O instanță sibiană a impus unui bărbat o interdicție de a mai intra în sălile de jocuri de noroc timp de 3 ani, apreciind că o astfel de măsură este benefică pentru reintegrarea sa totală în societate.
Această pedeapsă complementară a fost decisă într-un caz de distrugere a unui aparat dintr-o sală de jocuri de noroc din Sibiu. Bărbatul, care nu este la prima abatere de acest gen, a fost condamnat 4 luni închisoare, cu suspendare pe o perioadă de supraveghere de 3 ani.
Incidentul care face obiectul acestui dosar a avut loc în luna februarie 2023. „În timp ce se afla în incinta unei agenţii de pariuri de pe strada Luptei, inculpatul a lovit cu pumnul aparatul de tip slot machine, provocând spargerea ecranului şi cauzând astfel un prejudiciu de 1.545 lei”, se arată în motivarea publicată în regim anonimizat.
Inculpatul a mai primit o amendă penală de 3000 lei pe care a achitat-o integral.
Sibianul și-a recunoscut vina declarând că se afla sub influenţa băuturilor alcoolice şi „a lovit aparatul întrucât s-a enervat că a pierdut banii”. A fost judecat astfel potrivit procedurii simplificate, limitele pedepsei fiind reduse cu o treime în cazul închisorii şi cu o pătrime, în cazul amenzii penale.
Pe lângă interdicția de a mai frecventa sălile cu jocuri de noroc, sibianul mai este obligat să urmeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate, „care să îl facă să conştientizeze consecinţele faptei sale”. De asemenea va presta o muncă în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 zile.
Sentinața nu este definitivă, inculpatul având drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Foto ilustrativă depositphotos.com
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Un răspuns
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
900 de părinți care vor să participe??? Păi doar în tribunele stadionului au loc! Acuma , să fim serioși, ăia…
Fapte nu vorbe. De vorbe suntem sătui. Fapte mai puține din păcate Polițiștii români nu sunt cei din UE s-au…
O invitație specială pt d-l consilier Constantin Dincă ați trimis? Că a fost foarte ofensat dacă nu a primit invitație…
sare *** (Acest comentariu a fost moderat din cauza informațiilor eronate pe care le conține)
pista de pe valea avrigului e la minimul decentei, mult peste alte piste din judet, insa pista dintre avrig si…













Lasă un răspuns