Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Deși interzise, milioane de pungi de plastic de unică folosință inundă Sibiul doar din piața Cibin. Primarul spune că va vorbi cu directorul piețelor

Traian Deleanu
9
diana-muresan-punga-plastic-nh7s

Sunt aproape patru ani de când, în piețele agroalimentare din Sibiu, distribuirea produselor în pungi din plastic subțire a fost interzisă. Un consilier local atrage atenția că hotărârea nu este respectată.

Publicitate
Publicitate

Diana Mureșan, consilier local din partea USR, a trecut prin piața Cibin, înainte de ședința deliberativului local programată marți după-amiaza. A cumpărat mere, care i-au fost date într-o pungă din plastic subțire, cu mâner. Acest gen de pungi a fost interzis de la a mai fi distribuit prin piețele orașului printr-o hotărâre adoptată de Consiliul local Sibiu din vara anului 2020. 

„De la 1 ianuarie 2021, această hotărâre trebuia implementată. Am fost în piața Cibin înainte de ședință. Produsele se vând în pungile acestea (a arătat consilierilor punga din plastic subțire în care i-au fost vândute merele – n.r.), care nu sunt biodegradabile. Într-adevăr, unele din acestea sunt din plastic reciclat. E un pic mai bine, dar plasticul tot în natură ajunge și știm că degradarea plasticului poate să fie și de zeci de ani la pungile acestea. Cele biodegradabile se degradează în decurs de două luni”, a descris Diana Mureșan situația.

Publicitate

Ea s-a adresat primarului Astrid Fodor, care reprezintă Sibiul în adunarea generală a acționarilor Piețe Sibiu SA. „Înțeleg că, pentru comercianți, aceste pungi sunt mai ieftine. De fapt nici nu știu de unde mai pot fi comercializate, pentru că sunt interzise. Dar aceasta este rugămintea mea, ca directorul Piețe Sibiu SA să se asigure că este respectată hotărârea din 2020. Din estimările pe baza datelor valabile, vreo trei milioane de pungi de plastic subțire sunt aduse, anual, în Sibiu, doar prin Piața Cibin”, a mai spus Diana Mureșan.

Astrid Fodor a arătat că va avea zilele viitoare o întâlnire cu cei din conducerea Piețe Sibiu SA. „Acel proiect a fost chiar o inițiativă a domnului director a Piețe SA. Deci, cu atât mai mult ar trebui să o respecte. Voi avea o întâlnire și îi voi spune despre această situație”.

Publicitate
Publicitate

Traian Deleanu
Traian Deleanu

Investigații, Administrație

0740 039 148

traian[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

9 răspunsuri

  1. Avatar Kukuruku
    Kukuruku

    Ce probleme tampite au si astia…

    18
    12
  2. Avatar Reciclare
    Reciclare

    Păi ar trebui să ajungă la tomberonul pt plastic și să fie reciclate.

    19
    3
  3. Avatar Sibian
    Sibian

    Tara arde, baba se chiaptana… Ce nenorocire! Polueaza pungile! Dar masinile lor bengoase, dar avioanele private care zboara in toate colturile lumii?! In ce sa-mi puna precupetul morcovii sau merele? Sa mi le dea in brate? Pungi biodegrababile… O afacere pentru unii si o crestere a preturilor si in piata, ca in rest…. Dati in precupeti, nu in snapani. De ce oare?

    19
    12
  4. Avatar Ioan
    Ioan

    Birt? Birt viseaza la fotbal. Toate pietele din orasul acesta sunt deplorabile. Aici se vede mana stimabilului director. Nu stiu de ce si cat o sa-l mai tina in functie.

    12
    5
  5. Avatar USR tot mai absent si inutil
    USR tot mai absent si inutil

    foarte slabut d-na Mureșan! o ardeti aiurea cu nonsubiecte pe cand in aceeasi sedinta de CL nu va aratati indignarea si opozitia vehementa (doar va abtineti la vot) fata de proiecte absurde si nenecesare sibienilor: 100 milioane BANI PUBLICI aruncati aiurea in gusterita si 23 de milioane in parcul astra !

    20
    6
  6. Avatar Sparrow
    Sparrow

    Si droguri poti cumpāra in Sibiu si cicā ar fi o lege care interzice comercializarea si consumul de droguri. Asa si ?

    9
    4
  7. Avatar Sibian
    Sibian
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    7
    40
    1. Avatar BS
      BS

      Abținerea e indiferență nu opoziție

      12
      0
  8. Avatar Pentru distinsul Sibian
    Pentru distinsul Sibian

    „Grupul USR se va abține la acest proiect. Considerăm că ar fi meritat o dezbatere publică” am citit dl. meu. USR s-a abtinut iar opozitia lor verbala din sedinta a fost frectie la picior de lemn. Proiectul nesimtit al individei rupta de realitate a trecut. ce bani omule ? Sunt un cetatean ce caut alternativa la vot ciumei rosii si ciumei galbene, iar USR imi da motive sa nu-i iau in calcul la vot. Ei sunt preocupati de panselute si de plasele din p-ta Cibin.

    4
    5

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate