Vineri,
12.09.2025
Light Intensity Drizzle
Acum
18°C

Armax Gaz a intrat pe piata din Turcia

Producătorul de echipament pentru industria energetică, "Armax Gaz" Mediaş a intrat pe piaţa infrastructurii energetice din Turcia, câştigând un contract de 5,4 milioane de euro cu "Turkiye Petrolleri Anonim Ortakligi" (TPAO). Contractul, obţinut în urma unei licitaţii desfăşurată anul trecut, constă în realizarea a două staţii de uscare de gaze naturale, potrivit informațiilor publicate de ziarul Bursa. "Contractul din Turcia este primul contract substanţial de acest tip şi reprezintă primul pas pe drumul afirmării companiei pe pieţele internaţionale", a declarat directorul general al societății medieșene, Simion Vescan, citat de Bursa.TPAO este o companie petrolieră controlată de statul turc, cu operaţiuni în zona Mării Caspice, a Mării Negre, dar şi în Orientul Mijlociu sau Africa de Nord, prin subsidiarele sale.
 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus