Joi,
22.01.2026
Innorat
Acum
-3°C

Primăria Sibiu deszăpezește pistele de biciclete la trei zile după oprirea ninsorii. Consiliul Județean le-a deszăpezit după câteva ore

Primăria Sibiu deszăpezește pistele de biciclete la trei zile după oprirea ninsorii. Consiliul Județean le-a deszăpezit după câteva ore
Pista de biciclete dintre Sibiu și Rășinari a fost deszăpezită la câteva ore de la oprirea ninsorii. Sursa foto: turnulsfatului.ro

Deși a investit și investește sume generoase în pistele de biciclete separate de carosabil, Primăria Sibiu le deszăpezește doar după ce termină cu străzile.

La câteva ore după cel mai recent episod de ninsoare din această iarnă (cel de marți, 13 ianuarie) pista de biciclete care leagă Sibiul de Rășinari era deszăpezită: la fel ca și în urma altor ninsori recente, reprezentanții Drumuri și Poduri, din subordinea Consiliului Județean Sibiu, au alocat resursele necesare pentru ca, în paralel cu deszăpezirea drumurilor, să fie înlăturată zăpada și de pe pista de biciclete care leagă cele două localități.

Pista de biciclete Sibiu - Rășinari în dimineața zilei de miercuri, 14 ianuarie. Sursa foto: turnulsfatului.ro

În municipiul Sibiu, însă, rețeaua de piste de biciclete amenajate separat de carosabil (deși nu foarte extinsă, încă, e adevărat) nu a beneficiat de același tratament. Prin urmare, am solicitat reprezentanților Primăriei Sibiu să explice care este motivul pentru care – deși investește sume consistente în acest tip de infrastructură – nu include pistele în planul de deszăpezire.

Pistă de biciclete amenajată de Primăria Sibiu, în dimineața zilei de miercuri, 14 ianuarie. Sursa foto: turnulsfatului.ro

„Pistele pentru biciclete amenajate pe carosabil sunt deszăpezite odată cu acesta, deci sunt incluse în planul de deszăpezire. Cele amenajate separat de carosabil se deszăpezesc după ce operatorul angajat de Primăria Sibiu finalizează intervențiile pe străzile din prioritățile 1, 2 și 3. În prezent, operatorul lucrează la deszăpezirea pistelor separate de carosabil”, se arată într-un răspuns transmis în atenția cititorilor Turnul Sfatului, în cursul zilei de vineri, 16 ianuarie.

În cursul zilei de vineri am solicitat și conducerii Drumuri și Poduri SA, societatea care administrează drumurile județene, câteva aprecieri despre resursele necesare deszăpezirii pistei dintre Sibiu și Rășinari, în paralel cu deszăpezirea drumurilor. Până la publicarea acestui articol, răspunsul nu a fost transmis.

Sub semnul întrebării

Merită arătat că, în cursul acestei ierni, operatorul de la Soma (angajat de Primăria Sibiu pentru deszăpezirea în oraș) a intervenit cu utilaje de dimensiuni mai reduse pe pista de biciclete amenajată separat de carosabil pe Calea Dumbrăvii. Această operațiune a avut loc în urmă cu aproximativ o săptămână, înaintea episodului de ninsoare de marți.

Iar în ceea ce privește pistele de biciclete amenajate la marginea carosabilului, deszăpezirea acestora odată cu carosabilul nu este, deocamdată, o operațiune care să dea rezultate satisfăcătoare. Acest lucru a fost, de altfel, ilustrat și printr-o postare pe Facebook a celor de la Urban Bike Revolution, asociație de promovare a deplasării alternative prin oraș.

Deszăpezirea pistelor de biciclete de pe carosabil în paralel cu deszăpezirea carosabilului nu funcționează. Sursa foto: Urban Bike Revolution

Totodată, merită precizat că – potrivit prevederilor Codului Rutier – este interzisă circulația cu bicicleta pe drumurile publice acoperite cu polei, gheaţă sau zăpadă.

Citește și Primăria caută constructori pentru extinderea pistei de pe malurile Cibinului: 48 de milioane de lei pentru 3,1 km de pistă, turn de 11 m și poduri de peste 100 de metri

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

5 comentarii

Ultimii doi neuroni functionali ai Aurorei

Acum 5 zile

AHAHAHAHAAH, pai eu zic sa mareasca taxele pt soma astfel incat data viitoare poate vor face treaba la timp nu dupa ce s-au umplut pistele de zapada si deja s-a topit :)
Raspunde

Nerk

Acum 5 zile

Explicati -ne DE CE ati vopsit anumite portiuni din pista ,chiar inainte de ninsoare ? Sa vada zapada unde sa "cada " ? Ar trebui sa suportati cheltuielile ! Explicati -ne cine si de ce a facut-o ? Ne cocosati cu taxele si impozitele iar VOI va bateti joc !
Raspunde

Aci Duțu

Acum 5 zile

Ia ia tu manualu de gramatică de cl. a 3-a și ănvață folosirea cratimei și a semnelor de punctuație, să nu te mai faci de rușine. Și google translate le nimerea mai bine din rusă :)
Raspunde

Statul esuat roman

Acum 4 zile

vopseaua aplicata pe frig pe pista de biciclete de la Lidl de langa raul Cibin pana in apropierea Pietei Cibin..se duce toata...bravo baieti...la.primavara vopsiti din nou in timp ce otrava aceea va fii spalata in Cibin...la fel si banii contribuabililor
Raspunde

Asdfasdf

Acum 2 zile

se cere deszapezirea pistei de biciclete desi sunt multe strazi pe care nu a intrat deszapezirea Soma deloc de cand a nins cum este si strada Aviatiei respectiv Strada Ioana Cantacuzino si Traian Viua din spate de la Metro pe Alba Iulia unde desi oamenii platesc taxe si impozite ca in tot Turnisorul nu exista asfalt, canalizare, iluminat public si cu atat mai putin deszapezire ca doar de ce sa fie...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus