În cadrul adunării generale care ar urma să aibă loc luna aceasta, reprezentanții primăriilor vor discuta majorarea cotizațiilor la Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Eco Sibiu de la 1 la 2,50 de lei pentru fiecare locuitor. Cotizația Consiliului Județean Sibiu ar urma să crească de la 2 la 2,50 de lei pentru fiecare locuitor.
Conform unei hotărâri adoptată în 2019, în prezent localitățile membre ale ADI Eco Sibiu plătesc drept cotizație anuală câte un leu pentru fiecare locuitor, iar Consiliul Județean (CJ) Sibiu – câte doi lei pentru fiecare locuitor al județului. Cotizațiile ar urma să crească, potrivit unei informații apărută într-un proiect de hotărâre aflat pe ordinea de zi a ședinței Consiliului local Sibiu programată joia aceasta.
„În luna aprilie a anului curent s-a propus ca, începând cu anul 2025, cotizaţia să fie stabilită la nivelul de 2,5 lei/persoană / an, atât pentru Consiliul Judeţean Sibiu, cât şi pentru unitățile administrativ-teritoriale urbane şi rurale membre, precum şi indexarea anuală cu rata inflaţiei. Calculat pentru un număr de 162.142 locuitori, cuantumul cotizaţiei Municipiului Sibiu ar fi de 405.355 lei”, se arată în proiectul de hotărâre elaborat pentru plata cotizației datorată de municipiul Sibiu pe anul în curs. Cum deocamdată nu a fost supusă votului majorarea, proiectul în discuție propune plata cotizației la nivelul stabilit în 2019.
Hotărârea de majorare a cotizațiilor a fost programată, inițial, pentru adunarea generală a asociaților ADI Eco Sibiu din luna aprilie, dar a fost retras de pe ordinea de zi și programat pentru ședința de luna aceasta.
„Deocamdată nu a avut loc această ședință, este nevoie de votul consiliilor locale din localitățile membre. Este vorba de o majorare necesară pentru a acoperi cheltuielile de funcționare. Din 2019, de când a fost stabilită această cotizație toate s-au scumpit. Exclus ca aceste majorări să fie folosite pentru creșteri de salarii sau alte beneficii. În total, creșterea cotizațiilor ar aduce în plus la bugetul ADI Eco Sibiu o sumă de 303.000 de lei, pe an”, arată Claudia Iordănescu, directorul executiv al ADI Eco Sibiu, pentru cititorii Turnul Sfatului.
ADI Eco Sibiu gestionează, în numele a 63 de primării din județul Sibiu, sistemul integrat de management al deșeurilor.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
5 răspunsuri
-
in general parazitii sunt flamanzi si se hranesc cu corpul gazdei. Adi eco (poate de la caldura) a luat-o pe aratura. auzi:”Din 2019, de când a fost stabilită această cotizație toate s-au scumpit.” Pai din 2019 pana azi am avut inflatie de 250% ??? Cel mult inflatia o pot pretinde. Nu le convine? Sa merga in privat !
-
ori sunt prost si nu inteleg ori aici este o inadvertenta: daca consiliul judetean plateste cate 2 RON pentru fiecare locuitor al judetului de ce mai platesc si localitatile ca doar in ceea ce plateste consiliul judetean sunt toti cetatenii judetului de ce sa mai plateasca si localitatile inca odata pentru acelasi cetatean pentru care oricum s-a platit odata de catre consilil judetean… se plateste de 2 ori pentru fiecare cetatean?
mai mult ce face acest Adi ECO pentru asi merita salariile babane care le au? care este ocupatia lor si mai ales am vrea sa vedem si niste evaluari de performante care sa justifice salariile si primele…
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.













Lasă un răspuns