„Susțin introducerea educației în școli” este mesajul care te întâmpină în fața Teatrului Gong. Scris negru, pe fundal galben, îți atrage atenția și te provoacă. Afișul, realizat de graficianul George Roșu și ales împreună cu Adrian Tibu, managerul teatrului, se înscrie într-o inițiativă prin care instituția de cultură provoacă artiștii ca printr-un mesaj grafic să observe și să comenteze lumea ce ne înconjoară.
Scopul principal al mesajului ales este de a deschide un spațiu de dialog, de a lansa întrebări, și nu acela de a provoca controverse sau de a oferi răspunsuri, spune Tibu.
„E o întrebare pusă în spațiul public, nu un răspuns. Mai departe, fiecare poate să-și construiască propria conversație, să înțeleagă cum și cât poate. Mesajul „Susțin introducerea educației în școli” este, în fond, un astfel de pretext. Într-un context social marcat de tensiuni, rupturi și incertitudini, credem că educația rămâne una dintre bazele unei comunități responsabile și ale unui viitor liber”, a declarat Adrian Tibu pentru turnulsfatului.ro.
George Roșu, artistul provocat să își transpună viziunea despre lume într-un mesaj, povestește că e un desen făcut în urmă cu ceva timp, în timpul unor ateliere dedicate tinerilor despre cultură civică, artă și viitor. Întrebat despre ce se ascunde în spatele mesajului, acesta a atras atenția asupra eșecului sistemului educațional și a ratei ridicate a analfabetismului funcțional.
„Aproape jumătate dintre elevi sunt analfabeți și totuși termină școala și ajung la facultate, ba chiar o și termină. Este vorba despre eșecul sistemului de învățământ. Despre lipsa educației relevante în sistemul de învățământ. Subfinanțat sau nu, sistemul e praf de ani de zile. Elevii termină școala fără să rămână cu ceva esențial, repet, unii nici nu știu să scrie și să citească, ce să mai zicem de cultură generală. Cum e posibil așa ceva?”, a declarat George Roșu pentru turnulsfatului.ro.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Reporter
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Stai liniștit!Consiliul Județean și conducerea aeroportului Sibiu lucrează pentru liniștea noastră!Zborurile spre (și de la) München nu mai sunt,(doar de…
In 2023 a avut Primăria Sibiu 5,29 milioane de euro ca să cumpere așa zisă Fabrica de cultură, o clădire…
Da mulți cretini mai sinteti! Asta daca nu cumva e o fina ironie deși nu cred. Deci daca intirzie zborul……
Maricuta +Johannis+Iordanescu =Love in Herman fucking Stadt (Codruța știe !)
Orașul e plin de gropi și de mizerie! Asta i prioritatea! Grupul de arhitecți și cercetători să pună bani și…













Lasă un răspuns