Joi,
05.08.2021
Cer Senin
Acum
18°C

Noii consilieri locali ai Sibiului: 15 de la FDGR, sase de la USL, doi de la PDL

Democrat-liberalii au pierdut două mandate de consilier local, în urma alegerilor locale de duminică. PSD și PNL au rămas cu același număr de reprezentanți în forul legislativ local, FDGR a crescut cu un vot față de mandatul trecut. Ca o noutate, în urma alianței politice USL în Consiliul Local Sibiu și-a făcut apariția PC, prin intermediul lui Dragoș Floarea, cel care a candidat împotriva lui Klaus Johannis.
În afară de Dragoș Floarea, nume noi în CL Sibiu sunt ale lui Ion Tămâian (PNL), Romulus Iagăru (PSD), în timp ce din partea Forumului Democrat al Germanilor din România vor vota, pentru prima dată, în CL Sibiu Corina Bokor, Ekaterina – Annemarie Fazakas  și Zeno Karl Pinter.

Noi consilieri locali ai municipiului Sibiu

FDGR
Astrid-Cora Fodor (actualul viceprimar)
Zeno-Karl Pinter
Helmut-Karl Mathes    
Gerold Hermann    
Gerhard-Csongor Leopold    
Ecaterina Birk    
Mariana-Susana Fritzmann    
Anita Pavel    
Monica Nartea        
Wagner     Raimar
Bianke-Marion Grecu    
Helmut Lerner        
Maria Gârleanu        
Bokor    Corina    
Ekaterina-Annemarie Fazakas    

USL
Dragoș Floarea (PC)
Ioan Stroie (PSD)
Virgil Popa (PNL) (actualul viceprimar)
Voinea Carmen (PSD)
Ion Tămâian (PNL)
Romulus Iagăru (PSD)

PDL
Mariana Brunchea
Livia Sava

Notă: listele de mai sus se mai pot modifica în cazul în care sunt candidați care doresc să se retragă de pe liste

 

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

17 comentarii

norberth

Acum 9 ani

D.le Primar va multumimca sunteti impreuna cu noi minoritatile. multumesc oamenilor nostri de la media. a/\'i facut treaba bine. Avem majoritatea in c.l de acum incolo pe ei majoritatea la containar 4 ani ha, ha,ha,ha, prosti de romani
Raspunde

gogu

Acum 9 ani

Incredibil !!Ce ,,ardeleni isteti\'\'!Din 150000 de locuitori romani avem 8 consilieri ! Din 1000 de sasi avem 15 consilieri! Concluzia;=bubuim de inteligenta !Dar increzuti ca suntem ardeleni ......
Raspunde

lol

Acum 9 ani

Nici macar nu mai sunt 1000 de sasi in Sibiu. Cam 200 de sasi conduc 150.000 de romani si sasii conducatori nici macar nu vor sa dialogheze cu aia care-i voteaza ca posedatii.. De toata jena...
Raspunde

Catre votanti

Acum 9 ani

Ati votat ingrozitor. Cum ati putut face o asemenea grozavie? Romani, care v-ati comportat ca neam de slugi nenorocite! Orice etnic roman era mai bun decat Joh-annus. Chiar daca ar fi facut greseli de conducere, era roman, era al nostru. Votand minoritarii, este ca si cand votam strainii, cei care ne-au subjugat pe nevazute si pe nesimtite, ne-au indatorat copiii si ne-au transformat in colonie. O noua Uniune Sovietica, occidentala, ne sugruma!
Raspunde

Cititescu

Acum 9 ani

Nici un primar roman n-a facut pentru Sibiu cat a facut Iohannis si sasii lui. Nu-i suficient sa ti se para ca fiind roman, esti mai bun si mai patriot, trebuie sa o si dovedesti prin fapte. A fi roman nu e o calitate. A fi om priceput, atasat societatii, bun gospodar, etc, acestea sunt calitati, nu etnia. Comentariile 1,2,3 si 4 denota o educatie precara a autorilor, care probabil ar fi mult mai fericiti daca fi condusi prost de un roman, decat condusi bine de un sas, un ungur sau un arab !
Raspunde

bizicoco

Acum 9 ani

lui cititescu cea facut fdgr-ul,ne-au indatorat pe multi ani ,avem strazi de pamint in municipiul SIBIU,nu avem parcuri ca in GERMANIA,DAR AVEM CONDUCATORI CU PRETENTII DE CIVILIZATI,locuri de parcare lipsa ca JOHANNIS vrea spatii verzi pline de capuse,nu avem stranduri si nici program de audiente cu fraierii de cetateni.....
Raspunde

