Zeci de muncitori se aflau miercuri dimineață pe șantierul Podului Gării, pregătind ultimele detalii în vederea redeschiderii programată pentru vineri.
Circulația pe pod a fost închisă în urmă cu aproape două luni, constructorul încadrându-se în termenul anunțat inițial. În prezent muncitorii au finalizat marcajele rutiere și se concentrau pe montarea noului parapet și refacerea bordurilor.

Mai mulți angajați ai constructorului au confirmat că termenul asumat pentru redeschidere este vineri, 4 octombrie. Aceasta este prima fază a lucrărilor de reabilitare a podului, șantierul continuând și după reluarea traficului auto.

Conform oficialilor primăriei Sibiu prima parte a lucrărilor include ”decopertarea completă a podului până la placa de beton, refacerea hidroizolației și a rosturilor de dilatație, a îmbrăcăminții asfaltice pe carosabil și trotuare, crearea canalizației de telecomunicații și refacerea canalizării pluviale, precum și înlocuirea parapetelor pietonale și modernizarea scărilor care fac legătura cu zona Gării Sibiu”.

Ca un detaliu, noul parapet montat pe pod este de dimensiuni mai mari, oferind mai multă siguranță pietonilor. Pe de altă parte, momentan nu au fost montați stâlpii de iluminat și nici nu a fost turnat asfaltul pe trotuare.

După redeschidere lucrările continuă încă o lună, în special urmând a fi modernizată și reamenajată zona de sub pod.













Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
13 răspunsuri
-
-
pai si cum mai toarna asfaltul printre stalpii de la parapeti pe trotuar?
apoi parapetul vechi care era bun si in mod normal nu trebuia sa fie schimbat va fi refolosit sau este aruncat (a se intelege reutilizat) ca doar sunt bani de sifonat…
intr-un cuvant: aceasi marite cu alta palarie este acest pod. Macar de apreciat ca s-au incadrat in timpul alocat -
-
-
Si dece oare au spart aia de la ApaCanal strada Banatului, strada astfaltata cu doar 5 luni in urma, deja au rezolvat-o baietii de la ApaCanal si strada George Enescu la fel, dupa doua saptamani de la astfaltare au rezolvat-o si pe aia, 60-70% dintre strazile astfaltate in ultimii 2 ani au fost deja sparte de catre aia de la ApaCanal, bineinteles ca primaria nu are nici o treaba, doar nu se astfalteaza pe banii lu Fodor desi se puteau sparge inainte de astfaltare,dar se pare ca Primaria nu colaboreaza cu ApaCanal.
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Am repetat de prea multe ori ! Podul Gării trebuia demolat ! Cea mai bună soluție era un Pasaj Subteran Calea Gușteriței – Bdul Coposu ! Toate Podurile din Sibiu trebuiau demolate și construite Pasaje Subterane dar atâta îi duce mintea pe x aleșii noștri ” și pe cei din Ministerul Transporturilor – MT .
Sunt 300% că vina aparține constructorilor și a liderilor ce conduc instituțiile care iau deciziile cu privire la aceste aspecte menționate mai sus !
Cred că cei vinovați și aceia 95% sunt aceia care se află pe teren în frunte cu liderii lor incapabili de a lua decizii și a proiecta viitorul unui Sibiu al viitorului !
Suntem cramponați în mentalitatea veche a comuniștilor !
Cât despre Podul Gării ce putem să spunem decât că este o bătaie de joc dacă nu se face ceva frumos !
Repet , poate era mai bine să fie demolat și construit un Pasaj Subteran!
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Netotu nu poate in 2 luni sa desemneze un premier!
Poliția ? O glumă . Să vă spun ce au transmis când au fost sesizați la 112 ca un pic…
Multumim aurora si …echipa (?!) . PUG-ul betoneaza ,sibianul incaseaza ! Pregatirea „beton”NU va ajuta (se vede) ,rautatea ,interesul… si…
Eu am început s-o apreciez pe d-na Mureșan pentru că e activă și pune întrebări prin ședințe, dar de multe…
Pentru a „asigura ” un esec total invitati-o si pe raluca…













Lasă un răspuns