Luni,
20.05.2024
Partial Noros
23°C

FC Hermannstadt trece pe primul loc în play-out: 2-0 pe stadionul municipal contra echipei Petrolul Ploiești

FC Hermannstadt a primit vizita celor de la Petrolul Ploiești în ultimul meci al etapei din play-out - etapa cu numărul șase. Sibienii au câștigat cu 2-0 și au urcat pe primul loc (sau locul 7 în clasamentul general).

Înainte de partida de pe Municipal, ambele echipe au venit după rezultate de egalitate. Sibienii au remizat cu FC Botoșani, scor 1-1, iar Petrolul cu UTA Arad, tot 1-1.

Din echipa titularilor a sibienilor au lipsit Murgia și Sota - suspendați; precum și N'Goma - accidentat.

Golurile celor de la FCH au fost marcate în minutele 38 și 75. Mai întâi, Valerică Găman a trimis cu capul din șase metri direct în poarta lui Zima, iar în a doua repriză Ianis Stoica a scăpat singur cu portarul și a trimis mingea în plasă.

După această victorie, FCH obține 31 de puncte și se află la egalitate în vârful clasamentului din Play-out cu UTA Arad.