lica

Acum 9 ani

super bine...fortza fdgr......lasa fraierilor k si in mahalaua bucuresti sunt un sfert de strazi neasfaltate.....viva hermannstadt...
Raspunde

nastratin

Acum 9 ani

lica o are mica... dar, ba lica, nu dispera, stiu un medic la tine in munchen care face lungiri de stromalau! si viva aia mica a ta!
Raspunde

silvia

Acum 9 ani

bubuie sibiu de ciobani prosti mai oameni buni a-ti facuta de *** rau de tot votati pe dos?
Raspunde

ion

Acum 9 ani

stimati cetateni, sunteti dusi cu capu, adica voi alegeti etnicii ..... sa va conduca.
Raspunde

pt. sudisti si moldoveni

Acum 9 ani

bai varzarilor si prapaditilor care va luati de Johannis sunteti toti moldovenii si oltenii aia imputiti de piata care ati venit aici sa mancati ceva ca la voi mureati de foame si nu aveati nici apa.... Sibienii l-au votat pe Johannis si forumul in proportie covarsitoare. Asa o fac de 12 ani. 8 din 10 sibieni l-au vrut pe sas pt. ca a facut ceva. Restul care mancati c.a.cat pe aici va da hrebenciuc o ceapa sa scrieti la comanda. Get over it loserilor! Ati pierdut din nou si asa va fi mereu la Sibiu. Nu va place de Joahnnis sau la Sibiu? Mars inapoi somonilor jegosi la voi in sud acolo sa va manance plosnitele si sa va recoltati rosiile si ceapa. In penibilitatea voastra nu realizati ca sunteti doar 10 insi si mereu aceeasi care criticati pe aici. Felicitari faceti parte din aia 9% ai fsn-ului sau aia 4% cati ati mai ramas in municipiul sibiu slugi si limbisti ai lui base. Nimeni nu va baga in seama dovada a fost duminica. Asa ca degeaba lingeti in c.u.r pe talharii din psd sau pdl. La locale pe municipiu NICIODATA nu o sa ii mai vezi sa aibe vreo functie la noi in sibiu! Hai ca pleaca dacosul mars la valcea cu sacosele de rafie!
Raspunde

Florin

Acum 9 ani

Felicitari domnule primar! Aveti toata sustinerea noastra! A celor 80% Sibieni. Restul de 20% olteni si moldoveni nu mai conteaza!
Raspunde

hohoho

Acum 9 ani

pt 11.felicitari...perfect deacord..nici eu nu puteam scrie mai bine scrie.hai valea rogojini retardate si oligofrene cu sange turcesc in vene..........a ti mai luato odata la botik
Raspunde

hamburgermaister

Acum 9 ani

Ba sasalai frustrati, uniii si aceiasi care latrati pe aici, 4 din Germania si 2 din Sibiu, din care jumatate sunteti analfabeti, voi ati luat-o in bot ca ati ramas fara sasalaul penal de la Consiliul Judetean! :)))))
Raspunde

pt.somoni

Acum 9 ani

bai hamburger, bai ceapa de craiova!! ce ma intereseaza pe mine agnita, dumbraveni sau satele din judet? Pe noi, pe sibieni ne preocupa orasul nostru si atat. Aici a iesit asa cum am vrut noi!!!! 80% dintre sibieni, nu voi veneticii imputiti si retardati din sud sau est. Daca aia din nordul judetului au pus botul la minciunile lui cindrea e cretinitatea lor. Sa le fie de bine. Pe noi ne intereseaza orasul nostru si atat. Si prin el din pacate va faceti si voi somonilor fomisti veacul. Hai mars la dacos!
Raspunde

hopa mitica

Acum 9 ani

hopa mitica .....mars la corabia oligofrenilor.....k numai furturi si magarii faceti....jgosilor.....natzie de ieniceri si bastarzi de fanariotzi....niic sa va conduce ti nu a ti stiut si acum nici atata...doar sa furatzi din ardeal panea muncita de oameni harnici si cuviinciosi...mai dava dreak de flasificaturi ce suntezi.... a ti facut glas k a venit ponta si iliescu la putere?
Raspunde

Daria

Acum 9 ani

Pt.Gogu, ,,Ardeleni isteti\" inseamna cumva si ,,baietii smecherii\"? Mai lasati-o dracului cu patriotismul!Va bateti in piept ca sunteti romani.Prefer sasi decat romani inganfati si hoti!Nu vedeti unde a ajuns tara asta vanduta si furata de romani?
Raspunde