Duminică,
14.09.2025
Parțial Noros
Acum
21°C

Știrile zilei la Sibiu

Știrile zilei la Sibiu

Principala știre a zilei de luni în Sibiu, precum în mai toată țara – de altfel, o reprezintă protestul fermierilor și al TIR-iștilor. Zeci de străzi au fost astăzi blocate cu tractoarele și camioanele, traficul fiind dat peste cap până spre seară. În rest, avem comandant nou în Centrul NATO, Consiliul Județean a publicat bugetul pe anul 2024 și un sibian care a primit premiul „Cartea de Poezie a anului 2023”. Acestea sunt știrile zilei la Sibiu.

La 28 de ani, căsătorită, cu trei copii, Elena Nicoleta Răspop este cea care a unit sute de fermieri și transportatori în protestul care a avut loc pe străzile din Sibiu în cursul zilei de luni. Tânăra agricultoare vorbește cu pasiune despre munca ei și cu dezamăgire despre non-reacțiile celor care vremelnic au ajuns în funcții publice de conducere.

Sute de tractoare și camioane au intrat în Sibiu în jurul prânzului, demarând protestul fermierilor și transportatorilor împotriva cerealelor ucrainene, a tarifului la RCA și prețul motorinei, printre altele. Filmul evenimentelor îl puteți vedea aici.

În 2024, CJ Sibiu se așteaptă la cel mai mare deficit bugetar din ultimii 4 ani, conform proiectului de buget al județului publicat pentru consultare. Față de anul precedent, în acest an se propune o creștere semnificativă a cheltuielilor pentru învățământ (+50 milioane), sănătate (+17 milioane), cultură, recreere și religie (+23 milioane) și protecția mediului (+60 milioane lei). Cifrele se pot schimba la momentul adoptării documentului financiar.

Unul dintre cei mai apreciați scriitori și poeți români ai prezentului, după cum e considerat în medii literare, poetul sibian Radu Vancu va primi în această seară premiul pentru cea mai bună carte de poezie din 2023: volumul „Kaddish”, apăruta la Casa de editură Max Blecher din București.

Comandamentul Corpului Multinațional de Sud-Est sau Centrul NATO de la Sibiu - cum este cunoscut în termeni populari - are începând de astăzi un nou lider, în persoana generalului-maior Cristian-Daniel Dan. Acesta îl înlocuiește la comandă pe generalul-maior Dragoş-Dumitru Iacob. Interesant este că ambii sunt absolvenți ai școlii militare de la Sibiu. Acesta este și motivul pentru care noul comandat al Centrului NATO de la Sibiu a ținut să declare: ”Simt că m-am întors acasă”.

Muzeul Național Brukenthal a avut în anul 2023 peste 800.000 de vizitatori. Dintre aceștia, peste 400.000 au fost la sediul Muzeului, iar alți aproximativ 400.000 au fost la alte sedii și muzee din țară la expozițiile organizate de Muzeul Național Brukenthal. De asemenea, încasările au ajuns în anul 2023 la 3 milioane de lei.

Pentru amenințările făcute la adresa soției sale pe care a pălmuit-o cu o zi înainte, polițiștii sibieni au emis un ordin de restricție împotriva unui bărbat din Copșa Mare. Și pentru a fi sigur că respectă acestor ordin, i-au montat acestuia o brățară de monitorizare.

În cartierul Gușterița, Primăria Sibiu va transforma o casă de locuit în spațiu de învățământ – cel mai probabil creșă sau grădiniță. Intenția a apărut ca urmare a dezvoltării locative a cartierului și în urma solicitărilor părinților cu copii preșcolari.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus