Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Ministerul Dezvoltării a anunțat martie 2027 ca termen pentru finalizarea lucrărilor la bazinul Olimpia. Ordinul de începere însă încă nu a fost dat

Ion Surdu
2
Bazinul Olimpia din Sibiu. Foto: arhiva turnulsfatului.ro
Bazinul Olimpia din Sibiu. Foto: arhiva turnulsfatului.ro

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) a detaliat stadiul lucrărilor de modernizare și dotare a Bazinului Olimpia din Sibiu la o interpelare adresată de deputatul Raluca Turcan. Potrivit informațiilor furnizate de subsecretarul de Stat Aurel-Dragoș Drăghescu, termenul contractual estimat pentru finalizarea lucrărilor de execuție este stabilit pentru 19 martie 2027.

Publicitate
Publicitate

În răspunsul reprezentantului MDLPA se amintește că prin intermediul Companiei Naționale de Investiții (CNI) a fost semnat contractul de proiectare și execuție a lucrărilor la data de 30 noiembrie 2024.

Drăghescu a precizat că, ulterior semnării, pe 24 februarie 2025, a fost emis ordinul de începere a serviciilor de proiectare. Perioada alocată pentru proiectare s-a desfășurat între februarie și iulie 2025.

„Până în prezent, au fost obținute toate avizele şi acordurile necesare pentru obţinerea autorizației de construire. În data de 05.09.2025, antreprenorul a depus la Primăria municipiului Sibiu documentaţia necesară în vederea obţinerii autorizaţiei de construire. La acest moment, proiectul tehnic de execuție, în conformitate cu soluțiile tehnice necesare pentru conformarea bazinului de sărituri la standardele FINA, este în curs de elaborare. Ulterior acestei etape, se va emite ordinul de începere a lucrărilor de execuție.
În ceea ce priveşte termenul estimat pentru terminarea lucrărilor, precizăm că termenul contractual de finalizare a lucrărilor de execuţie este 19.03.2027”, se arată în document.

Publicitate

Recent, reprezentanții firmei Geiger Proiecte Construcții SRL spuneau că modificările aduse în faza de proiectare tehnică a modernizării bazinului de natație Olimpia vor influența ușor perioada de execuție. Execuție care așteaptă după două documente. „Suntem în termenul de obținere a autorizației, după care vom aștepta instrucțiuni de la Compania Națională de Investiții (CNI – n.r.), care trebuie să emită și ordinul de începere a lucrărilor. Sperăm să nu fie probleme cu finanțarea”, spunea Alexandru Radu, directorul Geiger Construcții Proiecte – divizia de construcții civile a grupului Geiger.

Omologat pentru competiții internaționale pentru juniori

În urma modernizării, la bazinul Olimpia vor putea fi organizate competiții internționale oficiale, dar doar pentru juniori: chiar dacă bazinul de înot, de exemplu, va avea caracteristicile necesare pentru omologarea competițiilor pentru adulți, criteriul numărului minim de locuri pentru spectatori nu va putea fi îndeplinit.

În caietul de sarcini se precizează că noul Bazin Olimpia va fi complet modernizat și chiar refăcut de la zero în anumite porțiuni. Spre exemplu, turnul de sărituri actual va fi demolat și noul turn va avea fundații realizate de la zero. ”Pentru bazinul de înot se va prevedea o instalație de filtrare amplasată în subsolul tehnic al clădirii. Apa va fi preluată din canalul perimetral al bazinului prin intermediul unei rețele de canalizare din PVC prin intermediul a 31 de guri de scurgere prevăzute în canalul perimetral. Aceasta va ajunge in bazinul de compensare prevăzut in subsol”, se mai arată în documentația de licitație. Amplasarea a 150 de panouri fotovoltaice face parte din detaliile proiectului.

Bazinul Olimpia este unul din cele mai „promise” lucrări de reabilitare a infastructurii sportive din municipiu. Autoritățile se „laudă” cu demararea lucrărilor la bazinul Olimpia din primăvara anului 2022.

Citește și GALERIE FOTO – Cum va arăta noul Bazin Olimpia. ”Lucrările vor începe în a doua jumătate a anului”

Publicitate
Publicitate

Ion Surdu
Ion Surdu

Redactor

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

2 răspunsuri

  1. Avatar Termen depasit
    Termen depasit

    Serios? E marca noul spital judetean? Ori e marca : terminam Sos Alba Iulia in 4 luni? Conducerea orasului e o gluma penibila. De abia astept sa ajunga la ghena istoriei ” doamna ” de la primarie si cea de la CJ.

    19
    2
    1. Avatar Aci Duțu
      Aci Duțu

      Tot nu-i votează sibienii pe-ai tăi

      0
      0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate