! Premierul României, Nicolae Ciucă, ministrul de Interne, Lucian Bode și cel al Fondurilor Europene, Marcel Boloș au dat astăzi asigurările pe care le așteptau sibienii: există atât voință, cât și soluții pentru finanțarea noului Spital Județean! Întâlnirea pe care am avut-o acum câteva ore la Guvern a reconfirmat hotărârea Executivului de a susține această investiție. Am asumat pașii exacți care trebuie urmați pentru a obține suma maximă ce poate fi atrasă din  fonduri europene”, a scris Daniela Cîmpean în postarea de pe Facebook.

Aceasta a mai precizat faptul că pentru cofinanțarea Spitalului prin Banca Europeană de Investiții aa stabilit împreună cu miniltrii un calendar de acțiune  bazat pe dialogul  avansat cu instituțiile guvernamentale. 

„Partea tehnică de dialog cu Ministerul Sănătății  este realizată, iar acest fapt reiese acum și public din documentele încărcate in următorul link: https://www.cjsibiu.ro/.../corespondenta-cu-ministerul.../Este important ca sibienii și opinia publică să cunoască, transparent, clar și nepărtinitor, modul în care această investiție avansează. Proiectul a obținut parteneriatul Guvernului României încă din anul 2020.  Acest parteneriat a fost inițiat la nivelul Consiliului Județean Sibiu, iar la nivelul guvernului a fost inițiat de vicepremierul de atunci, Raluca Turcan, și asumat de premier”, a mai transmis Cîmpean.

Turnul Sfatului a publicat duminică seara un interviu cu Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, în care acesta preciza faptul că  nimeni de la Sibiu nu a fost să îi prezinte proiectul noului spital.

Citește și: VIDEO Cîmpean spune că noul spital județean ”acum este în ograda PSD”. Ironii și sarcasm între aleșii sibienilor

VIDEO – Problema noului Spital Județean Sibiu a ajuns pe masa premierului. Cîmpean: ”PNRR-ul nu este singura sursă de finanțare”

PSD Sibiu: Îi cerem doamnei Cîmpean să meargă, astăzi, de urgență la Ministerul Sănătății!

Sursă foto: Facebook/Daniela Cimpean - Presedinta Consiliului Judetean Sibiu

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Adina Torop

de Adina Torop

Reporter Speciale

adina@turnulsfatului.ro

Comentarii

12 comentarii

Emil

Acum 2 luni

E clara încurcătura, proiectul continua, spitalul mai așteaptă.
Raspunde

Xxx

Acum 2 luni

Îi asigura???? Ok . Dar dacă trec 10 și si nu se face????? O sa explice ca PSD ul...Putin...covidul...etc etc au fost de vina nu i asa??? Și...culmea...mulți o sa creadă !!!
Raspunde

Alex

Acum 2 luni

Ciuca se laudă pe Facebook că până în 2027 România are la dispoziție 45 de miliarde de euro fonduri de coeziune. Deci nu trebuie să se împrumute nimeni că bani sunt de unde. Proiecte și voință să existe.
Raspunde

Elena

Acum 2 luni

Foarte frumos! Dar de admiterea la Medicina Sibiu ne place mult prima intrată cu 9,91 dar la Bac e de 7,51. Se stie fiica cui dar mai ales nepoata cui e . -escu. Dar chiar prima, doamna prodecan???!
Raspunde

CA

Acum 2 luni

Doamna mea...va asigur ca medicina in Sibiu ruleaza numai si numai pe pile!...conferentiari care isi transfera copii (care initial nu luasera BACul!!!) de la medicina in engleza la Oradea (unde se intra doar cu interviu)...la Sibiu...conferentiari care isi scot copii ca sefi de promotie si umbla nu numai la notele copiilor lor ci scad si notele altora ca sa iasa ai lor in fata... daca aveti acolo copii care au intrat la admitere...faceti tot ce puteti sa ii transferati... da, nicaieri nu e perfect, dar la Sibiu e JALNIC!!!
Raspunde

Floare

Acum 2 luni

In stilul tovarasesc asa se face: se prezinta tovarasului ministru si tovarasului prim secretar . S-au dus si niste cadouri ? Sa nu uitam obiceiurile tovarasesti ca la taiat panglici trebuie sa se prezinte un grup de tovarasi care au ajutat nemijlocit la construirea unui spital in 40 de ani.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Hai Doamnele

Acum 2 luni

Faine sibience. Sa speram ca si domnii sunt gentlemani si le ajuta. Ps A doua poza e ptr istorie. De 10.
Raspunde

