Deputaţii S.O.S. România au propus, miercuri, în plenul Camerei Deputaţilor, înfiinţarea unei comisii parlamentare de anchetă care să verifice sumele cheltuite de fostul preşedinte Klaus Iohannis în exercitarea celor două mandate.
Deputaţii S.O.S. România Verginia Vedinaş şi Ciprian Ciubuc au solicitat înfiinţarea comisiei de anchetă, transmite Agerpres.
„Vreau să vă pun în discuţie o chestiune care cred că preocupă pe fiecare dintre noi şi care a fost de altfel foarte dezbătută la nivelul spaţiului public. Este vorba despre sumele de bani cheltuite de fostul preşedinte în exercitarea mandatului. Propunerea noastră este să facem o comisie specială de anchetă privind această problemă şi să solicităm Curţii de Conturi un control asupra acestei chestiuni”, a afirmat Verginia Vedinaş în plenul Camerei Deputaţilor.
Ciprian Ciubuc a precizat că trebuie făcută o comisie de anchetă pentru cheltuielile pe care le-a făcut „preşedintele călător pe la schi” Klaus Iohannis.
Preşedintele de şedinţă, Daniel Suciu, a declarat că orice propunere de acest gen se înaintează Biroului permanent şi nu plenului Camerei Deputaţilor.
„Există proceduri pe care sunt convins că le cunoaşteţi. Am o rugăminte, orice propunere se înaintează Biroului permanent, mai ales când vine vorba de comisii de anchetă sau comisii de orice fel”, a spus Suciu.
Sursa foto: Administrația Prezidențială
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Politic
Alătură-te comunității
3 răspunsuri
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
O problemă nu se rezolvă creând alte probleme.
Rușine maximă!
Kitsch total. Cum sa va luati dupa Hollywood?! Ala e model? Mai ales ca ala e un oras nou ,…
O prostie mai mare nu exista. Auzi ca masini sunt in fiecare zi…pai masinile alea nu au ramas parcate pentru…
Eu am băut intenționat vreo 3 kile de rachiu ca sa ma fac muci, sa chem salvarea si sa ma…













Lasă un răspuns