Joi,
28.10.2021
Partial Noros
Acum
-4°C

Primarul Brasovului: Brasovul da bani la bugetul de stat cat Sibiul si Muresul la un loc

Primarul Brașovului George Scripcaru, a declarat în timpul unei dezbateri organizate la Braşov de Institutul de Politici Publice, că atunci când se va analiza unde va fi capitala regiunii, „va trebui să se ţină cont şi de faptul că Braşovul dă bani la bugetul de stat cât Sibiul şi Mureşul la un loc”. Scripcaru susține că dezbaterea despre regionalizare este sterilă, atâta timp cât nu se încearcă reforma administrativă profundă. „în România este nevoie de o reformă administrativă profundă, dar şi de actualizarea legislaţiei. Există şi acum acte normative emise prin anii 1960, care sunt invocate în legile aprobate de puţin timp, iar noi vorbim despre faptul că vrem să facem regionalizare într-un an”, a declarat Scripcaru citat de Transilvania Expres. 
Totodată, primarul Braşovului a afirmat că trebuie luată în calcul comasarea localităţilor mici: „După 1990 s-au creat câteva sute de unităţi administrativ-teritoriale fără a se ţine cont de vreun criteriu. Acum, aceste localităţi nu au venituri proprii şi acumulează datorii. Pentru salvarea lor se invocă principiul solidarităţii, cu bani de la bugetul de stat, fonduri luate de la primăriile «disciplinate». Acest sistem nu încurajează responsabilitatea şi creează dezechilibre. Eu, dacă nu am datorii, nu pot beneficia de bani de la bugetul de stat. Cred că înainte de a vorbi despre regionalizare sau despre planuri integrate, ar trebui să rezolvăm această problemă”.

Comentarii

61 comentarii

primar

Acum 8 ani

AHahhaahahhahaa, buna gluma asta asa matinala.
Raspunde

Florin

Acum 8 ani

Rectificare: Brasovul da la bugetul de stat cat New York-ul si Los Angeles la un loc plus toata Europa. Tot nu inceteaza cu declaratiile șoc?
Raspunde

michael

Acum 8 ani

Aceasta ...veste sau nu stiu cum sa o numesc \' nu poate decat sa ma bucure...ba mai mult decat atat contributia brasovului ar trebuii sa creasca semnificativ dupa ce sibiul va devenii capitala regionala! Nu de alta dar va fi nevoie de bani ptr a face sibiul sa arate ca o adevarata capitala europeana! Deci ... la contributii cat mai mari si mai consistente dragi brasoveni si nu mai incercati sa ne vindeti noua...brasoave ...!
Raspunde

@michael

Acum 8 ani

Romanasul meu cu nume de sas..te-ai socat....? Hmmm sunt sigur ca, contributia Brasovului va fi mult mai mare in viitor pentru Capitala regiunii Centru.... Marea problema ..e ca vineri..s-a hotarat la Ministerul Padurii si Mediului...viitorul sediu al Directiei Regionale Silvice.... Vrei sa afli unde... Ia ghiceste..hihihi.. Ca si la Finante..ca si la Turism...ca si la CNADR....ca si la Autoritatea Electorala Centrala....ca si la inspectoratul pentru constructii..ca si la Oficiul pentru protectia consumatorului...ca si..ooops nu iti mai spun ca sa nu -ti distrug visul.. Macar Alba are Statistica....iar Tg Mures are Sanatatea.. Deci toate indiciile duc ca Sibiul va fi Capitala regiunii centru.. Scump Domne scump...
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Băi, tu eşti ca un patefon stricat, mereu aceeaşi placă. Cre\' că au uitat ăştia ai tăi să te tragă cu cheiţa. Dă-mi voie să-ţi dau ultimile ştiri calde, voi o să fiţi capitala ungurimii, dacă n-ai aflat încă, bravo, felicitări. O să tăiaţi împreună codrii Covasnei şi ai Harghitei, mă rog, ce-a mai rămas... aşa că, ai face bine să-nveţi ungureşte şi să-ţi muţi oficina pe Haromszek. Bună dimineaţa, Braşov!
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

iasovenii nu vor sa scape sibiul din mana nici in ultimul ceas...oare de ce?
Raspunde

