Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Replică amuzantă a lui Dorin Cioabă, după votul Austriei: ” Vor fi numai pene de lebădă în toată Austria, pentru ce au făcut României”

Alin Bratu
4
cioaba-lebede-equz

Dorin Cioabă, autointitulatul rege al rromilor, a glumit într-o postare pe pagina sa de Facebook după ce Austria a dat vot negativ intrării României în Spațiul Schengen.

Publicitate
Publicitate

”Vor fi numai pene de lebădă în toată Austria, pentru ce au făcut României. Au căutat-o cu lumânarea. Romii mei, nu puteți să le aduceți în țară lebedele ca nu suntem în Schengen, dar le vom servi la ei acasă. S-au pus cu cine nu trebuie. Asta le va durea cel mai tare”, a transmis Cioabă.

Publicitate

Regele face referire la o știre apărută în anii 90, despre mai mulți romi din România care ar fi mâncat lebedele aflate pe un lac din Viena. În anii 2000, povestea a fost reluată de presa britanică,  însă după o anchetă cotidianul britanic The Sun a fost obligat să publice o dezmințire.  

Nu este prima dată când Cioabă glumește în acest fel. În 2017 s-a pozat la Lacul Balaton din Ungaria lângă lebede și rațe scriind explicația „am găsit lebede în Ungaria. Hai la masă, neamule!”.

Publicitate
Publicitate

Alin Bratu
Alin Bratu

Politic

0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

4 răspunsuri

  1. Avatar Sparrow
    Sparrow

    Vrem si fapte!
    Ia mai dā-i mā -n ……democratie si pe austrieci….
    Bāi dacā -i bal, bal sā fie

    6
    6
  2. Avatar Dragos
    Dragos

    Serios…? Nu aveați cu ce umple pagina și v-ati gândit sa o infestati cu “glumele” acestui Pokemon…?

    8
    4
  3. Avatar Emil
    Emil

    Sfartecati-le cu ghearele sa le zboare penele ca ninsoarea in toate partile.

    6
    6
  4. Avatar Ghita, din Sibiu
    Ghita, din Sibiu

    Daaa. Dacă veți călători în Belgia, Olanda, Austria, Franta, Italia, Germania și oriunde, veți remarca peste tot persoane bronzate care cerșesc. Și de asta Austria acuza …migrantii! …
    Si el glumește…

    11
    4

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate