Cine spune că nu înțelege de ce au ieșit oamenii în stradă, e un fericit care n-are nimic de-a face cu problemele de zi cu zi. Conflictul verbal dintre președintele Traian Băsescu și doctorul Raed Arafat a fost pur și simplu picătura care a umplut paharul. Toată lumea a fost șocată de discursul mizerabil al președintelui în fața unei persoane care are o imagine aproape impecabilă. A mai pus și paie de pe foc ordonând retragerea proiectului legii sănătății din dezbaterea publică pe un ton la fel de mizerabil. Atât. Restul au fost reacții la lipsa unor reacții.
Primii oameni care au ieșit în stradă au fost pentru a-i spăla rușinea sirianului. Oamenii au simțit nevoia să-i transmită doctorului că sunt alături de el. Următorii au avut mii de alte motive. Cu mesaje directe către guvernul lui Boc și președintele Băsescu. De la taxa auto, până la impozit, de la scăderea pensiilor, până la alocația pentru mame, de la scârba față de PDL, până la căutarea de a influența politic protestantanții. De ce au ieșit de abia acum? Pentru că acum s-a declanșat scânteia. Ciudat este că românii ”se declanșează” mai ales atunci când un cetățean de altă etnie are problemă. Așa a fost în 89 cu Laszlo Tokes, așa a fost acum cu Raed Arafat. Un român nu ar putea strânge atâtea simpatii, printre românii lui. E ciudat cum românii pot îndura un trai din ce în ce mai greu, dar pot reacționa atunci când altul este umilit.
„Cum naiba au tăcut toți când am tăiat salariile cu 25% și au reacționat acum când s-a pus în discuție legea sănătății?”, se întreba la televizor un deputat PDL. E bine că își pun aceste întrebări, e trist că ele vin doar acum. Probabil că acesta este efectul secundar la medicamentul administrat de FMI la un biet animal de laborator. Austeritatea maximă de la noi a fost un experiment. S-a dorit să se vadă până unde poate merge aceste măsuri extreme. Guvernanții au fost felicitați pentru progrese, iar mirarea occidentalilor despre felul masochist de a fi al românilor a ajuns subiect de bancuri. Acum se vor apuca din nou plictisiți de treburile lor: românii nu sunt altfel decât ai lor.
Ard magazine la fel de bine ca englezii, se bat cu jandarmii la fel ca grecii, dau foc la mașini în centrul orașului la fel ca francezii. Singura diferență că românilor le ia mult mai mult timp până să se ”declanșeze”. Și cel mai probabil se vor și potoli mai ușor.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Politic
Telefon:
0745 590 991
alin[at]turnulsfatului.ro
Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Periscop
Acum 6 ore
Excelent +1
Acum 6 ore
Bastiu
Acum 6 ore
Aci Duțu
Acum 7 ore
Emil