Duminică,
14.08.2022
Partial Noros
Acum
23°C

Turcan: Am pierdut suficient de usturator, ca sa mai fie nevoie sa ne dam in spectacol

 

Deputatul PDL Raluca Turcan le cere colegilor din PDL să fie mai reținuți atunci când cer demisii după rezultatelor alegerilor locale. Turcan susține că problemele partidului trebuie discutate în cadrul partidului. ”Eu cred că am pierdut suficient de usturător la nivelul țării ca să mai fie nevoie să ne dăm în spectacol. Dacă mai continuăm cu demisii în direct, în cascadă, cu reglări de conturi sau soluții de persoane la televizor înseamnă că n-am înțeles nici de ce am pierdut alegerile, nici de ce avem de făcut în continuare. Măcar acum, în moment dificil să ne abținem ca cel mai mare dușman al PDL să fie tot PDL”, a declarat Turcan.
Senatorul PDL Radu Berceanu a declarat, miercuri, că PDL este "de Guinness Book of Records", ţinând cont că a avut premier, preşedinţi la Camera Deputaţilor şi Senat şi şeful statului de partea lui şi cu toate acestea a pierdut tot şi a ajuns în situaţia în care se află acum. "Eu nu cer demisia lui Emil Boc, eu spun că trebuie conducerea centrală a partidului să demisioneze. Nu Emil Boc, ci treizeci şi câţi sunt ei, patruzeci, în afară de cei care au plecat la alte partide. Toţi. Vă spun asta ca să înţelegeţi că nu am nicio problemă cu o persoană", a declarat Berceanu, citat de Mediafax.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

10 comentarii

sibian

Acum 10 ani

partidul trebuie reformat din temelii.afara cu presedintii de filiale,afara cu gunoaiele care put din sibiu.se strange latul.acum trebuie facut cevas.urgent.altfel o sa fie mai rau.politica ai \"***cu 2 fete\'.Partidul democrat poate sa isi revina.nu este tarziu pana la alegerile din toamna.Moblizare este cuvantul de ordine.
Raspunde

pcr

Acum 10 ani

da, da mobilizare la brutarie la cati ati furat . ma mir ca ma aveti tupeu sa vorbiti
Raspunde

convocare

Acum 10 ani

de urgenta la al 13 lea congresPCR....Basescu pt noi este CEAUSESCU 2
Raspunde

mosu

Acum 10 ani

pcr 2 sant in asentimentul d-vsta cu judecarea acestor boi ce au furat tara dar nu in ultimul rand scoaterea inafara legi si DESFINTAREA acestui partid MANGLITOR
Raspunde

un sibian

Acum 10 ani

sa speram ca dispari definitiv din Sibiu!!!
Raspunde

siby

Acum 10 ani

Oricum a fost din rau in mai rau cu PDL, dar credeti ca va fi mai bine cu actuala alianta? Sigur se termina carnea de pe ciolan si dupa 12-14 luni se vor ataca mai rau ca lupii. Ceva este deja putred in USL dar nu se vede inca...vom afla curand! Vai de tara asta...trebuie sa apara din nou BOMBONEL!!!!
Raspunde

Pt catelele portocalii

Acum 10 ani

Aceste javre ce ne-au facut sa ne uram noi intre noi,sa dispara,la fel cum vor disparea de acum incolo toti cei care isi vor bate joc de noi ca popor.La actualele alegeri s-a demonstrat ca noi suntem cei care ii putem pune pe faras pe cei ce-si bat joc de noi,de parintii si bunicii nostri si nu in ultimul rand de copiii nostri.Este momentul sa inteleaga acesti hoti,care astazi se ataca intre ei ,ca noi am fost cei umiliti si sfidati in ultimii ani,acum au curajul sa vorbeasca de HOATELE de Anastase si Udrea,doua gloabe rele care ne-au crezut marionetele lor si ale lui Basescu.Cand au votat toti pdlacii impotriva noastra au crezut ca sunt vesnici,nu ,nimeni nu e vesnic si fericirea lor cladita pe banii nostri nu poate sa dureze la infinit.Dumnezeu le-a dat minte romanilor sa le demonstreze acestor sacali,cat de mici si de neinsemnati pot fi.Sa ajungeti sa traiti bine,cum am trait noi sub guvernarea voastra,jigodii ordinare.
Raspunde