Asd

Acum 8 ani

Bai frustratilor ia faceti voi un calcul si vedeti ca problema cam asa este! Calcuati din pib banii care merg la buget si scadeti cat se intoarce inapoi . Spuneti multumesc si terminati cu fudulia! ***www.econtext.ro/finante-banci/bani/clujul-si-argesul-decad-brasovul-se-ridica-falnic-giurgiu-nu-mai-e-pe-ultimul-loc-cat-valoreaza-fiecare-judet-din-romania.html. ***www.gandul.info/financiar/harta-banilor-din-romania-cat-da-si-cat-primeste-inapoi-de-la-bugetul-de-stat-judetul-tau-9444892
Raspunde

@2 @3

Acum 8 ani

Incercati sa fiti originali si lasati plagiatul.Oricum ma bucur ca v-au ramas pe neuron comentariile brasovenolor de acum o luna
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

Treiscaune...mai moi o sa aiba aia de la Sibiu cand o sa vina la sefii de la Brasov.. Tare mi -ecteama ca va trebuinsa va civilizam si pe voi ..ciobanii parveniti si \"frustati\"...desi cred ca , cu voi e mai usor decat cu secuii...aianmacar au fost liberi..pe cand voi slugi cand la sasalai ..cand la comunisti
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Slab, slab de tot. Numai atâta poţi?
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Tare narod poate fi si primarul asta. Nu stie sa faca comparatie intre orase si judete. Poate isi mai deschid si ei ceva consulate straine, sau poate vor mai inaugura si ei ceva international. Esti jalnic mai Iasovene.
Raspunde

sb

Acum 8 ani

nu intelg de ce astia din brasov citesc ziarele de sibiu, ca pe mine nu ma intere ziarele din brasov si nici nu le citesc doar sa comentez.
Raspunde

@9

Acum 8 ani

ai folosit cumva google translate sa scri chestia aia?
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

hm, writee...
Raspunde

Yep

Acum 8 ani

Pe faza ca-ntotdeuna. Mi-a fost foame ce vrei...
Raspunde

manipulatori

Acum 8 ani

bai atia de la turnu statului voi sunteti platiti de frutrati de la iasov si de cirtitile sibiului ,s-a ne comparati in permanenta si statistici pro iasov ,ba pe sibieni nu ne intereseaza ce se intimpla in orasu ala ca un***,pe noi lasatine inpace si luati si pe vinzatori sibiului acolo la voi ,ba berbece daca stati asa de bine economic si mai stiu eu cum capra ,de ce vreti s-a ne fiti capitala ,ba va bazati ca aveti parlamentari mai guralivi ,ba prostilor de iasov voi veti fi capitala moldovei nu aveti nimic comun cu transilvania ,dupa ce se va construi autostrada nadlac -orastie -sibiu noi vom fi legati de europa de vest si voi tot de mitici si paduchiosi de regateni ,coroborat cu cel mai performant aeroport din transilvania vom scapa de voi lipitorilor comuniste voi acolo in namolu saraciei
Raspunde

dd

Acum 8 ani

Primarul brasovului nu v-a jignit ,nu v-a spus ca sunteti lenesi doar a prezentat niste realitati. Va puneti singuri eticheta cand va deranjeaza adevarul. Ce trebuiau sa faca brasovenii cand voi va dădeați zmei si de fapt erati corigenti?
Raspunde

@14@yep

Acum 8 ani

Băi lăudătorii sasului n-o mai dați cotită-n englezisme codificate,iar dacă v-a fost foame a-ți primit pe azi măcar de-un leberwurst de la herr pt vitejia voastră anti-brașoveni?hai că deveniți prăfuiți și de porc,și puțintică răbdare imediat v-a posta și analfabetu de serviciu-îi chiorlăie și ăluia mațele ofcourse!ce Caragiale?pe aici e de rîs bine!!
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Ei, comedie, voila de vezi ce efect ai reuşit să obţii cu schimbările tale de ip şi cu tot circul. Exact inversul celui dorit. Ai reuşit să decredibilizezi Braşovul şi ai coalizat sibienii împotriva criticilor aduse oraşului şi primarului lor. De-acuma încolo, orice comentator care v-a critica primaria (chiar dacă o s-o facă pe drept) o să fie un braşovean chitros. Ha,ha!
Raspunde

@18

Acum 8 ani

Laudatorii sasului saluta poporanii Scripcarului. Heil!
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

18, Oh, ja,ja io am primit lebărul pe ziua de azi, văd că pentru tine n-au mai rămas decât nişte cratime...
Raspunde

@josefino

Acum 8 ani

josefini taica.......pai pe siturile brasovene e plictis uite singurele stiri mai interesante sunt ca o firma de ciocolata si inghetata precum si subway si starbucks deschid francize im bv,.....plictisitor....in schimb aici e collegul tau cel sex overagramat..si sincer tipul face toti banii
Raspunde

