Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Lumea nu s-a schimbat. Cartonașele cu fotbaliști i-au scos din case pe sibieni, mici și mari: „Ai Messi? Ce vrei pe el? Îți dau trei!”

Turnul Sfatului
0
20260717_120545

Cu albumele sub braț, listele cu jucătorii lipsă și teancurile de dubluri pregătite de acasă, zeci de copii din Sibiu s-au întâlnit în cartierul Lazaret pentru a face schimb de cartonașe cu fotbaliștii de la campionatul mondial de fotbal din acest an.

Publicitate
Publicitate

Pentru câteva ore, pasiunea pentru fotbal și colecții cu jucători i-a scos din case, i-a adunat împreună și i-a făcut să negocieze cu însuflețire starurile lipsă din catalog. Copiii au comparat liste și au tot „umblat prin târg” căutând cardurile cu jucătorii care le lipseau. Un cartonaș cu un fotbalist cunoscut putea fi oferit în schimb pentru mai multe carduri obișnuite, iar participanții nu acceptau întotdeauna prima propunere.

Se auzeau în permanență nume de jucători și de echipe naționale. Messi, Ronaldo sau Bellingham se aflau printre cei mai căutați, alături de cartonașele în ediție limitată. Alți copii aveau însă nevoie de fotbaliști mai puțin cunoscuți sau de stemele unor echipe pentru a umple ultimele spații goale din album.

Unii mai aveau de găsit doar câteva cartonașe pentru a termina colecția, în timp ce alții veniseră cu liste de peste 100 de jucători lipsă. Indiferent cât de aproape erau de final, întâlnirea le-a oferit posibilitatea să-și completeze albumele mai repede și fără să cumpere mereu pachete noi.

20260717_121136

Pe măsură ce o colecție se apropie de final, cresc șansele ca într-un pachet nou să se afle cartonașe pe care copilul le are deja. Astfel apar zeci sau chiar sute de dubluri, iar schimburile directe devin cea mai simplă variantă de a obține piesele lipsă fără alte cheltuieli.

Un hobby practicat împreună

Dincolo de completarea albumelor, evenimentul a transformat o activitate care poate fi practicată individual într-una socială. Copiii au fost nevoiți să se apropie de persoane pe care nu le cunoșteau, să înceapă discuții, să-și prezinte colecțiile și să ajungă la înțelegeri. Pasiunea comună a făcut conversațiile mai ușoare.

Publicitate

În timp ce majoritatea participanților au venit cu părinții, unii au venit singuri, iar alții nu au putut participa și și-au trimis părinții în locul lor, cu teancurile de dubluri și lista pieselor lipsă pregătite din timp.

20260717_123043

Unii adulți îi ajutau să urmărească listele și să sorteze cartonașele, în timp ce alții se implicau direct în schimburi.

Părinții recunosc că, pe măsură ce crește colecția, hobby-ul poate deveni costisitor. Cu toate acestea, preferă să susțină pasiunea copiilor lor, care îi face să iasă din case, să vorbească față în față cu alți copii și să lege prietenii, în loc ca aceștia să-și petreacă timpul liber izolați, în fața telefoanelor și a rețelelor sociale.

20260717_122946

Pentru unele familii, colecționarea a devenit o activitate comună. Părinții care inițial doar cumpărau pachete sau însoțeau pe cei mici au ajuns să urmărească la rândul lor albumele și, în unele cazuri, să înceapă propriile colecții.

Organizare și fenomen

Evenimentul a fost organizat de Sory Sibiu, la unul dintre sediile sale din cartierul Lazaret. Potrivit organizatorilor, până acum au avut loc patru sau cinci astfel de întâlniri, la care au participat, în medie, între 60 și 70 de persoane. Unii dintre copii au venit deja la câteva ediții la rând, în căutarea ofertelor cu cartonașele lipsă.

20260717_115659

Colecționarea de stickere cu fotbaliști constă în achiziționarea de pachete cu cartonașe aleatorii pentru a completa un album oficial care necesită aproape 1.000 de piese. Deoarece șansele de a obține exact cartonașul lipsă scad drastic pe măsură ce albumul se umple, pasionații organizează întâlniri pentru a face schimb de dubluri.

Aceste evenimente îi încurajează pe copii să socializeze și să negocieze; unii jucători celebri, precum Cristiano Ronaldo, pot fi dați în schimb pentru mai multe cartonașe obișnuite. Fenomenul este amplificat și de vânătoarea unor stickere extrem de rare, precum edițiile limitate, pe care colecționarii le păstrează intacte în folii speciale datorită valorii lor mari. Acestea ajung și la prețuri de sute de euro pe piețele de pasionați.

Reportaj realizat de Ilie Onceanu / Text, foto, video: Ilie Onceanu

Publicitate
Publicitate

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate