Natalia Elena Banciu are 11 ani, este elevă în clasa a IV-a la Școala Gimnazială „Radu Selejan” din Sibiu și studiază canto popular la Școala de Arte și Meserii „Ilie Micu”. A început să cânte de mică, iar astăzi urcă pe scenă la concursuri și spectacole, unde își construiește pas cu pas drumul în muzica populară. Spune că pentru ea totul pornește din familie, din tradiție și din dragul pentru cântec.
Natalia povestește că pasiunea ei pentru muzică a apărut pe la 8 ani, când obișnuia să fredoneze acasă melodii populare. Nu din senin, ci a moștenit-o de la bunica ei.
„Ea a fost cea care a purtat în suflet și de la care am primit acest dar minunat, pentru mine este o mare mândrie să știu că îi duc glasul și talentul mai departe pe marile scene”, spune ea.
Împreună cu părinții, a decis să meargă mai departe și s-a înscris la Școala de Arte „Ilie Micu” din Sibiu.
Primul contact cu scena a fost acum aproximativ trei ani, într-un spectacol alături de colegi. După ce a terminat de cântat, a fost invitată să mai cânte o strofă în fața publicului. Natalia își amintește acel moment ca fiind „de neuitat”, pentru că atunci a simțit cu adevărat emoția scenei și a aplauzelor.
Nu are un artist preferat
Drumul ei în muzică a fost încurajat încă de la început de familie. Ea spune că părinții și bunicii au fost cei care au susținut-o cel mai mult, iar acum este îndrumată de profesoara Luminița Maria Dejan și de profesorii Claudiu și Victoria Botoroagă

Natalia ține să le mulțumească tuturor pentru răbdare și încredere.
„Vreau să mulțumesc din tot sufletul meu părinților și bunicilor mei care mă susțin necondiționat, îmi oferă toată dragostea lor și cred în mine în fiecare zi. De asemenea aduc alese mulțumiri doamnei profesoare Luminița Maria Dejan și domnilor profesori Claudiu și Victoria Botoroagă pentru toată răbdarea, profesionalismul și încrederea cu care îmi ghidează pașii”, transmite fata.
Cântecul pe care îl îndrăgește cel mai mult este „Bade-al meu cioban de frunte”. Acest cântec are o însemnătate aparte pentru ea.
„Este piesa mea proprie care semnifică zona noastră a Sibiului, locul unde m-am născut”. Este o piesă adaptată pentru calitățile ei vocale și care o reprezintă.
În ceea ce-i privește pe artiștii populari, Natalia nu are o preferință pentru că-i apreciază pe toți.
„Am un drag și respect pentru fiecare solist în parte din zona noastră, îi ascult și îi admir.”
Ce înseamnă muzica populară pentru ea
Pentru Natalia, muzica populară este legată de identitate și de tradiții. Nu o vede doar ca pe o pasiune, ci ca pe o formă de a păstra vie cultura din zona ei.
„Iubesc foarte mult tradițiile noastre, portul românesc; cânt din suflet acest gen de muzică”, spune ea.
De-a lungul timpului, Natalia a participat la mai multe concursuri și festivaluri, unde a obținut premii importante, printre care locul I la Moreni, trofee la „Stele pe cer” și „Multitalent show” sau premiul I la „Izvorul Dorului”.
Chiar dacă a fost premiată de mai multe ori, ea spune că nu face ierarhii între concursuri: „Fiecare concurs și spectacol este special pentru mine”.

Înainte de fiecare spectacol, Natalia spune că pregătirea este serioasă și constantă. Repetă zilnic, lucrează cu profesorii și își organizează atent ziua evenimentului. Include ultimele repetiții, costumul popular, coafura și emoțiile care trebuie transformate în energie.
„În spatele fiecărei reușite pe scenă se ascunde foarte multă muncă și o pregătire riguroasă, studiez cu multă seriozitate alături de profesorii mei, repetiții în fiecare zi acasă iar în ziua cu spectacol sau concurs necesită foarte multă pregătire cum ar fi: o ultimă repetiție, potrivirea costumului popular, aranjatul părului, machiajul, transformarea emoțiilor în energie pozitivă”, spune fata.
Între școală și muzică
Viața ei de zi cu zi este împărțită între școală și cursurile de canto. Dimineața este la ore, iar după-amiaza la repetiții. Natalia recunoaște că timpul liber este puțin, dar spune că nu simte asta ca pe o povară: „Când faci ceea ce îți place, nu simți că există obstacole”. Pe lângă muzică, materiile ei preferate sunt matematica, istoria, engleza și sportul.
Nu totul este ușor, însă. Există zile de oboseală sau emoții puternice înainte de a urca pe scenă. În astfel de momente, spune că o ajută cel mai mult dragostea pentru muzică și dorința de a continua.

Natalia își dorește să rămână pe scenă și să continue în muzica populară. Se vede peste ani ca solistă, cu un album propriu și cu apariții pe scene mari din țară. „Îmi doresc din suflet să ajung pe scenă ca solistă renumită”, spune ea.
Atunci când nu este pe scenă sau la repetiții, îi place foarte mult să citească și să descopere povești noi care îi pun imaginația la contribuție.
„De asemenea iubesc dansul, o altă formă prin care simt că pot exprima energia și ritmul din sufletul meu. Nu în ultimul rând îmi încarc bateriile fiind înconjurată de prieteni, alături de care mă joc, povestesc și mă bucur de fiecare clipă a copilăriei.”
Un mesaj pentru alți copii
Natalia este susținută de profesori și de colegi despre care spune că sunt foarte mândri de ea și-i sunt alături la concursuri sau în spectacole.

De aceea fata are un mesaj pentru copiii de vârsta ei: să își urmeze pasiunile și să nu renunțe, chiar dacă drumul pare greu. „Să își urmeze mereu visurile, oricât de mari ar părea. Dacă vă place să căutați, să dansați, să pictați sau orice altceva, munciți cu drag și nu renunțați niciodată. Muzica și pasiunile ne fac viața mai frumoasă, iar satisfacția de a fi pe scenă și de a primi aplauze merită fiecare efort”, încheie fata.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Sănătate, Educație
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
…am.uitat sa mai zic și eu ceva..0 viziune, 0 dezvoltare. Dau un singur exemplu simplu, toți vorbesc de calitate dar…
Cum sa faci un PUZ nou când nu ai o evidenta clară cu ce e în oraș. De ce nu…
Ce face Recorder din “deștepții” de la București! I a apucat frica de circ și scandal după un an jumătate…
Ocupati-va de ursi.
Tot aștept o acțiune a poliției care să semnaleze și să sancționeze adminstratorii străzilor și șoselelor pline de gropi denivelări…













Lasă un răspuns