@19

Acum 8 ani

vb din filme bătrăne ,brașovenii și mie -mi sunt antipatici prin mîndria lor dar una-i una și alta alta,eu nu vreau să decredibilizez pe nimeni..din contră....doar că începeți să deveniți patetici și prăfuiți prin servilismul și făloșenia voastră pe față,faceți-o și voi mai voalat să nu-și dea seama tot prostanu...doar cine trebuie,verstanden?
Raspunde

@22

Acum 8 ani

Oricum stiriile din regatul sibiului sunt mai interesante si ff funny
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

joseph kjoseph...pai tu in mintea ta limitata de sibian..nici nu poti imagina o lume mai mobila decat sighii..saliste si selimbar..uite eu zic asa sa vezi pe unde umblu si unde ma distrez pe seama limitatilor din sighii...ai sa fi un pic uimit la inceput..apoi resemnat..si final ai sa ti accepti conditia de a fi condus de altyyyyy
Raspunde

Leberwurst

Acum 8 ani

Asta cu \"stirile funny\" din Sibiu e tema saptamanii? Ramaneti fara idei baieti, mai aduceti ajutoare.
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Ba da, pot să-mi imaginez, fii atent, se zice că Iozefini, într-unul din spectacolele date în Braşov (unde avea şi-o viluţă pentru nebunii, ca mai toţi potentaţii) invită un spectator braşovean pe scenă. Îi spune ăluia să se concentreze puternic de tot, timp în care el se duce în spatele lui. După câteva minute de concentrare, îl întreabă pe braşovean cu o voce gravă: \"Siiimţi în fuuundduuul tăăău, dehegeeetul meeeeu?\" Ăla zice: Da! La care Iozefini, fluturându-şi mâinile: Chiar? No, uite mâinile!
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

joseph kjoseph...pai tu in mintea ta limitata de sibian..nici nu poti imagina o lume mai mobila decat sighii..saliste si selimbar..uite eu zic asa sa vezi pe unde umblu si unde ma distrez pe seama limitatilor din sighii...ai sa fi un pic uimit la inceput..apoi resemnat..si final ai sa ti accepti conditia de a fi condus de altyyyyy
Raspunde

@27

Acum 8 ani

Aplauze furtunoase pt joseph...bravo!după leberwurst merge și o paulaner ?sau n-ai voie la servici?atunci bagă mare cu postările să mai rădem nițel ce dreaq...oooops ,să postezi ai voie sau e verboten ??
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

hopa, probleme? s-a defectat chucky...
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

batrane comunist..bancul e vechi de pe tympul cand nicusor va calarea nevestele in sibiu...e drept originalul era cu plaja de nudisty de la costinesti..dar oricum e bine ca ai umor
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Uuhuhu, ce porcos vorbeşti... te-am excitat cu degetu\'? Clar că bancu-i vechi, fraieru e proaspăt.
Raspunde

dd-eci

Acum 8 ani

nu se spune tot adevarul.orasul stalin a hotarat ca sibiul,mediasul sa fie orase muzeu fara investitii si a cheltuitfoarte mult pentru brasov.
Raspunde

@ joseph

Acum 8 ani

Pe vremuri aveai umor, acuma te-ai tampit si tu. E clar , ori v-a virusat agramatul pe toti, ori va baga ceva in apa Iohannis si cu Niculescu!
Raspunde

alex

Acum 8 ani

Nu mai avem treaba cu Brasovul ca in noua ordine de iedei Sibiul va face parte din Regiunea Sibiu cu Alba si Hunedoara unde sibiul sa la bugetul national de trei ori mai mult decat AB SI HD.
Raspunde

@34

Acum 8 ani

cred că mai degrabă prima variantă e valabilă pt uncle joseph-postacu șef al rathausului-l-a virusat100% ”frustatu”de serviciu cu 4oo roni pensie sau mai știi ce le bagă-n apă de le șterge memoria?never know man!!
Raspunde

@35

Acum 8 ani

Iar regiunea Sibiu va fi alipita regiunii Brasov pt ca nu e posibil ca slugile sa se conduca singuri !
Raspunde

Ura!

