Hari Bucur Marcu, expert în securitate, apărare și alianțe militare, susține că bărbații ruși care fug de mobilizarea ordonată de președintele Vladimir Putin nu merită ajutorul occidentului.
Stabilit în Săliște, Bucur spune într-o postare pe Facebook că a donat bani pentru refugiații ucraineni, însă pentru ruși nu va face niciodată același lucru.
”Bărbații Federației Ruse care fug de mobilizare, mai ales dacă nici nu au fost chemați la concentrare, sunt tot aceiași care fug de răspunderea calității de cetățean al federației, atunci când vine vorba despre crimele de război și crimele împotriva umanității, săvârșite de statul federal Rusia, de șapte luni încoace, împotriva Ucrainei și împotriva civilizației euro-atlantice.
Adică, fuga lor nu le poate conferi meritul de azilant ori statulul de refugiat în Occident, atâta vreme cât bărbații ăștia au aprobat până acum tacit agresiunea neprovocată, nejustificată și ilegală în dreptul internațional, a patriei lor împotriva Ucrainei.
Dacă pentru refugiații ucraineni am donat ce am putut și ce am avut, pentru fugarii ruși nu numai că nu donez nimic, ci pretind funcționarilor publici unionali si naționali să nu cheltuiască cu fugarii ăștia nici măcar un eurocent din contribuția mea la bugetele lor”, a transmis Bucur.
După Ucraina, urmează Republica Moldova? Răspunsul analistului militar sibian Hari Bucur
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: mobiliare , refugiati , Ucraina , Rusia , Hari Bucur
Vizualizari: 1029
Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Prof. de Geografie
Acum 5 ore
@Hermannstadt
Acum 5 ore
Pastor Marginas
Acum 5 ore
Pastor Marginas
Acum 7 ore
X