Emoțiile, concentrarea, zâmbetele și fericirea au fost elementele cheie ale Competiției Internaționale de Soroban și Aritmetică Mentală, organizată weekend-ul trecut de LogiClub – Smart Education Center. Evenimentul desfășurat la Hotel Mercure Sibiu Arsenal s-a bucurat de participarea a aproape 100 de copii. Alături de ei s-au aflat părinți, dar și invitați de seamă din România, Polonia și Japonia. Rezultatele au fost îmbucurătoare pentru copiii de la Logiclub care au reușit să obțină 15 premii.
Andreea Matei, fondatoarea LogiClub – Smart Education Center, este cea care a adus în Sibiu primul centru de aritmetică mentală japoneză, certificat de școala numărul unu din Japonia, Ishido Shiki. Emoționată, Andreea a povestit despre începuturile Sorobanului în orașul nostru și despre cum a reușit să creeze o comunitate.

„Totul a început foarte simplu, din dorința unei mame de a găsi ceva care să-l ajute cu adevărat pe copilul ei și potențialul lui. Am descoperit Soroban alături de fiul meu, Mihai, acum mai bine de opt ani. Pas cu pas, am văzut cum această metodă dezvoltă încrederea, concentrarea, disciplina, perseverența, pe lângă abilitățile matematice. Am înțeles atunci că Sorobanul nu este doar despre matematică, ci este o formă de educație pentru viață.
În 2019, am pornit LogiClub cu multă emoție, cu multe visuri și dorința sinceră de a oferi și altor copii această oportunitate. Astăzi, mă uit la această sală plină și îmi dau seama că LogiClub a devenit mai mult decât un centru educațional. A devenit o comunitate de copii extraordinari, de părinți implicați și de mentori care cred în potențialul fiecărui copil”, a spus ea.
„Sorobanul nu este doar un instrument de calcul, el dezvoltă concentrarea, memoria și abilitățile de vizualizare”
Numata Kiyomi, CEO al Ishido Ltd Japonia, a fost prezentă la eveniment și a vorbit atât despre beneficiile aduse de Soroban, cât și despre cât de mult îi ajută pe copii participarea la astfel de competiții internaționale.

„Sorobanul nu este doar un instrument de calcul, el dezvoltă concentrarea, memoria și abilitățile de vizualizare, abilități esențiale în era inteligenței artificiale. Mai mult, prin practică constantă, acesta cultivă perseverența și puterea de a depăși provocările. Toți cei adunați aici astăzi sunteți niște concurenți minunați, care ați muncit din greu și v-ați dedicat pentru a ajunge în această etapă. Vă rog să credeți în voi înșivă și să vă demonstrați întregul potențial. Deși rezultatele sunt importante, experiența aceasta va deveni un atu valoros pentru viitorul vostru”, a precizat aceasta.
„Fiecare participant este deja un câștigător”
Evenimentul a beneficiat și de prezența reprezentanților a încă două școli din România: Go Kids Go Academy și Matyclub, precum și a două școli Ishido din Polonia – Aneta Grzanek, de la Superminds Academy Poland, și Karol Sienkowski, de la Akademia Sorobanu Poland. Aceasta din urmă a oferit, alături de echipa Logiclub, și un moment de Flash Anzan (calcul mental cu numere care apar cu frecvență rapidă pe ecran) în cadrul competiției.

„Suntem foarte bucuroși să ne aflăm aici în calitate de invitați (..) și suntem mândri să vedem atât de mulți copii talentați și dedicați participând la acest eveniment minunat.
Mulțumim tuturor organizatorilor pentru invitație și pentru crearea unei astfel de oportunități inspiraționale pentru tinerii cursanți. Astăzi, fiecare participant este deja un câștigător deoarece fiecare dintre voi a muncit din greu și și-a îmbunătățit abilitățile de calcul”, au arătat aceștia.
Un moment deosebit, care a încântat la maxim publicul, a fost și o demonstrație de dansuri populare din partea Ansamblului Folcloric „Purtata Secașelor”, ansamblu din care fac parte Eric și Eduard, finaliști ai competiției „Românii au talent”.

„Andreea face lucruri minunate prin cursurile ei de soroban”
Pe parcursul întregii competiții, copiii s-au bucurat de momente coordonate de reprezentanți ai școlii numărul unu din Japonia, Ishido Shiki. Aceștia au avut parte de exerciții și activități mentale interactive și s-au putut bucura și de un ritual al ceaiului.

Numata Kiyomi, CEO al Ishido Ltd Japonia, și-a exprimat recunoștința față de activitatea Andreei la Sibiu și față de echipa LogiClub.
„La Sibiu, Andreea face lucruri minunate prin cursurile ei de Soroban. Sunt profund impresionată să văd cât de frumos a crescut comunitatea de Soroban și câtă pasiune există aici. Am găsit doar oameni calzi care arată cât de importantă este educația copiilor și care fac atât de multe lucruri pentru ei și dezvoltarea lor.
Sorobanul nu le oferă copiilor doar abilități matematice și de calcul. Sorobanul îi învață să se concentreze mai bine, să fie disciplinați, le dezvoltă capacitatea de analiză și le oferă multe perspective de dezvoltare pentru viitor. Mă bucur să fiu aici, în România, alături de Andreea și de tot ce reușește să realizeze prin LogiClub”, a declarat pentru turnulsfatului.ro Numata Kiyomi.

Ce spun părinții copiilor înscriși la cursuri de Soroban
Calitatea cursurilor de Soroban este confirmată și de părinții copiilor înscriși la LogiClub – Smart Education Center. Aceștia observă transformări reale la copiii lor, de la disciplină, până la concentrare și atenție.
„Despre metoda Soroban am auzit de la o mămică din clasa lui David, al cărei băiețel urma cursurile de Soroban și mi s-a părut interesant. Am încercat și David este foarte încântat și bucuros că face parte din acest colectiv. Este mult mai ordonat, calculat și face totul cu disciplină și seriozitate. Rămân uimită de fiecare dată când iese de pe poarta [centrului], cu câtă lejeritate o face. Are o fericire pe care nu o pot descrie în cuvinte”, a declarat una dintre mămicile prezente la eveniment.
Și părinții lui Rareș, un copil care practică Soroban de aproape șapte ani, spun că efectele sunt real vizibile.
„Acum șapte ani a început povestea noastră cu LogiClub și aș putea spune că și povestea Logiclub a început cu Rareș, fiul nostru, pentru că era cel mai mic cursant la vremea aceea. Sorobanul a crescut odată cu el și și el odată cu Sorobanul. Puterea lui de analiză, puterea lui de sinteză, calmul în gestionarea unor situații, toate se datorează înscrierii lui la cursuri de Soroban.
Ne mândrim cu faptul că a dezvoltat o capacitate de sinteză și o viteză de reacție fantastice. Este posesorul unui onorant loc doi la un concurs internațional, primul concurs internațional la care a participat LogicClub, acum doi ani, în Polonia. Nu putem fi decât mândri că există Logiclub și această varianta de educație extracurriculară în Sibiu. Absolut toată echipa este minunată. Sunt oameni empatici, de la care copiii au cu adevărat ce învăța”, au arătat părinții lui Rareș pentru turnulsfatului.ro.
Competiția s-a încheiat cu ceremonia de premiere, iar din 30 premii 1, 2 si 3 la cele 10 niveluri de Soroban și calcul mental testate, LogiClub a luat 15, după cum urmează: 2 premii 1, 8 premii 2 și 5 premii 3.

Înscrieri deschise
Important de menționat este că înscrierile pentru noul an școlar, atât la cursurile de Soroban pentru copii, cât și la cele pentru adulți, sunt deschise. Pot fi făcute la acest link, iar detalii suplimentare se pot obține la numărul de telefon +40 744 390 540.
LogiClub dorește totodată să transmită mulțumiri partenerilor care și-au oferit sprijinul în realizarea unui eveniment de o asemenea amploare.
Sponsorii principali ai competiției au fost: Ella Icon, Ethoria Private Education (partener educațional strategic al Competiției), BIC România, LEGO România și Hendrickson România.
Partenerii oficiali: MINDEVO / InvestLab, Solaris / Fan Toys, Păltiniș Arena, Scribant Distribution, E-Commerce / AZ Rank & Stratesys Vectors.
Partenerii de Food & Coffee Break: Thermomix România – Cosmina Corlaciu, Frentz Sibiu, RAI Sushi Sibiu, MOSSO Sibiu, Healthy Homes – Cosmin Băcanu și Casa Moga Expres – Bunătăți din Mărginimea Sibiului – Jina.
Parteneri de suport: EduClass, Tefal, Boromir, City Flowers by Ioana, Sory, IFM Sibiu, OLIV Events, Naty’s Quiet Books & Felt Accessories, Servus Autosib, Aliat Service, Gixen SRL, Unique Smile, Sanovita, LITERA, Brambura Park și Techno FOF SRL.
Un partener special este Akademia Sorobanu Poland, care a oferit și dezvoltat platforma dedicată de Flash Anzan/calcul mental din cadrul competiției, iar familiile Nicolae, Cotoi, Cazacu, Tatu, Vlaic, Ponea și Petre au fost alături de Logiclub Smart Education și au susținut acest eveniment. Le mulțumim tuturor!
Galerie foto/Sursa: turnulsfatului.ro


















Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).