Acum 8 ani

Iar postacii din Brasov isi vor gasi un loc de munca cinstit si serios, o prietena intelegatoare, niste pasiuni interesante si vor avea o viata fericita si lipsita de frustrari.
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Ura!, pot să pun prinsoare cu tine că pe saitul asta nu e niciun comentator brașovean.
Raspunde

mda

Acum 8 ani

Iar noi cotizam la Service-urile auto ,ca avem masinile praf!Brasovul merita nu va mai c...ti pe voi,lasati mandria ca de-aia fac astia ce vor cu orasul nostru.Rade toata tara care trece prin Sibiu ce praf e orasul.Traiti in realitate nu va mai amagiti!
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

Prietene scuza -ma , acum am inteles.. E foarte clar..contrar la ce cred toti aici pe forum tu nu esti platit de Primar.. Dependenta ta e de natura sexuala..si noi cei din Brasov va intelegem.. Ca sa vezi cat de deschisi la minte suntem ..cand veti veni la Capitala..iti dam cateva adrese unde amandoi va puteti simti bine..sisincer spre deosebire de sibieni pe noi nu ne intereseaza nici orientarea nici sentimentele voastre. Sa fim cu toti sanatosi sa putem munci si sa platim impozite la Primarie...hihihihi
Raspunde

...

Acum 8 ani

Joseph, cred ca tocmai l-ai dat in vileag pe antevorbitoru\'.
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

@41, Ce dreaqu mai vrea să fie si asta, o invitație în club? Fii mai direct, nu așa pidosnic...
Raspunde

@joseph

Acum 8 ani

Vai josephina...cum sa indraznesc sa ma bag eu in relatia ta cu mentorul tau.. Am vrut dowr sa stiti..ca eu nu va condamn fiidca va iubiti..si de acum iti inteleg ferocitatea cu care iil aperi punandu-ti fundul la bataie pe forum.. Insa problema mare a voastra in Sibiu ce faceti cu ayatolahul..ca daca va prinde..ufufuf..desi acum trebuia si el sa inteleaga..la asa Primar...asa apucaturi in orasel
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Bine, bă, atunci fii tu Napoleonu meu!
Raspunde

colombo

Acum 8 ani

Scripcarule tine-ti bugetul si lasa-ne pe noi in pace,chiar nu intelegi ca sibienii nu va vor sub nici o forma.Voi lipiti-va cu prahova si bucuresti si face-ti o colcaiala perfecta ca sa nu scriu mai multe deoarece nu vreau sa jignesc oameni nevinovati din acele zone.Voi nu mai aveti nimic comun cu Transilvania si sa va iese din cap ca veti mai fi capitala peste Sibiu.Jos ghearele de pe acest judet si o tema ptr.toti parlamentarii de Sibiu-aduce-ti toate deconcentratele inapoi cit mai repede.Cu mistocareli din astea ieftine n-ajungem niciodata in Europa,tineti-va brasoavele ptr.tartacutele voastre si iesiti de pe forumurile sibiene,retardatilor.
Raspunde

@colombo

Acum 8 ani

Deconcentratele nu pot fi aduse inapoi . Ele trebuie sa fie unde e capitala. Iar capitala nu poate fi la codasii regiunii
Raspunde

@colmbo

Acum 8 ani

Nu va mai faceti iluzii cu hunedoara si alte avioane.Regiunile sunt facute pe structura pe care s-au construit deconcentratele. Deja aceasta structura a fost trimisa laUE si nu mai poate fi schimbata inainte de 2018. Asa ca va place sau nu o sa fiti in regiune cu brasovul. Iar capitala ,trebuie sa fii redus mintal sa nu iti dai seama unde o sa fie : unde sunt cele mai importante deconcentrate. Incearca sa te uiti la toate celelalte capitale de regiune si vezi ca am dreptate . Aaa ca mai zic unii ca fac 10 sau 100 regiuni .pai sa nu zica prostii ca nu au incercat. Or sa vina peste o luna maxim doua si or sa spuna \"noi am vrut dar nu s-a putut\" Problema e ca nu se mai poate acum . To late !
Raspunde

@colombo

Acum 8 ani

Hai mai colombo..nu mai fi asa suparat..lasa ca o sa ne comportam mai frumos cu voi decat s-au purtat habsburgii.. Uite promitem sa dam o hotarare de Consiliu local sa va lasam sa innoptati in Capitala ...nu cum faceau habsburgii..si la fel o sa va lasam sa conduceti ceva , ceva organizatii locale.. Acum vezi si tu ca nu se poate chiar asa la nivel superior ..gen Antifrauda.. Acolo punem brasoveni ..ca voi sunteti ca niste copii.. Poate asa dupa 25 de ani o sa puteti si voi sa conduceti pana va maturizati.. Va facem si gara...si sala de sport..dar patinoar sau partii la Paltinis iok..ca voi oricum nu aveti bani si nu va trebuie.. Cat priveste cinematograf..acolo inca suntem nedumeriti..un amic din Bucuresti mi -a spus sa fiu atent..ca voi fiind neobisnuiti cu sali de cinema s-ar putea sa aveti o trauma cand se stinge lumina..asa ca sugestia lui e sa incepem cu un Teatru de papusi mai micutz..
Raspunde

@49

Acum 8 ani

Propun sa le amenajam sala de clasa a doua din gara mare sa doarma cand vin in capitala ca astia nu au bani de hotel. Si oricum nu e bine sa ii bagam cu turistii civilizati in hotel ca ne fac de ras
Raspunde

@49@50

Acum 8 ani

Băi iașovenilor(iașoveanule)nu mai bateți cămpii ,că s-a făcut tîrziu,mergeți dracu la somn că oricum nici un sibian nu vă bagă-n seamă,mergeți și mai lătrați prin maghiarime pt că poate ăia vă deschid poarta sau vă iau la cașpice la căt de dobitoci puteți fi,hai pa gute nacht sîrmelor!
Raspunde

@51

Acum 8 ani

Sârmelor se scrie cu î in germana? Ca in romana nu . Sau nu prea ai fost pe la scoala?
Raspunde

@52

Acum 8 ani

Lasă gargara și gramatica deșteptule,spune mai bine dacă ai înțeles mesajul,adică să te cari la somn postac de doi bani ce ești...iar dacă sarmă te-ai născut sarmă mori degeaba ai venit sus pe tren să faci brașovenii de cacao!
Raspunde

@53

Acum 8 ani

Nu am inteles. Sincer sa fiu am citit doar inceputul si sfarsitul ca nu merita sa-mi pierd timpul cu toti incultii
Raspunde

@53

Acum 8 ani

Fac brasovenii de cacao? Aaaa incerci sa te dai pe langa brasoveni !
Raspunde

@55

Acum 8 ani

warum sprichst du immer noch selber?pschusss veneticule....bis morgen!
Raspunde

@56

Acum 8 ani

Stummer Diener!
Raspunde

belinda yukaria

Acum 7 ani

HI toată lumea Numele meu este Belinda mapule și eu sunt de la Cape Town SA , doresc să împărtășesc meu mărturii cu publicului larg cu privire la ceea ce acest om numit ASHRA de Ashrasolutions@gmail.com tocmai a făcut pentru mine , acest om tocmai a făcut ceea ce am crezut că nimeni nu va face vreodată pentru mine , Am fost căsătorit de două 2yrs și nu a putut rămâne însărcinată , dar atunci când unul dintre prietenul familiei mele a introdus acest om pentru mine , n-am crezut că o mare ASHRA ar putea face acest lucru , atunci când am contactat l pe acest aceeași problemă pe teren , el a turnat niște vrajă pentru mine și mi-a dat niște colet la bea , acum eu sunt atât de fericit să spun că eu sunt opt săptămâni gravidă acum . Toate datorită ASHRA . Dacă sunteți acolo, trece prin același tip de problemă sau a ta este ajutorul acestui categorii El te poate ajuta cu următoarele : ( 1 ) În cazul în care doriți ex-vă înapoi . ( 2 ), dacă aveți mereu vise rele . ( 3 ) Vrei sa fie promovat în biroul dumneavoastră . ( 4 ) Vrei femei / bărbați pentru a rula după tine . ( 5 ) În cazul în care doriți un copil . ( 6 ) [ Vrei să fii bogat . ( 7 ) Vrei pentru a lega soțul / soția să fie a ta pentru totdeauna . ( 8 ) În cazul în care aveți nevoie de asistență financiară . ( 9 ) de îngrijire pe bază de plante 10 ) Ajutor aducerea de oameni din închisoare ( 11 ) vrăji casatorie ( 12 ) vrăji Miracle ( 13 ) vrăji frumusețe ( 14 ) profeție CHARM ( 15 ) vrăji atractie ( 16 ) vrăji ochiul rău ( 17 ) Kissing Spell ( 18 ) Eliminare vrăji de boală și el va ajuta , de asemenea, te , precum și cu marele său rolă vraja , Mulțumiri fie aduse ASHRA
Raspunde

belinda yukaria

Acum 7 ani

HI toată lumea Numele meu este Belinda mapule și eu sunt de la Cape Town SA , doresc să împărtășesc meu mărturii cu publicului larg cu privire la ceea ce acest om numit ASHRA de Ashrasolutions@gmail.com tocmai a făcut pentru mine , acest om tocmai a făcut ceea ce am crezut că nimeni nu va face vreodată pentru mine , Am fost căsătorit de două 2yrs și nu a putut rămâne însărcinată , dar atunci când unul dintre prietenul familiei mele a introdus acest om pentru mine , n-am crezut că o mare ASHRA ar putea face acest lucru , atunci când am contactat l pe acest aceeași problemă pe teren , el a turnat niște vrajă pentru mine și mi-a dat niște colet la bea , acum eu sunt atât de fericit să spun că eu sunt opt săptămâni gravidă acum . Toate datorită ASHRA . Dacă sunteți acolo, trece prin același tip de problemă sau a ta este ajutorul acestui categorii El te poate ajuta cu următoarele : ( 1 ) În cazul în care doriți ex-vă înapoi . ( 2 ), dacă aveți mereu vise rele . ( 3 ) Vrei sa fie promovat în biroul dumneavoastră . ( 4 ) Vrei femei / bărbați pentru a rula după tine . ( 5 ) În cazul în care doriți un copil . ( 6 ) [ Vrei să fii bogat . ( 7 ) Vrei pentru a lega soțul / soția să fie a ta pentru totdeauna . ( 8 ) În cazul în care aveți nevoie de asistență financiară . ( 9 ) de îngrijire pe bază de plante 10 ) Ajutor aducerea de oameni din închisoare ( 11 ) vrăji casatorie ( 12 ) vrăji Miracle ( 13 ) vrăji frumusețe ( 14 ) profeție CHARM ( 15 ) vrăji atractie ( 16 ) vrăji ochiul rău ( 17 ) Kissing Spell ( 18 ) Eliminare vrăji de boală și el va ajuta , de asemenea, te , precum și cu marele său rolă vraja , Mulțumiri fie aduse ASHRA
Raspunde

belinda yukaria

Acum 7 ani

HI toată lumea Numele meu este Belinda mapule și eu sunt de la Cape Town SA , doresc să împărtășesc meu mărturii cu publicului larg cu privire la ceea ce acest om numit ASHRA de Ashrasolutions@gmail.com tocmai a făcut pentru mine , acest om tocmai a făcut ceea ce am crezut că nimeni nu va face vreodată pentru mine , Am fost căsătorit de două 2yrs și nu a putut rămâne însărcinată , dar atunci când unul dintre prietenul familiei mele a introdus acest om pentru mine , n-am crezut că o mare ASHRA ar putea face acest lucru , atunci când am contactat l pe acest aceeași problemă pe teren , el a turnat niște vrajă pentru mine și mi-a dat niște colet la bea , acum eu sunt atât de fericit să spun că eu sunt opt săptămâni gravidă acum . Toate datorită ASHRA . Dacă sunteți acolo, trece prin același tip de problemă sau a ta este ajutorul acestui categorii El te poate ajuta cu următoarele : ( 1 ) În cazul în care doriți ex-vă înapoi . ( 2 ), dacă aveți mereu vise rele . ( 3 ) Vrei sa fie promovat în biroul dumneavoastră . ( 4 ) Vrei femei / bărbați pentru a rula după tine . ( 5 ) În cazul în care doriți un copil . ( 6 ) [ Vrei să fii bogat . ( 7 ) Vrei pentru a lega soțul / soția să fie a ta pentru totdeauna . ( 8 ) În cazul în care aveți nevoie de asistență financiară . ( 9 ) de îngrijire pe bază de plante 10 ) Ajutor aducerea de oameni din închisoare ( 11 ) vrăji casatorie ( 12 ) vrăji Miracle ( 13 ) vrăji frumusețe ( 14 ) profeție CHARM ( 15 ) vrăji atractie ( 16 ) vrăji ochiul rău ( 17 ) Kissing Spell ( 18 ) Eliminare vrăji de boală și el va ajuta , de asemenea, te , precum și cu marele său rolă vraja , Mulțumiri fie aduse ASHRA
Raspunde

@60

Acum 7 ani

:))))))))))))))du-te-n m...iii mătiii la psihiatru rapandula Belimea-i mapule cu vrăjile Samanthei cu tot:))))))....mare-i grădina domnului.....și asta din Cape-Town a sărit printre primii gardu:)))))
Raspunde