Ioan

Acum 10 ani

Sunt de remarcat doua aspecte: 1. Este nevoie de un adevarat partid de dreapta care sa balanseze PSD-ul. PDL nu a fost si nu este decat un partid de oportunisti fara o doctrina reala de dreapta. A fost de stanga, apoi brusc a devenit de dreapta pentru ca in PPE nu era nici un partid romanesc si a profitat de aceasta ocazie. Daca PDL intelege aceste lucruri si face ceea ce trebuie mai departe va supravietui. Trebuie sa tina cont de PNL si PC care au doctrine de dreapta. 2. Acum se vede clar ca atunci cand PSD-ul a iesit de la guvernare inaintea alegerilor din 2009 si PDL-ul a preluat organizarea acestora, castigarea presedintiei s-a facut prin frauda. Acest adevar a fost clar subliniat de Ioan Olteanu (PDL) cand spunea ca daca ar fi ramas la guvern MRU (Ungureanu) nu s-ar fi intamplat dezastrul actual!
Raspunde

mosu

Acum 10 ani

pana acuma vati dat in spectacol , de-a cuma va dati dracului cu partidul vostru hot. Pungasii toate partidele au facut dar banditisme ca voi nimeni
Raspunde

XsiOSaordRK

Acum 10 ani

Ideea cu desfintarea TVR e,din putcnul meu de vedere,foarte buna. Ar fi,in primul rand,o economie importanta la bugetul de stat si,in al doilea rand,o economie in bugetul contribuabilului.Indiferent de legea care va aparea,TVR va fi intotdeauna o televiziune care primeste comenzi politice.Nu va fi niciodata obiectiva.[] Reply:martie 23rd, 2010 at 17:08Domnule Daniel, lucrez in TVR de aproape 20 de ani. La stiri. Vreau sa va intreb care este suma alocata SRTV si SRR de la bugetul de stat? Va rog sa-mi raspundeti ca sa stiu si eu despre ce economie vorbim. Multumesc[]alexnicolae Reply:martie 28th, 2010 at 12:43 deci nu stiti ? si lucrati la stiri ! de 20 de ani!! c.c.e.d.d. , sau q.e.d. ! (nu conteaza cati bani, pentru ca oricum sunt degeaba dati, dupa cum se vede. Multumesc pentru comentariu! )[] Reply:martie 28th, 2010 at 15:00Nu ma mira raspunsul dvs. Face parte din galeria de priceputeni . Sunt absolut sigura ca daca maine vi s-ar oferi postul de PDJ l-ati accepta cu maxima placere. Ipocrizia, domnule draga, nu salveaza Romania, dimpotriva o afunda si mai mult in rahat! Reply:martie 23rd, 2010 at 17:21NU stiu de unde vine aceasta idee a desfiintari Televiziunii Publice. D-le Marian as fi asteptat o dezbatere de la dvs pe legea propusa de d-na Turcam. Ati citit-o? Ati citit legea in baza careia isi desfasoara activitatea TVR acum? Ia luati-le pe amandoua si vorbim dupa. In proiectul d-nei Turcan, care teoretic se refera la cele doua institutii media publice, uita de SRR in partea a doua. Stiti cum depolitizeaza Consiliile de administratie? Desfiintand un loc al reprezentantilor salariatilor facand loc asa zisei societati civile. Sa nu mai fim ipocriti. De ce doriti desfiintarea TVR? De ce nu va intrebati de ce atatia presedinti si sefi din TVR despre care s-a spus ca au furat , ca au facut jocuri politice etc nu au dat socoteala. Mai bine v-ati intreba cine a pus pe picioare televiziunile particulare. Daca nu stiti va spun eu: oameni din TVR- adevaratii profesionisti. Consider ca aceste vorbe aruncate in spatiul virtual jignesc niste oameni care inca isi mai fac meseria chiar daca au cizma rosie, portocalie sau albastra pe gat si de aceea mi s-ar parea un gest nobil sa le cereti scuze si apoi sa declansati o dezbatere reala, serioasa, pe fond: cum scapam de influenza politica din cele doua institutii si in general ce facem cu aceasta clasa politica impotenta. Pe asta n-o desfiintam?[]Nicu Reply:aprilie 18th, 2010 at 11:41Nu eencape discutie că reformarea adevarata a Televiziunii Nationale trebuie făcută. Si, trebuia facuta eencă mai demult. Dar in nici un caz nu trebuie desfiintata. Problema nu e nici faptul că o schimbare radicală a institutiei cu pricina comportă sacrificii si că multi dintre cei peste trei mii de angajati vor fi poate concediati. Se pot pune insa ceeteva eentrebări simple la care am putea incerca cu totii sa răspundem. Si la care, mă tem că nici cei din Calea Dorobantilor sau cei din “Casa Poporului” habar n-au de raspuns.Cea mai importantă intrebare este cea referitoare la identitatea TVR. Ce fel de televiziune natională dorim