Duminică,
05.02.2023
Ceata
Acum
-5°C

”Am plătit 3.000 de euro, am rămas fără loc de parcare, nimeni nu poate interveni”. Locurile private nu mai sunt sigure în Sibiu

”Am plătit 3.000 de euro, am rămas fără loc de parcare, nimeni nu poate interveni”. Locurile private nu mai sunt sigure în Sibiu

Pentru a doua oară în decurs de câteva luni, un sibian care și-a cumpărat loc de parcare privat în ansamblul în care locuiește descoperă că, de fapt, nu-l poate folosi: este ocupat de mașinile altora. Sibianul a descoperit și cum nicio instituție nu poate interveni în timp util pentru a-l ajuta să dispună de spațiul al cărui proprietar este.

Mutat de aproape doi ani într-un nou cartier nou, sibianul a decis să cumpere și un loc de parcare pentru mașina pe care o deține. La scurt timp avea să descopere că nu-și poate exercita tot timpul dreptul de proprietate. ”În iulie 2021, o mașină înmatriculată în Germania a fost lăsată pe locul meu de parcare. N-am reușit să găsesc proprietarul, am făcut o petiție la Poliția municipiului Sibiu. După câteva zile am fost contactat, cei de la Poliție mi-au spus că aplicat o amendă și m-au întrebat dacă doresc să continue cu aplicarea de amenzi. Am zis că nu, deoarece între timp mașina a fost mutată”, povestește sibianul care a cerut să nu-i fie făcută publică identitatea ori cartierul în care locuiește.

Situația din vara anului trecut avea să se repete aseară. ”Am văzut pe grupul nostru de locatari că un vecin cerea să îi fie eliberat locul de parcare. Când am ajuns acasă, am văzut că mașina respectivă a fost mutată pe locul meu. Am scris pe grup, dar proprietarul mașinii – care nu știu cine este – nu a mai venit să elibereze locul. Practic a decis că locul de parcare poate fi ocupat în mod abuziv cât timp dorește”.

Citește și Sibiul subvenționează mașinile: cu minim două mașini pe loc de parcare, doar una din șapte are abonament

Nimeni, nimic

În cursul zilei de miercuri, 30 noiembrie, sibianul al cărui loc de parcare este în continuare ocupat a apelat din nou la sprijinul autoritățile locale. Mai întâi, cel al Poliției locale. ”De aici am primit răspuns că nu se poate face nimic, deoarece nu ține de competența acestora. Am luat legătura cu Poliția municipiului Sibiu, iar de aici am aflat că trebuie să fac o petiție cum am procedat și în trecut pentru că nimeni nu poate fac nimic momentan. Am fost sfătuit să îmi pun blocator pentru a evita situații similare tocmai pentru că există un gol în legislație. Aici discutăm, din nou, despre ce trebuie eu să fac”.

Din experiența vecinilor săi, sistemele de blocare nu sunt o soluție. ”Sunt foarte ușor de distrus, de stricat, asta li se întâmplă vecinilor”.

De la polițiști a mai aflat că, dacă șoferul care și-a lăsat mașina parcată abuziv refuză să o mute, singura soluție este o acțiune în instanță împotriva proprietarului autoturismului.

Cum operatorul Poliției locale l-a sfătuit să ia legătura și cu Administrarea domeniului public și privat din cadrul Primăriei, sibianul a sunat în cursul zilei de miercuri la numerele afișate pe site-ul administrației locale. Fără să aibă în vedere că, de miercuri până duminică, e ”minivacanța de 1 Decembrie”. ”Aici am discutat cu cineva care răspunde la telefonul Primăriei și care îmi explică cum nu e nimeni, să revin luni. Îi explic că nu pot să aștept până luni și îmi explică din nou de ce trebuie să ne supunem sugestiilor persoanelor care răspund la telefonul primăriei. Ulterior, când încep să îi spun că totuși plătesc taxe și trebuie sa îmi spună cu cine să discut pentru a primi ajutor, îmi transmite că și dumnealui plătește taxe și îmi închide practic telefonul în nas, pentru că așa este frumos când deja ai o problemă, meriți să fii tratat și cu lipsă de respect”, continuă descrierea situației.

Concluzia

Sibianul în discuție este nedumerit de ”breșa din sistemul legislativ” pentru care plătește taxe și care nu îi protejează proprietatea ”dobândită cinstit”.

”Acum aștept răspuns de la Poliția municipală și Primărie, iar până se vor hotărî sa îmi spună că, de fapt, nu se poate face nimic, am rămas și fără loc de parcare pentru care am plătit suma de 3.000 euro, TVA și impozit. Concluzii? Aproape două ore de telefoane, emailuri și mâine este 1 Decembrie. Sunt mândru că sunt român și locuiesc în Sibiu, dar pentru cu totul alte motive, nu pentru experiența românească de astăzi”.

Mașina care în continuare ocupă în mod abuziv locul de parcare este înmatriculată în Sibiu.

Citește și Sibiul a atins apogeul: Unul din doi adulți are mașină, 100.000 de autovehicule intră și ies zilnic din oraș

Notă: fotografia utilizată este ilustrativă. Sursa: arhiva TS

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

29 comentarii

Sibianul turmentat

Acum 2 luni

Solutia e blocatorul de parcare. Urat dar mult mai sigur...
Raspunde

Emil

Acum 2 luni

De parca sibianul nu stie cum a praduit sarlatanul Iohannis proprietatile altora...Politia, Justitia, Primaria, etc, jefuiesc si distrug proprietatile romanilor, nu le protejeaza.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bambolero

Acum 2 luni

Cum se face un loc de parcare privat, îl jefuiește Iohannis, prostea?
Raspunde

Emil

Acum 2 luni

Vicleanul Iohannis e mult mai ticalos decat bin Laden. Daca nu era murdar nu ajungea sef de mafie statala si doctor de bubati.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cornel Sibianul

Acum 2 luni

Traian Deleanu ești de tot râsul! Poza acompaniatoare prezintă un ansamblu de locuințe situat pe teritoriul comunei Șelimbăr, în apropiere de pârâul Valea Săpunului .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bambolero

Acum 2 luni

ce te așteptai de la un slujbaș de partid?
Raspunde

David

Acum 2 luni

Daca locuiai in Sibiu masina aia era deja ridicata. Dar cum esti pe Selimbar, saracii de ei sunt neputinciosi.
Raspunde

Robert

Acum 2 luni

Daca era "pe Selimbar", omul nu ar fi apelat la Politia municipiului Sibiu
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Viceprimarul

Acum 2 luni

Nu are nicio treaba Primaria cu locurile de parcare private, sa-l doneze domeniului public si mai discutam :).
Raspunde

Claus

Acum 2 luni

Ia-ti un set de mutat masini,carucioare de alea,o ridici si o scoti in drum,sau civilizat lasa-i omului un mesaj in stergator,sau mai stai cateva saptamani,poate sunt de aia de inchiriaza in regim hotelier pt fete si pleaca in curand.
Raspunde

Aaa

Acum 2 luni

Aceasta situație este generala în Sibiu a tuturor deținătorilor de autovehicule din impozitele carora au fost făcute o mulțime de parcare dar nu au unde sa parcheze, pentru nici unul din administrația orașului nu are IQ necesar sa rezolzolve problema asa cum alte orașe au făcut! După ce au plătit impozit sunt forțați sa parcheze în parcări cu plata transformate din parcări fără plata unicul lucru de care sunt în stare.Parcarile sunt ocupate de mașini ale celor care nu plătesc impozit pe auto în Sibiu. În zona M viteazu -Rahovei va fi jale după 1, oricum era plin pt ca era folosita de cei din selimbar unde majoritatea parcărilor sunt private și foloseau parcărilor fraierilor din Sibiu ca este domeniu public nu ?
Raspunde

Pușcașu Marin

Acum 2 luni

Parcarea aia n-a fost făcută din nici un impozit, e privată. Citește articolul înainte să scribi prostii
Raspunde

Aaa

Acum 2 luni

@puscasu După cum am spus la începutul comentariului m-am referit la situația generala a parcărilor din Sibiu daca nu înțelegi .... da pt tine e prostie.
Raspunde

Mihai

Acum 2 luni

Problema è simpla. Politia Locala nu poate face nimic deoarece nu exista o Hotarare in Consiliul Local pentru a aplica amenzi daca cineva parcheaza pe locul altuia asa cum se intampla in orasele civilizate! Din pacate sunt multe blocuri fara suficiente locuri de parcare care au fost autorizate de primar si care acuma refuza sa faca dreptate!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Pușcașu Marin

Acum 2 luni

În care orașe civilazate? Și de ce nu te-ai dus acolo și ai vent la Sibiu?
Raspunde

Oana

Acum 2 luni

Cauta BRASOV, bucuresti, etc!
Raspunde

Dan

Acum 2 luni

Aceea este proprietate privata, politia locala ar trebui sa vina sa ridice masina parcata acolo. Daca cineva iti parcheaza in fata portii, aceea masina se ridica, la fel si aici, vrei sa intrii pe proprietatea ta. Dar mai nou se pare ca in Sibiu, datorita disparitiei lui Johannis, sau instalat in scaune tot felul de specimene comuniste care dinou se bazeaza pe cunostinte si relatii ca sa blocheze lucrurile.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Radu G

Acum 2 luni

Din minunile capitalismului........ daca va dadea Ceausescu pe gratis asemenea bastilii de locuinte sau cartiere, il mai impuscati o data. Asa, v-ati bagat in datorii sa platiti pe branci niste ghettouri. Broscaria e LUX, pe langa halul in care au fost planificate noile cartiere de ghettouri.
Raspunde

Dan

Acum 2 luni

Si in cazul locurilor de parcare private, politia locala este obligata prin lege sa se prezinte, sa gaseasca soferul in sistem, si 2 situatii, 1 sa il contacteze sa mute autovehiculul, 2 sa ii dea amenda. Iar daca autoturismul lui blocheaza accesul oricarei alte persoane in aceea zona atunci se va dispune si ridicarea lui. Si da, cand un autoturism este parcat pe locul tau de parcare, tu nu ai acces sa intri pe acel teren, si atunci trebuie sa se dispuna mutarea sau ridicarea autoturismului. In locurile publice de parcare se dau amenzi pentru neplata taxei de parcare, in locul privat este incalcarea terenului privat si doar cei care se ocupa de parcari pot face ceva, daca iti aruncau gunoaie atunci era plangere la politie si se facea ancheta. Ce comentarii vad aici ma ia groaza cu tot **** de Capitala culinara/culturala si ce naiba mai lauda primaria orasul ca sa mai atraga toti oamenii buni de nimic pe aici. Si pregatitiva, de sarbatori va fi rau, peste tot, si politia ca si alte organe ale statului, se vor face ca ploua, ne reintoarcem la comunism, ne pregatim pentru primirea Rusilor.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bambolero

Acum 2 luni

unde scrie bă, în ce lege, că e poliția obligată? Și nu, nu ne pregătim de comunism, ne pregătim de sărbători. Și nu ne pregătim de primirea putlerilor, suntem ocupați cu primirea ucrainenilor. Te oftici, șoșo? :)))
Raspunde

R.

Acum 2 luni

Eu as lua o liza si 3 dale de beton de cateva sute de kg sa le pun in jurul masinii cand blocheaza care locul.
Raspunde

Gogu

Acum 2 luni

Mai simplu, bolovan in parbriz ! anvelope taiate… atentii de acest fel pana se linisteste…etc
Raspunde

Pentru R. si Gogu

Acum 2 luni

Dupa acestea, iti mai lasi masina in locul respectiv (desi este al tau)?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bobo

Acum 2 luni

Da....si ? Asta e articol ?

Raspunde

Un adrian

Acum 2 luni

E numai chestie de educație!Suntem , din păcate, needucați!
Raspunde

Emil

Acum 2 luni

Avocata Poporului recunostea ca primim o educatie bolnava si o sanatate corigenta. https://www.youtube.com/watch?v=X6C4uev39Lc
Raspunde

Adrian

Acum 2 luni

Am platit pe o parcare 2500 de euro vine un oltean din valcea se parcheaza, ies pe balcon si ii spun sa plece din parcare la care imi spune fomistu tupeist ca sta doar putin si atunci m-am enervat si m-am luat de el si statea si radea .... astia am un tupeu incredibil, la asta s-a ajuns pentru ca nu ne-am luat de ei sa le interzicem sa vina fara masina....
Raspunde

Sorin

Acum 2 luni

Se leagă cu o șufă respectiva mașină și se trage până în mijlocul drumului. De acolo se ocupă poliția
Raspunde

Ion din melisor

Acum 2 luni

Locuri de parcare nu sunt într-un cartier întreg dacă uni au trei, patru mașini .Așa se ajunge să blocheze alte locuri de parcare . Mai sunt și uni nesimțit care cred că pot parca unde vor ei și că totul li se cuvine . Vezi juveți de Romb .
Raspunde