Duminică,
27.11.2022
Parțial Noros
Acum
4°C

PPDD cotat de sondaje la 8%. Cine il conduce la Sibiu?

A fost înainte ”ceata” lui Pițigoi. Așa îl chema pe primul lider județean al Partidului Poporului. A venit apoi la conducere Dan Condurat. Primar al Sibiului înainte de Klaus Johannis, fost țărănist și fost membru al PRM. A plecat din partidul lui Dan Diaconescu din cauză că a ”jucat la două capete”, după cum spun foștii lui colegi.


Acum, la conducerea Partidului Popular Dan Diaconescu organizația Sibiu stă un absolvent de calculatoare și teologie. Îl cheamă Iacob Pușcaș, care la 34 de ani devine unul din cei mai tineri lideri de organizație din județ. S-a născut în Sebeş, a absolvit Facultatea de Inginerie, Secţia Calculatoare, în anul 2000, iar Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna” a terminat-o în anul 2006. ”Dinainte de a se înființa partidul, am fost aproape de Partidul Poporului, inițial am făcut parte dintr-un un comitet de inițiativă condus de domnul Pițigoi, apoi de domnul Condurat. Din diverse motive s-au retras. Personal nu știu care au fost motivele. Au făcut niște greșeli, probabil politice”, susține Iacob Pușcaș. Totuși, despre Condurat ar ști de ce  plecat din partid. ”Cred că a supărat pe cineva. A făcut greșeli politice și din cauza asta a fost îndepărtat. Nu știu ce greșeli a făcut. Dacă joci la două capete de la început, poate fi un motiv”, spune liderul PPDD Sibiu.
Organizația ar avea în județ aproximativ 2.000 de membrii. Ar putea avea și mai mulți, însă Iacob Pușcaș spune că sibienilor le este frică. ”Singura problema este că le e frică de primarii actuali, de actula conducere. Din informații neverificate de mine, există cazuri în care persoane care s-au înscris în partid li s-au tăiat alocația pentru încălzire. Nu am verificat personal”, precizează liderul de partid. Dar s-au pus pe verificat astfel de informații: ”Sunt probleme foarte mari, nu credeam că sunt chiar așa. La nivel local sunt hotărâri de consiliu care nu respectă ordonanțele guvernului. Încet, încet strângem informații din primării, să le punem lcap la cap. Sper să avem și colaborarea primarilor. Eu sunt chiar revoltat de ce se întâmplă, în general de ce se întâmplă în primări. Când primarul ca și coordonator de credit semnează și la recepția lucrării, nu sunt normale, consilierui amenințați”, susține Iacob Pușcaș.


Ați crede că președintele Partidului Poporului Dan Diaconescu este chiar Dan Diaconescu. Nu este așa. Diaconescu este doar membru fondator și atât, după cum zâmbind spune liderul PPDD Sibiu. ”Simona Man este președinta partidului. Se numeşte astfel, deoarece titulatura „Partidul Poporului” nu a putut trece de tentaculele puterii, fiind respinsă înregistrarea sa. De aceea, el acum se numeşte PP-DD, Partidul Poporului – Dan Diaconescu - partidul Dreptaţii şi al Demnităţii. Foarte multă lume vede în PP-DD doar OTV. Este ca şi cum ai asocia-o pe Andreea Esca cu ştirile de la ora 5!  Dacă poporul român ar şti cine ne conduce şi câte nelegiuiri se fac, s-ar răscula în secunda a doua şi i-ar sfâşia pe loc pe cei care, timp de peste două decenii au devalizat România prin tertipuri specifice crimei organizate. Prea puţini mai au conştiinţă, pentru că restul sunt mânjiţi, şi-au vândut sufletul în schimbul a câtorva talanţi.”, încheie Iacob Pușcaș.