Cetateanul Gogu

Acum 2 luni

Care sibience?
Raspunde

Doamne, da-i minte

Acum 2 luni

Mai omule, incearca sa ajungi si tu in sec 21. Care ar fi definitia ta ptr “sibian”? Taran din sate din jur si nu numai care s-au mutat dupa colectivizare in Sibiu, au cumparat subventionat parcele de teren si au construit case stas ?Adica tot Orasul de jos, Lazaretul si toate cartierele de blocuri. Sau poate comunist rasplatit de PCR cu repartiție in case nationalizate. Sau asistati social , nu stiu cum le zicea Regimul comunist celor muuulti si necajiti bagati prin curtile din Centru si Poarta Turnului. Nu zic ca nu ar fi si cativa descendenti prin Turnisor si Gusterita de vechi romani. Dar sunt putini. N-aduni de un Dispensar, darmitede-un Spital judetean. Ai o statistica care contrazice ce zic??? Te rog sa ne “luminezi”. Aaa, mai e o categorie: inchipuitii care au uitat intentionat ca tot din comercianti de pe langa cetate, servitori sau cameshi si opinci se trag si se cred “familii vechi”. “Sibian” e un cet care face ceva ptr Sibiu. Asa cum “londonez” e si cetateanul care sta in Londra indiferent de culoare sau “vienez “ e 70%din populatia Vienei care NU e austriaca de origine . Sau “american” e si presesintele negru. Oamenii merg in Cosmos, isi ingroapa in Cimitir companionii si prietenii de viata cu 4 picioare si tu nu poti fi multumit decat cu “sibieni”? Ce inseamna sibian ptr tine? E doar un substantiv comun, fara relevanta stiintifica. Cel mult geografica .
Raspunde

Raluca

Acum 2 luni

Acesta e statul centralizat cu o administratie locala faramitata. Totul se rezolva la Centru care detine si resursele si care decide cum sa foloseasca resursele fragmentat cate putin la fiecare administratie locala. Un consiliu regional- pentru Regiunea Centru in acest caz, gestionandu-si singur resursele (proportional din fiecare tip de finantare) isi crea singur criteriile de prioritizare a proiectelor: pentru spitale si dispensare, crese, gradinite si scoli, paduri urbane, terenuri de sport la nivel de cartier, locuri de joaca copii, toalete publice urbane si la obiective turistice, infrastructura regionala de transport pentru cresterea mobilitatii, mai putin stadioane sau zeci de kilometri patrati de asfalt de proasta calitate in mediul rural sau mai putine asa zise centre de informare turistica, economii din reducerea, electronizarea si simplificarea administratiilor judetene si locale.
Raspunde

Tomuta

Acum 2 luni

E clara treaba, mai inaugureaza D-na Turca si Cimpean odata terenul spitalului ca si asa vine campania electorala. Sibienii in al 6 -lea val astepata tot in canicula 2 ore ptr un test la urgente, sa nu punem la socoteala ca 75% dintre bolnavi se trateaza la Cluj/MS ca in Sibiu e jale.
Raspunde

Gigi

Acum 2 luni

Deci, conducerea CJ cu deputata botoseneanca și cu generalul prim-ministru ne-a asigurat printr-o poză că vor fi bani pentru spital. Din PNRR cum se lăuda inițial PNL Sibiu, e clar că nu s-au alocat, curiozitatea este de unde vor aloc acești bani, de la buget, ce linie de finanțare europeană? Ăștia nu au soluții și plătesc bani grei în presă ca să mimeze soluțiile cu o poză. Nu au obținut nici măcar un angajament semnat de guvern, nimic.... Mai este de discutat și orgoliul personal al doamnelor. La Rafila nu s-au dus, de ce? Sibienii din propaganda asta dintr PSD-PNL ar fi avut de câștigat. Dac mergeau și nu erau primite le băteau obrazul lui Trif, dacă erau primite puteau cere și poate primeau ceva și se lauda și PNL și PSD ca au dat totuși prin PNRR o frimitura și la spitalul Sibiu sau erau refuzate și aruncau hoitul incompetenței lor la PSD că a tăiat banii și la USR că nu i-a trecut cu dedicație la elaborarea PNRR. Dar nu au făcut asta din orgoliu și din lipsă de dedicare față de interesele sibienilor. În schimb trag de timp până improvizează o soluție de finanțare și ne aburesc cu propaganda în stil bolșevic.
Raspunde