să avem? Cum se va distinge ea de televiziunile comerciale pe care deocamdată le copiază pe rupte? O dezbatere publică pe această temă n-a avut niciodată loc. Discutiile au eenceput si s-au sfeersit de obicei cu cine trebuie dat afara sau cine trebuie sa rămana. Sau cine sa fie seful acolo.Logic ar fi fost să se procedeze astfel: să stabilim eenteei ce fel de canale publice vrem, ceete la număr, ce emisiuni si cu ce costuri fiecare si, apoi, een functie de alegerea prin concurs a celor care corespund ideii strategice de televiziune natională, să numărăm combatantii si să renuntăm la cei de care nu avem nevoie. De ani buni, TVR si-a pierdut profesionistii valorosi. Hemoragia aceasta nu pare a fi tulburat pe nimeni. TVR s-a despartit cu sublimă nepăsare de principalii ei realizatori de emisiuni, de operatori si cameramani experimentati, de redactori si de ateetia altii. Si ce personalităti au fost atrase een ultimii ani ca să colaboreze cu TVR?! Despre angajări de valoare nici sa nu mai vorbim. Nu e doar lipsa banilor de vină. Ceend vrea să plătească gras, TVR plăteste gras. Seent angajati care sug la mai multe teete ale TVR een acelasi timp. De vină e astfel si mediocritatea realizatorilor, dispretul fată de valoare sau predilectia pentru divertismentul facil, ceea ce duce la prezenta sfidătoare pe ecran (si een culise) a unor realizatori de kitschuri fără pereche eentr-o lume a mass-mediei rome2nesti, care, numai de bun gust nu suferă !Toate acestea ne fac sa devenim sceptici cu privire la reformarea TVR. Chiar nu se găseste o minte limpede care să eenceapă cu eenceputul si să distingă negrul de alb? Si să aibă idee de ce trebuie făcut incepand chiar cu legea de functionare ?[] Reply:mai 31st, 2011 at 7:43Uff ce2tă necunoștință een materie de televiziune văd aici, că mi-e și groază să eencerc să mai spun ceva. Mezzo, canal de muzică și dans (așa cum se prezintă oficial) aparține companiei publice franceze de televiziune, France Te9le9visions S.A. Daaa! S.A. adică este organizată asemeni unei companii een adevăratul sens al cuve2ntului. Și de aia funcționează. France Te9le9visions nu este „Societatea Franceză de Televiziune” este COMPANIE comercială, cu acțiuni nelistabile la bursă, fiind un bun public, dar cu valoare foarte bine definită. France Te9le9visions are 6 canale proprii, plus cotă-parte din alte canale: ARTE, EuroNews, Mezzo, CFI, France24 etc. etc. France Te9le9visions are cam 11.000 de angajați (oau!) și un buget anual estimat een jurul a 3 (trei!) miliarde de euro. Jumătate din această sumă, cam 1,5 miliarde euro, provine din „redevență” (un concept mult mai uman față de „taxa” tv de la noi), 1 miliard din publicitate și alte activități ale FTV, și cam jumătate de miliard de euro de la Guvernul Republicii. Deci o finanțare din trei surse, similară cu cea pe care o are și TVR. Da, o televiziune publică costă! Al naibii de mult! O mică analogie, după regula de trei simplă: dacă France Te9le9visions servește 60 de milioane de francezi și are un buget de 3 miliarde de euro, care ar trebui să fie bugetul anual al Televiziunii Rome2nă dacă servește 20 de milioane de rome2ni? Un simplu calcul dă, după semnul „egal”, frumoasa sumă de 1 (unu!) miliard de euro. Ce2t are acum? Undeva pe la 130 milioane. Iar dacă ar desființa TVR, Statul rome2n ar face magnifica economie de vreo 40 milioane de euro, căci ate2t este contribuția Guvernului la bugetul TVR (și care se duce direct la SNR, pentru emisia semnalului een teritoriu). Deci, halal rațiune. Ar trebui TVR desființat? Așa cum este (dez)organizat acum, da. S-ar face, astfel economii la bugetul de stat? Nu cine știe ce. Ar fi rome2nul de re2nd mai bogat cu eencă patru lei pe lună een buzunar? Da, fără niciun dubiu. Dar, ar fi rome2nul „mai bogat” een sensul cel mai complet al cuve2ntului? Cu siguranță, NU. Dacă eenlocuim cultura (fie chiar așa, șleampătă și sărmană, cum este făcută și promovată de către TVR) cu un kilogram de cartofi și o pe2ine pe lună, să nu ne mirăm că vom ajunge să avem ca serviciu public de televiziune OTV, „adevărata televiziune a poporului”. Mai ales că OTV e gratuit! Hai la desființare![]
Raspunde