Cum Sibiul nu este chiar oraşul în care „nimic nu se rupe”, anul acesta sunt alocate noi sume pentru repararea sau înlocuirea mobilierului stradal. Majoritatea din cele 780 de bănci amplasate prin Sibiu au intrat de zilele trecute în reparaţii şi la fel se va întâmpla şi cu locurile de joacă.
În primă fază, Primăria a mai achiziţionat 100 de bănci, care urmează să fie amplasate în parcuri şi în zonele verzi în perioada următoare. Băncile au fost achiziţionate de la PFA Cosma Nicolae, iar valoarea contractului este de 61.000 lei, anunţă Primăria Sibiu.
Lucrările de reparaţii la restul băncilor au fost încredinţate celor de la Vasyves Binal SRL.
În ceea ce priveşte locurile de joacă din oraş, „jocurile vechi şi degradate vor fi demontate şi reparate în ateliere specializate, urmând a fi remontate. Firma contractată este C&V Solutions SRL, iar valoarea contractului este 59.490 de lei”, anunţă Primăria.
Raparaţiile vor începe cu precădere la locurile de joacă din parcuri. În Sibiu există în prezent amenajate 17 spaţii cu jocuri pentru copii. Dintre acestea, vor intra în reparaţii cele din Parcul Tineretului, din Parcul Onceşti, Ştefan cel Mare (Lira), Parcul Ţiţeica, Valea Săpunului, cel din Parcul Hipodromului (CT 1), din Parcul Sub Arini, cel din Piaţa Cluj şi locul de joacă de pe strada Ion Neculce.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri:
Parcul Tineretului ,
Parcul Sub Arini ,
Primăria Sibiu ,
Cum Sibiul ,
Valea Săpunului ,
În Sibiu ,
Parcul Ţiţeica ,
Vasyves Binal ,
Cosma Nicolae ,
Ion Neculce ,
Parcul Hipodromului ,
Piaţa Cluj ,
Parcul Onceşti
Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro
Ultimele comentarii
Acum 9 ore
Cornel Sibianul
Acum 9 ore
Ada
Acum 9 ore
Ioan Rotar
Acum 10 ore
Rotar
Acum 11 ore
EVREU