Programul politic al PPDD Sibiu


Economie: Relansarea economiei naţionale este o prioritate naţională, care ar duce la combaterea sărăciei şi a şomajului, reformă reală în instituţiile publice. A da afară oamenii pe pretinsul motiv că faci reformă şi că faci economie la bugetul de stat este inadmisibil.
Justiție: Justiţia trebuie să-şi recapete credibilitatea.
Agricultura: Eu cred că doar prin stoparea fenomenului de fraude din domeniu România ar putea ajunge exportator de produse agricole.
Sănătate: Sistemul sanitar de asemenea trebuie ridicat de pe butuci şi pus pe roate să funcţioneze. Redeschiderea spitalelor în localităţile unde acestea au fost închise şi dotarea lor cu aparatură de ultimă generaţie.

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

25 comentarii

cabuta

Acum 11 ani

Alti hoti si excroci.Daca-i mai alegem si pe astia atunci ne meritam soarta.Ar fi bine sa nici sa mai auzim de ei.Dar si presa le fac pe placere.
Raspunde

mama

Acum 11 ani

In programul politic PPDD nu regasesc cum isi v-a imparti Dan Diaconescu AVEREA cu poporul!!!
Raspunde

unu\'

Acum 11 ani

Pai DD-ul si-a facut averea pe spatele poporului mintit cu nerusinare chiar de el prin intermediul OTV-ului... Asa ca eventual isi v-a spori averea pe spatele poporului, nicidecum s-o imparta cu cineva.... Prosti sa fie, ca profitori de gasesc destui....
Raspunde

Odin

Acum 11 ani

OTV-isti astia ne cred pe toti niste retardati? Ala e program politic sau gluma de 1 aprilie?
Raspunde

nicu

Acum 11 ani

sa vina si sa faca curatenie
Raspunde

sorescu

Acum 11 ani

bravo puscas o sa faci treaba acolo
Raspunde

un ardelean

Acum 11 ani

ne-am saturat de toti oltenii la conducerea tarii sa mai stea in p...a masii acasa.
Raspunde

pt. un ardelean

Acum 11 ani

Prostovane ne faci de ras, ca premier e un ardelean, asa ca taci tu in P.M-tii!
Raspunde

nicu

Acum 10 ani

pp,dd este cel mai credibil partid ancare romanii mai au speranta
Raspunde

nicu

Acum 10 ani

pp,dd este cel mai credibil partid ancare romanii mai au speranta
Raspunde

seby

Acum 10 ani

dobitoci mai sunt unii care cad in plasa politicienilor invechiti.vor sa vina la putere usl_ul,adica din lac in put.hai sa ne trzim sisa votam o scimbare adica pp.dd.
Raspunde

Catalin

Acum 10 ani

cabuta mama unu\' odin si alti care critica mai bine se duc si da un like pentru CODEX daca sunteti asa prosti va curg balele la unii , aveti negura in fata ochilor. Daca nu ise PP DD neam dus !
Raspunde

Catalin

Acum 10 ani

cabuta mama unu\' odin si alti care critica mai bine se duc si da un like pentru CODEX daca sunteti asa prosti va curg balele la unii , aveti negura in fata ochilor. Daca nu ise PP DD neam dus !
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

Bine zici,v-ati dus,calatorie sprancenata,n-o sa va simtim lipsa!....daca s-ar mai duce unii cu voi,m-as declara multumit!
Raspunde

dorin

Acum 10 ani

VAD CA SANTETI IN EROARE TOTI AICI CUM DRACU PUTETI FI ASA PROSTI nu vedeti ca ppdd e singura soulutie si ca nu aveti ce face in primul rand daca votati USL aceeasi mizerie casi PDLsau ce alte prosteli mai aveti la ce va inchinati de 22 de ani mi-e rusine ca sant contemporan cu voi
Raspunde

