Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Avem cele mai mari salarii din Regiunea Centru

Ștefan Dobre
20

Sibienii au cele mai mari salarii din Regiunea Centru, conform unui raport al Direcției Regionale pentru Statistică Alba. Mai mult decât atât, județul Sibiu este singurul din regiune unde câștigul salarial mediu brut a crescut în luna mai față de luna anterioară, cea mai mare scădere înregistrându-se în județul Brașov.

Publicitate
Publicitate

Sibienii înregistrează un câştig salarial mediu brut de 2.540 de lei, la polul opus aflându-se locuitorii din Harghita, unde acesta a fost, în luna mai, de 1.519 lei. În plus, câştigul salarial mediu brut a crescut faţă de luna anterioară doar în judeţul Sibiu, cu 96 de lei, în celelalte cinci judeţe înregistrându-se scăderi salariale, cele mai mari în judeţul Braşov – 92 de lei, iar cele mai puţine în Alba – 4 lei.

Publicitate

Același raport al DRS Alba mai arată că valoarea cea mai mare a câştigului salarial mediu net a fost în Sibiu, 1.826 de lei, singurul judeţ din regiune care depăşeşte câştigul salarial net pe economie, iar cea mai mică în Harghita, 1.107 lei, reprezentând 68,72% din valoarea salariului naţional.

Datele pozitive din economie sunt întărite și de angajații Direcției pentru Statistică Sibiu. Conform acestora, în luna mai în județul nostru existau 7890 de șomeri, rata șomajului fiind de 2,8 la sută. În municipiul Sibiu s-au înregistrat în mai doar 1233 șomeri, rata șomajului fiind de 1,1 la sută. 

Publicitate
Publicitate

Ștefan Dobre
Ștefan Dobre

Administrație

0724 605 815

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

20 de răspunsuri

  1. Avatar @redactia
    @redactia

    ***www.business24.ro/romgaz/management/generozitate-pe-banii-statului-la-romgaz-salarii-medii-de-4-500-de-lei-1524152
    Adica astea sunt date pozitive..?
    O fi crescut Continental salariile ..sau Marquardt….sau Ambient..sau Compa..sau s a mutata EDS din Brasov la Sibiu..sau IBM de la Brasov la Sibiu..sau Pakard de la Timisoara la Sibiu…sau centru de soft a lui Boshde la Cluj la Sibiu…nu cred ..iata ce s a intamplat.
    Asa ca sa nu mai radeti de cei din Medias ca ei va cam tin in spate

    0
    0
  2. Avatar brasovene
    brasovene

    Brasovene, asteptam cu interes link-ul asta al tau, pe care-l scoti la inaintare de fiecare data. Meritul celor de la Continental, Marquardt sau al celorlalti invetitori nu este de-a fi dat salarii mari, ci de-a fi creat locuri de munca. Capitol la care voi stati cam prost. Nu e vina noastra ca ati pus pe butuci industria lasata pe tava de comunisti. Nu e vina noastra ca cei din Medias s-au descurcat cu gazul lor in timp ce Nitramonia Fagaras a clacat, lasand un oras in saracie…

    0
    0
  3. Avatar joncosta
    joncosta

    Lasa ca va muta Nita, Transgazul si Romgazul la Bucuresti, sa vedem atunci ce salarii nesimtite mai aveti, maimutoilor.

    0
    0
  4. Avatar @3
    @3

    Maimuta esti tu si cu mata, handicapati de brasov. Muriti de ciuda pe sibieni, nulitatilor. Tot timpul va ascundeti dupa politicieni corupti din brasov nita, scripcaru, etc. Halal argumente …

    0
    0
  5. Avatar @@@
    @@@

    vax! s-a facut media cu salariile de 2 bani a majoritatii oamenilor cu salariile celor de la Romgaz si de-aia a iesit asta… dragi concitadini, nu stiti cum traiti?! trebuie sa va spuna o statistica?! oricum la Brasov vezi oameni mai eleganti, magazine mai frumoase… magazinul lor Star e super, nu targ cum e Dumbrava noastra…

    0
    0
  6. Avatar raluca
    raluca

    haha, mare competitie intre sibieni si brasoveni, nu stiu ce ma fac, imi plac si unii, si altii. succes!

    0
    0
  7. Avatar @@@
    @@@

    Raluca, du=te si viziteaza o zi Brasovul si te asigur ca o sa-ti placa orasul si ce vei gasi acolo… s-ar putea sa-ti gasesti si-un brasovean…

    0
    0
  8. Avatar @2
    @2

    Pai dupa spusele tale 1200×147.000 e mai mare decat 1025 x 253.000…..sau a calculat gresit ala al vostru de la finante..
    Sau Pib 8600/loc e mai mic decat 8067…
    Partial ai si tu dreptate…acum 5 ani Sibiul statea la pib /loc decat Brasovul…dar atata a fost in stare oraselul vostru…o clipa de glorie in 2007 cand s a crezut oras…de atunci merge tot in jos..
    Asa ca sa te linistesc…toate bancile mari din Romania au inceput sa si localizeze sediile regionale la Brasov…culmea langa sediul Regional al Finantelor..
    Eu nu cred ca se va face vreo regionalizare..dar deja lucrurile s au lamurit pentru toata lumea mai putin pentru cei din Sibiu..
    A fost oricum o experienta ff interesanta ca sa vezi starea de psihoza a unei populatii drogate cu ideea de cat e de culta si grozava…cred ca de pe vremea GEG nu s a mai vazut asa ceva in Transilvania..e un obiect de studiu

    0
    0
  9. Avatar @8
    @8

    @8 Obiect de studiu e aparitia postacilor de Brasov peste noapte, dupa ce un amarat de oras (Sibiu desigur) a catadicsit sa emita pretentii.

    0
    0
  10. Avatar @9
    @9

    E adevarat..un obiect de studiu a fenomenului politic din Romania..cum naibii a catadicsit sa emita pretentii..si cum de atat de multi sibieni chiar au crezut..
    Oricum mai sunt sanse asa ca , continuati..continuati..numai continuati romaneste..nu asa de agramat

    0
    0
  11. Avatar raluca
    raluca

    @7
    sibiul e o bijuterie, oamenii faini, primitori, dar si brasovenii is de treaba, colegii mei de acolo is super ok, deschisi.(:

    0
    0
  12. Avatar www
    www

    Si eu care nu stiam !

    0
    0
  13. Avatar Ken
    Ken

    oare de ce se zdrobesc chiar asa brasovenii sa contraatace, daca nu au motiv de ingrijorare…media somajului pe judetul Sibiu e de 2,8 %, in timp ce pe municipiul Sibiu rata somajului e (surpriza!) de 1,1%… nasol

    0
    0
  14. Avatar @13
    @13

    De plictis..de aia …motiv de ingrijorare yok…cata economie sti se vede dupa cat esti de mandru de datele pe cafe le ai postat….eu zic intreaba un economist si un sociolog ca sa ti explice ca daca Sibiul are ratade somaj inexistenta ( 1, 1 se numeste somj rezidual..adica nu sunt de fapt someri ci sunt intre slujbe)…si scadere de populatie dupa cum a iesit la recensamant..situatia e
    superalbastra..dar ce sa cunoasteti voi..

    0
    0
  15. Avatar consulat
    consulat

    bai rahat retardat de ce pui mati nu te duci la iasov si mai lasa jignirile nefondate dute ba la doctor creieru tau functioneaza numai la un sfert ,nu vezi ca lucrurile evidente infavoarea sibiului net peste media pe tara ,si inca ceva bai minte putina la sibiu au venit investitori germani ,francezi etc pentr-u ca sibiul are o traditie industriala de vreo 800 ani ,cind la sibiu se proiecta rachete [conradd haas ] la voi se cara apa cu magari ,voi ati fost umflati artificial de comunisti ,daca nu venea ciuma rosie acum sibiul era pentr-u cei de teapa ta interzis si vezi cind intri in judet stergete pe picioare ca ai numai balega de la vaci frustatule da bubele pe tine de invidie iresponsabilule ,bai gestantule daca sunteti asa dezvoltati de ce vreti s-a ne fiti capitala dute bai in saracia mati ca nu tea intrebat nimeni s-a vi sa-ti dai pAREREA ,MARS LA TINE IN COCINA AIA CARE SEAMANA CU UN CUR

    0
    0
  16. Avatar @15
    @15

    Tu esti consulat..sau consultat..ca la cum te exprimi ..suferi clar de un inceput de schizofrenie..
    Eu stiu ca , stand la Sighii nu se prea observa..asa ca poate iti fac o programare..si fac si eu asa o fapta buna….
    Cat priveste capita Regionala..vorbeste cu taticul tau Klaus ca vad ca a renuntat sa mai emita pretentii..poate il convingi si pe el sa o puneti de un consult pe gratis…

    0
    0
  17. Avatar lege
    lege

    Are perfecta dreptate ce puii mati cauti pe siteurile sibiene sa faci comparatii.Capitala veti fi numai la voi si atit,sa nu crezi ca sibienii vor mai accepta furaciunile si pozitiile dictatoriale fata de noi,Vi sa infundat bai mirlane sa nu crezi ca va ramine asa cum ati planuit voi,parsivilor

    0
    0
  18. Avatar dan
    dan

    AVETI CELE MAI MARI SALARII DIN REGIUNEA CENTRU PENTRU CA AVETII CEI MAI MARI TRANTORI LA TRANSGAZ SI ROMGAZ CU SALARII URIASE . MAI VORBIM DUPA CE SE MUTA ACESTEA LA BUCURESTI

    0
    0
  19. Avatar mircea
    mircea

    dane pleaca si tu si lasane.numa la furat si sabotat Sibiul va sta capul,lichelelor

    0
    0
  20. Avatar noi sibienii
    noi sibienii

    suntem bucurosi si fuduli a sunt cativa medieseni cu salarii exorbitante pe care le platesc toti consumatorii captivi de gaz.Hai Gaz Metan Medias.

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate