Un șofer în vârstă de 22 de ani a fost amendat joi de polițiști care i-au reținut și permisul, pentru condus agresiv în trafic, anunță reprezentanții Poliției Vâlcea.
„Polițiștii Serviciului Rutier Vâlcea au reținut permisul de conducere al unui tânăr de 22 de ani, ca urmare a comportamentului agresiv manifestat de acesta în timp ce conducea un autoturism pe Drumul Național 7, în localitatea Căciulata,” transmite sursa citată.
În imagini se observă cum șoferul depășește, repetat, pe lunie continuuă.
Incidentul a fost sesizat de un alt participant la trafic prin intermediul aplicației „e-SAR.”
În urma constatării abaterilor, conducătorul auto, domiciliat în comuna Găneasa, județul Olt, a fost amendat cu 810 lei, conform prevederilor O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, iar permisul de conducere i-a fost reținut pentru o perioadă de 30 de zile.
De asemenea, acesta a fost testat cu aparatele din dotare, rezultatele fiind negative.
Cum poți reclama comportamentul agresiv în trafic
Cetăţenii pot transmite informaţii despre comportamentul agresiv în conducerea vehiculelor pe drumurile publice, prin intermediul aplicaţiei MAI, hub.mai.gov.ro, la secţiunea ESAR (sesizări abateri rutiere).
"Prevenirea şi combaterea violenţelor în trafic reprezintă un domeniu prioritar de acţiune pentru Poliţia Română, ce presupune concentrarea eforturilor instituţionale, identificarea şi implementarea de noi mecanisme de lucru, astfel încât victima să fie protejată, iar agresorul sau agresorii să fie traşi la răspundere. Începând cu data de 27 octombrie, pe aplicaţia M.A.I., hub.mai.gov.ro, la secţiunea ESAR (sesizări abateri rutiere) se vor putea transmite informaţii despre comportamentul agresiv în conducerea vehiculelor pe drumurile publice", informează, sâmbătă, Ministerul Afacerilor Interne, într-un comunicat de presă.
Potrivit sursei citate, sesizarea participantului la trafic va trebui să conţină, în mod obligatoriu, datele acestuia de identificare (nume, prenume şi codul numeric personal ori, după caz, codul de identificare, datele de contact, număr de telefon şi adresa de corespondenţă, declaraţie pe propria răspundere cu privire la veridicitatea aspectelor percepute şi a înregistrării audio-video sau video, data, ora, locul sau orice alte elemente care să conducă la identificarea locului unde a fost surprinsă posibila faptă contravenţională, precum şi semnătura).
Conform legii, cetăţenii pot sesiza efectuarea, pe drumul public, de către conducătorul de vehicul, a uneia dintre următoarele manevre : deplasarea succesivă de pe o bandă de circulaţie pe alta sau de pe un rând pe altul, alternând din stânga în dreapta, în scopul depăşirii unui şir de vehicule care circulă în acelaşi sens; întoarcerea vehiculului prin folosirea frânei de ajutor; pornirea vehiculului de pe loc prin patinarea excesivă, în gol, a roţilor motoare; circulaţia cu vehiculul la o distanţă foarte redusă faţă de un alt vehicul, înaintea sau în spatele acestuia, cât şi în lateral, ori reducerea bruscă a vitezei de deplasare fără motiv întemeiat, de natură a intimida conducătorul acestuia.
Totodată, pot fi reclamate: folosirea repetată a semnalelor sonore şi/sau luminoase de natură a obliga nejustificat conducătorul de vehicul care circulă în faţa sa să elibereze banda de circulaţie; conducerea mopedului sau motocicletei având în contact cu partea carosabilă numai una dintre roţi; mersul cu spatele cu vehiculul în scopul intimidării celorlalţi participanţi la trafic care circulă în spatele acestuia; realizarea intenţionată a unui derapaj controlat al vehiculului în vederea întoarcerii sau rotirii acestuia sau conducerea intenţionată a unui vehicul prin accelerarea repetată a motorului, de natură a stânjeni persoanele aflate în zona drumului public.
Sancţiunea pentru comportamentul agresiv în conducerea vehiculelor pe drumurile publice este prevăzută de articolul 100/3/i din OUG 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice şi presupune 4-5 puncte de amendă (660-825 de lei) şi măsura complementară de reţinere a permisului de conducere pentru 30 de zile.
Scopul acestui demers vizează sancţionarea comportamentului agresiv în trafic a conducătorilor de vehicule, prin respectarea regulilor de circulaţie, astfel încât să fie reduse evenimentele rutiere cu consecinţe deosebit de grave.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: comportament agresiv valea olt , aplicatie reclamatii trafic ag , e-sar , sofer agresiv trafic , video , trafic valea oltului
Vizualizari: 1784
Ultimele comentarii
Acum 31 minute
Cibi
Acum 35 minute
Mora
Acum 54 minute
Sibianul comentator
Acum 55 minute
Allahu akbar
Acum 1 oră
Q