Daniela

Acum 10 ani

Nu inteleg... cum adica DD si-a facut averea pe spatele poporului? A vandut cumva fabrici, Petromul, a semnat contractul cu Bechtel sau ceva asemanator?? Romanilor treziti-va, vreti sa ii votati tot pe cei care v-au distrus? Chiar nu realizati in ce stare de orbire sunteti? DD a spus ca nu isi doreste decat aducerea la putere a unor oameni competenti, el nu are nevoie de bani, dar rautatea din unii e asa de mare ca vad tocmai invers lucrurile. Sunt oameni din USL care isi freaca mainele de bucurie ca unii ca voi ii vor vota (50% dupa sondaje), deja sunt pregatiti sa semneze contracte paguboase cu statul.
Raspunde

hartibaceanca

Acum 10 ani

de unde atata rautate in suflete si prostie in capetele unora?!!...ce stau cu ochii inchisi de 20 de ani,se schiauna si balesc la basinile politicienilor de pana acum,nu aveti dorinta de a deveni umani,de a avea o viata normala,
Raspunde

mex

Acum 10 ani

ROMANII ASTIA SI IN ULTIMA CLIPA SUNT LEGATI LA OCHI EI NHU VAD CA NU SA FACUT NIMIC DE 22 DE ANI POATE S-AU OBISNUIT CU GREUTATILE SAU POATE CHIAR LE PLACE IN CE CACAT DE TARA TRAIM. VOTATI PP.DD CA ASTIA CRED CA TRAIESC LA TARA UNDE NU AU NICI TELEVIZOARE SI NICI LEGI.
Raspunde

mex

Acum 10 ani

ORI DACA NU ATI FOST VREODATA PRIN STRAINATATE FACETIO URGENT CA POATE CA STRAINATATEA SI CIVILIZATIA VA SPALA CREIERUL.CACI SUNTEM ORBI DE FOAME VA MULTIUMITI CU O BERE SI UN MIC.HALAL GINDIRE
Raspunde

mex

Acum 10 ani

MA REFER LA ASTIA CARE SUNT DUPA CIOLAN CARE TIN CU PDL SI USL ACEEASI MIZERIE.CATRE AU FUNCTII CACI ASTIA DAU MESAJE DIN ASTEA,CARE NU SUNT PATRIOTI.ADICA SUNT DAR PENTRU EI TRAIASCA PP.DD ULTIMA SPERANTA
Raspunde

mex

Acum 10 ani

MAI CABUTA CE TI-AU DAT TIE ASTIA MA DE ESTI ASA DE FERICIT?ORI ESTI UNUL CA SI EI,BRAVO TIE DACA TU O DUCI BINE SI MUTATE IN ALTA TARA LASA SI PE ALTII SA AIBE O SPERANTA CA ASTIA NU AU FURAT NIMIC DE LA NIMENI FRATIOARE.
Raspunde

mex

Acum 10 ani

IAR TU MAI UNU FATI SI TU O TELEVIZIUNE CA EL SI FATE SI TU CU MULTI BANI DACA ESTI ASA DE DESTEPT SA VEZI CUM ITI VIN BANUTII SI SA VEZI CE ZIMBET FRUMOS AI SA AI SA ITI FACI SI TU AVERE CA SI EL SI DACA AI SA AI EMISIUNI BUNE POATE CA AI SA IL AJUNGI PE DAN.DACA NU TOT PADUCHE RAMAI.
Raspunde

mex

Acum 10 ani

MAI ARDELENE LASA CA VIN UNGURII LA PUTERE DACA NU VREI OLTENII CA SI VOI ARDELENII UNII NU TOTI VA PLACE CHINUL VA MERITATI SOARTA CU UNGURII
Raspunde

mex

Acum 10 ani

MAI ODINE TU VREI TOT PROGRAMUL ALA DE 22 DE ANI AM INPRESIA EU CRED CA TU ESTI O GLUMA ESTI UN PADUCHE PLUSAT SI NICI NU STI PE UNDE SE PISA GAINA DE UNDE RASARE SOARELE HA HA.TRAIASCA PARTIDUL NOSTRU CARE NE DA SPERANTA ROMANILOR SI COPIILOR SI NEAMULUI NOSTRU.
Raspunde