Comasările impuse prin ordin de ministru al Educației pentru școlile care au sub 500 de elevi, combinate cu creșterea normei didactice de la 18 la 20 de ore pe săptămână stârnesc reacții de respingere atât din partea cadrelor didactice, cât și a primarilor din mediul rural, în special.
Ministerul Educației a trimis, în cursul zilei de joi, spre publicare în Monitoriul Oficial ordinele referitoare la reorganizarea școlilor și noua procedură referitoare la normele cadrelor didactice. Aceste proceduri – pe care guvernanți le indică drept necesare din considerente de austeritate bugetară – prevăd comasarea școlilor care au sub 500 de elevi și creșterea normelor profesorilor la 20 de ore pe săptămână. Procedurile presupun o sumedenie de demersuri birocratice: de la cum și care școli se comasează, cum se împart clasele, ce se întâmplă cu personalul administrativ, cum își completează profesorii norma didactică etc. Dincolo de demersurile stufoase care ar trebui finalizate în zilele următoare, cadrele didactice și autoritățile locale arată că procedurile impuse vor duce la degradarea actului educațional.
Probabil unul din cele mai elocvente exemple este cel al Școlii din Prislop, amenajată în satul cu populație de etnie romă și unde până acum câțiva ani se organizau cursuri doar pentru clasele primare. „Doar că foarte mulți copii abandonau școala după clasa a IV-a, nu mai continuau cu clasa a V-a, pentru care ar fi trebuit să vină la școala din Rășinari. A fost înființat, prin urmare, ciclul gimnazial, acum au început să termine copiii clasa a VIII-a, deci abandonul școlar a fost redus. Acum, dacă vom fi obligați să comasăm școlile, va fi destul de complicat și mi-e teamă să nu ne întoarcem din nou la situația de dinainte, când copiii abandonau școala”, arată Bucur Bogdan, primarul comunei Rășinari, pentru cititorii Turnul Sfatului.

Școala din Prislop. Sursa foto: Școala gimnaziala „Sava Popovici Barcianu”
„Se va forma o școală-mamut”
Directoarea Școlii gimnaziale „Sava Popovici Barcianu” din Rășinari, Carmen Dămean, vorbește despre rezultate concrete, nu doar de statistici. „La Prislop, copiii încep în sfârșit să termine opt clase în satul lor. Într-un loc unde abandonul școlar părea o normalitate dureroasă, am reaprins speranța. Acolo s-a întors demnitatea unei comunități sărace, dar care și-a dorit să fie respectată la școală. Și a fost. (…) Știți, nu scormonim procente la examene. Nu ne hrănim cu statistici goale. Noi ne bucurăm când ridicăm un copil de la 4 la 5. Când vedem un zâmbet acolo unde altădată era doar teamă. La noi e vorba de comunitate. De oameni. De a ridica, nu doar de a evalua”, a scris Carmen Dămean, pe pagina ei de Facebook, într-un mesaj transmis în atenția ministrului Educației.
„ Știți ce nu vedeți din biroul dumneavoastră? Nu vedeți dragostea, încrederea, oamenii buni. La Școala Barcianu din Rășinari și la structurile Prislop și Copăcele nu am construit doar clădiri, clase și nici nu am inventat numere în tabele Excel. Am construit VIITORUL. Am construit DEMNITATEA. Am construit, cu trudă, în ani grei, ceea ce nu poate fi trecut într-un raport de comasare”, este începutul mesajului profesoarei de matematică și informatică.

Carmen Dămean (foto dreapta), directoarea Școlii gimnaziale „Sava Popovici Barcianu” din Rășinari. Sursa foto: Facebook / Ileana Carmen Dămean
Ea insistă în mesajul său asupra faptului că normările și comasările impuse nu au în vedere faptul că, oricum, cadrele didactice de la cele trei unități de educație din comună nu lucrează ca la normă, ci pun suflet în relația lor cu elevii. „Și acum? Toate acestea vor fi comasate. Șterse cu un simplu pix. Se va forma o școală-mamut, cu peste 650 de suflete înghesuite în clase de 28, poate chiar mai mulți. Fără aer. Fără răgaz. Fără sens. Domnule ministru, nu e vorba doar de spații sau norme. Nici măcar nu e vorba de funcția mea — pe care, ce-i drept am obținut-o în octombrie 2021 printr-un concurs extrem de serios. Este vorba de IDENTITATE. De sens. De OAMENI. Școala aceasta nu este doar o instituție. Este o casă. Este locul unde elevii noștri învață nu doar să scrie și să citească, ci să creadă în ei. Este locul unde profesorii lucrează nu din obligație, ci din chemare. E locul unde secretara, contabila, îngrijitoarele și mecanicul vin cu drag în fiecare zi”, mai scrie directoarea, care arată că va lupta împotriva acestor modificări propuse.
„Cum arată azi școala, așa va arăta mâine țara”…
… este motto-ul pe care primarul comunei Sadu, Valentin Ivan, totodată președinte al filialei sibiene al Asociației Comunelor și Orașelor din România (ACOR) l-a scris la începutul reacției sale pe subiectul „eficientizării rețelei școlare”. Măsurile impuse de Ministerul Educației „riscă să distrugă echilibrul fragil al educației de la sat: comasarea școlilor, clase simultane, norme mai mari pentru profesori și eliminarea unor burse vitale pentru copiii buni, dar fără sprijin”, scrie Valentin Ivan pe pagina sa de Facebook, arătând că sunt numeroase sate dezvoltate în care educația a devenit competitivă.
El aduce în discuție faptul că numeroase școli din mediul rural au fost modernizate, dotate cu infrastructura necesară, cu laboratoare, cu mijloace de transport pentru elevi. „Și tocmai acum, când rezultatele încep să se vadă, vine o reformă care pare că vrea să șteargă tot. Se cer comasări «din pix», fără consultare, fără evaluare a impactului. Se taie bursele de performanță, deși tocmai ele țineau pe linia de plutire elevii cu potențial. Se obligă cadrele didactice la norme mai mari, dar fără a li se oferi condiții decente sau sprijin real. Se cere mai mult, dar se oferă mai puțin. Asta nu e reformă. E o încercare de nivelare forțată, care ignoră tocmai comunitățile care au muncit, care au construit, care au crezut în școala lor”.

Valentin Ivan, primarul comunei Sadu. Sursa foto: Silvana Armat / Turnul Sfatului
„Școala rurală nu este o povară. Este o promisiune. O investiție pe termen lung. Și dacă vrem o țară dreaptă, educată și solidară, trebuie să începem prin a appra școala de la sat”, Valentin Ivan, primarul comunei Sadu
Valentin Ivan arată că ACOR solicită Guvernului și Ministerului Educației suspendarea comasărilor până la realizarea unei analize de impact, dar și consultarea cu autoritățile locale. Păstrarea burselor de performanță și reziliență, esențiale pentru elevii din medii defavorizate, norme flexibile și adaptate specificului local pentru cadrele didactice și valorificarea investițiilor realizate de administrațiile locale în infrastructura educațională sunt celelalte solicitări pe care ACOR le transmit guvernanților.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
14 răspunsuri
-
-
De ani de zile rezultatele la examenele naționale sunt dezastru pt elevii din mediul rural, cauzele fiiind clasele simultane și profesorii care nu fac nimic la ore că nu îi verifică nimeni la cucuieții din deal. Directorii își apără posturile și banii – plusul de catedră! De parcă abandonul nu se poate face din pix -nu treci absenții să ai elevi, posturi.
-
De ani de zile rezultatele la examenele nationale sunt dezastru pt TOTI elevii. Indiferent ca sunt provin din mediul urban sau din cel rural. Si nu mai acreditati ideea gresita ca profesorii din rural nu fac nimic la ore. Ca peste tot, sunt profesori exceptionali care au ridicat elevi si i-au dus pana la nivel de olimpiade nationale si in mediul rural. Ca peste tot, omul sfinteste locul. Nu mai generalizati ca nu este cazul. Pestele de la CAP se impute. Daca la varful invatamatului este pus un imputit, va ajunge duhoarea si in ultimul catun. De peste 35 de ani numai imputiti au fost pusi in varful invatamantului, SPECIAL cu scopul de a-l distruge. SI au reusit in cea mai mare parte. Asta de acum, este cireasa de pe tort. Este imputitul imputitilor! Este cel mai nenorocit ministru din toti derbedeii care au fost pusi acolo pana acum. Dupa lovilutie, Romania a trecut la trazitia de la comunismul marxist la progresismul marxist. Ce este cel mai trist este faptul ca pana nu scapam de progresismul asta marxist din politica, toate domeniile vor merge la vale ca si pana acum. Pana nu ajungem la conservatorism politic nimic nu va functiona mai bine, pentru ca se aplica aceleasi metode de distrugere asistata a tot ce este valoros in tara asta.
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
-
-
La scoala unde invata copilul meu, clasa a VII-a va primi clasa a VII-a de la scoala vecina. Clasa a VII-a de aici este o clasa cu copii foarte buni si cuminti, dar la scoala vecina sunt foarte multi copii „din vale”( o zona unde locuiesc rudarii). Nu sunt rasista, avem si aici copii rromi, dar invata bine sunt integrati, sunt civilizati, insa cei de acolo, „din vale”… Mi-e teama pentru copilul meu si pentru toata clasa, pentru toata scoala. Cat despre director, scoala cealalta avea un director provizoriu, pus de la alta scoala, pentru ca n-a vrut nimeni functia de director. Concluzia? Nu mai grneralizati si nu mai vorbiti in necunostinta de cauza.
-
-
Serios??? De unde tot apăreți ciuperci sorosiste aservite acestui guvern incompetent? Habar nu aveți de ce vorbiți, serios! Vedeți va de munca voastră de ONG ist de la birou și laptop,că atâta va poate creierul atrofiat, atât puteți gândi, serios! Ați predat vreodată macar o oră,o zi ,o săptămână la o școală în mediul rural după ce mergi 35-40 km zilnic, cu tot felul de copii, fiecare cu firea lui,și capriciile lui??? Habar nu aveți,v ați trezit mari deștepți,nu?! Vai de capul vostru! Ați fost din casa în casă să convingeți părinții și copii sa vină la școală, să nu mai abandoneze școala? Nu, habar nu aveți de aceste probleme! Normal,că sunteți buni doar de a critica un profesor,deși ar trebui să vă fie Rușine, pentru că datorită lui ați ajuns ceea ce sunteți azi, poate medic,contabil,inginer, ofițer,etc. Un singur lucru nu va poate oferi un profesor, creier să gândiți înainte de a vorbi tâmpenii! Și Respectul și Bunul Simț,care vă lipsește;!!
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Eu propun să înghețăm anul școlar și cel universitar și va ieși țara din criză. Va fi chiar creștere economică, pentru că toată criza asta în care am ajuns este din cauza profesorilor, a elevilor cu burse de merit și excelență și a studenților (că nu s-au săturat do’mle de învățat). Din acest motiv s-a și început cu ei.
Nicidecum nu suntem în criză din cauza proastei guvernări, salariilor nesimțite ale unor directori de instituții publice care au doar pierderi, fără profit/performanțe. Nici din cauza politicienilor ai căror rude au contracte grase cu statul șamd.
Învățământul e vinovatul. Doar profesia de dascăl este una vocațională; profesorii nu predau pentru bani… ba ei ar preda chiar și gratis pentru că le place, asta e menirea lor (așa am auzit-o declarând pe dna Andronescu când era ministru al educației). Ei nu mănâncă, nu au familie, nu au copii. -
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Vezi că articolul nu a prezentat persoane dintr-un site de matrimoniale, cred că ai încurcat rubricile….
Problema nu este doar cum sunt făcute regulile, ci și dacă Primăria este capabilă să le aplice consecvent. După ce…
Cristoase, de unde i-or scoate pe toti gibonii astia?!! Numa unul si unul, dar toti is strambi, fraudulosi si foarte…
Un exemplu cat se poate de elocvent cu privire la cat de defazata si deconectata este Primaria Sibiu de la…
Oricum nu îi intereseaza pe cei din primărie, ei au un singur interes să îi protejeze pe cei care executa…













Lasă un răspuns