Luni,
22.04.2024
Innorat
Acum
7°C

Actualizare. Unul dintre cei mai activi consilieri locali din Cisnădie candidează ca independent la primărie. Cibu-Deaconu: USR Cisnădie are candidat

Actualizare. Unul dintre cei mai activi consilieri locali din Cisnădie candidează ca independent la primărie. Cibu-Deaconu: USR Cisnădie are candidat

Elena-Andreea Zîmța, fost consilier local în Cisnădie din partea USR, și-a anunțat luni dimineață candidatura la primărie.

Actualizare: Ruxandra Cibu-Deaconu, președinta USR Sibiu spune ca organizația din Cisnădie are un candidat pentru funcția de primar - Mircea Orlățan.

„USR Cisnădie are un candidat la Primăria Cisnădie, Mircea Orlățan, care a fost desemnat de organizația locală prin vot. Este cea mai potrivită persoană pentru această funcție, având în vedere experiența solidă în atragerea de fonduri europene, de care Cisnădie are foarte mare nevoie. Mircea Orlățan a fost singurul membru al organizației USR Cisnădie care și-a anunțat intenția de a candida la alegerile pentru Primăria Cisnădie, nu am înregistrat nicio altă solicitare din partea membrilor USR,” a transmis Cibu-Deaconu, la solicitarea Turnul Sfatului. 

Știre inițială: Zîmța spune că va candida ca independent, ea urmând să lupte pentru voturile cisnădienilor cu actualul primar Gheorghe Huja, cu Mircea Orlățan - candidatul USR și Simion Diaconu Cosmin Georgel, din partea Forța Dreptei. PSD încă nu și-a anunțat oficial candidatul la primăria Cisnădie.

Elena-Andreea Zîmța a precizat că și-a dat demisia din USR pentru a putea candida ca independent.

”După aproape cinci ani de implicare activă în politica locală, am decis să îmi asum o nouă provocare pentru binele orașului nostru: primărița orașului Cisnădie.

Această alegere nu a fost una luată la întâmplare sau în grabă, ci este rezultatul unei decizii pe care am luat-o la scurt timp după ultimele alegeri locale. Mandatul de consilier local mi-a oferit oportunitatea de a mă pregăti temeinic, acumulând experiența și cunoștințele necesare pentru a prelua responsabilitatea asociată funcției de primar al orașului Cisnădie.

Cu toată recunoștința pentru sprijinul primit în acești ani, am ales să-mi retrag afilierea politică, demisionând din USR și candidând ca independent.

Contez pe susținerea și înțelegerea voastră în această călătorie, iar angajamentul meu rămâne neclintit în slujba binelui comunității noastre.

Eu m-am pregătit pentru acest moment al schimbării. Voi sunteți pregătiți?”, a transmis Elena-Andreea Zîmța.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

6 comentarii

Emil

Acum 1 lună

Sobolanul Barna a parasit primul corabia USR.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Duduia

Acum 1 lună

Duduia e constienta ca rupe voturi de la USR, deci il ajuta pe Huja ? Sau asta e scopul ? Nu zic, poate e f competenta, dar face jocul lui Huha, cu sau fara voia ei.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gunther

Acum 1 lună

Îți răspund eu, pe baza unor informații certe: știe foarte bine ce face și mai ales știe că nu are nicio șansă. Și-a programat cu precizie pașii, pentru a-și bloca "prietenii" din USR. C-așa-i la noi, la români. Să moară și capra vecinului, în timp ce i-o trage țapul primăriei.
Raspunde

John Doe

Acum 1 lună

Împotriva lui huja e nevoie de un candidat comun, nu 5 care să își împartă voturile. Pentru ca personajul de care ne-am săturat toți, oricum va primi voturile psd și fdgr. Sau candidează iar vreun împiedicat din partea fdgr care doar va incurca votanții?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kim

Acum 1 lună

Doamne fereste! Duduia nu e in stare de o discutie serioasa, un iepuras speriat, sa spun ca pluteste e prea putin.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ftjfg

Acum 2 săptămâni

duduia asta nu o sa ajunga sa stranga nici macar listele necesare pentru sustinerea candidaturii daramite sa ajunga sa candideze... daca tot zice ca este asa de buna de ce nu si-a depus intern candidatura in cadrul partidului si daca era asa de buna o alegeau ca si candidata dar probabil este tot o mancatoare de rahat care vrea sa puna doar bete in roate si nimic mai mult constienta ca nu are nici o sansa... lehamite imi este de astfel de nulitati

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus