Marţi,
07.12.2021
Ceata
Acum
1°C

Calea Dumbravii, strada cu sens unic. De sambata

Din 23 noiembrie, zi de sâmbătă, vor intra în vigoare ultimele și, probabil, cele mai importante modificări în sistemul de circulație din zona de sud-vest a orașului. Echipele de muncitori ale administrației locale au început deja marcarea străzii Calea Dumbrăvii pentru schimbarea sistemului de circulație: sens unic dinspre intersecția cu strada Siretului către intersecția cu bulevardul Mihai Viteazul. Aceste modificări vor fi ”însoțite” de prezența Poliției locale, ai cărei angajați sunt deja prezenți pe celelalte străzi principale pe care regimul de circulație a fost modificat: Calea Cisnădiei, Octavian Goga, strada Argeșului. Pe aceasta din urmă, chiar dacă sensul unic a fost instituit de aproape două săptămâni, pot fi observate încă destul de multe mașini care ”intră pe interzis”.

”Este obligatoriu să avem echipaje care să supravegheze traficul. Avem în continuare surprize, unii dintre șoferi ocolesc balizele, ignoră toate semnele. Am avut și mici coliziuni, nu accidente grave, dar totuși e vorba de evenimente neplăcute”, a spus primarul Klaus Johannis.

Sens unic pe 1,3 km

De sâmbătă, pe mai bine de 1,3 km din Calea Dumbrăvii se va circula într-o singură direcție. Circulația va fi permisă doar dinspre intersecția cu strada Siretului către intersecția cu bulevardul Mihai Viteazul. Înspre Păltiniș, circulația se face pe strada Octavian Goga, tot în regim de sen unic. Înspre Cisnădie, strada ce poartă numele orașului învecinat este deja deschisă circulației în regim de sens unic până la intersecția cu strada Gheorghe Dima. Cu sens unic au devenit sau vor deveni de sâmbătă și străzile  Dimitrie Anghel, Argeșului, Alexandru Vlahuță, Vasile Alecsandri, J. W. Goethe, Ion Slavici, George Bacovia, Putnei, Aron Pumnul, Anton Pann și Lămâiței.
Pe Aleea Călăreților, de asemenea, se circulă într-un singur sens, înspre centrul orașului.

”Totdeauna sunt mulți care se îndoiesc”

Și în prezent există șoferi care contestă introducerea sensurilor unice sau a celor giratorii, recunoaște primarul Sibiului. De la ”inelul” de sensuri unice Șaguna – Dealului – Victoriei și până la nou implementatele reguli de circulație există multe voci care se declară împotriva acestor modificări. ”Sunt singurele soluții de fluidizare a traficului, de mărire a numărului de parcări. Aceste sensuri unice sunt inclusiv o soluție pentru circulația în intersecții. Calea Dumbrăvii este suficient de lată pentru a se circula în ambele sensuri, dar odată introdus sensul unic se va circula în mai mare siguranță și în intersecțiile de pe acest tronson”, a mai declarat primarul Johannis.

Ce mai urmează? Sensurile unice din Vasile Aaron

De mai mici dimensiuni sunt și modificările pregătite pentru circulația de pe unele străzi din cartierul Vasile Aaron. Aici, modificările regimului de circulație vor afecta doar străzile de legătură: Electricienilor, Șoimului și Iezer - parțial (Șureanu va rămâne cu același sens unic), respectiv Negoveanu și Șteflești.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

72 comentarii

karla

Acum 8 ani

intotdeauna sunt multi care se indoiesc........? pai mister johannis hai sa vedem cum sta treaba. ai circulat in bucuresti la 5 dupa-masa de exemplu pe iuliu maniu? acolo sa vezi trafic de oras cu transport public(tramvai,metrou) nu in satul sibiu fara transport(mai are autobuze ca restul la gunoi demult) unde azi dimi la 4 traversand tot satul am dat de 2 masini ! era mai mult trafic la intersectia de la vestem ! deci lasa matale calea dumbravii dublu sens ca are jumate din latimea maniu si 0,00010% din trafic. sibiul pur si simplu NU are trafic ! asa ca jos cu fitele si cu sisteme de trafic(pt ce sau cine???) ca in munchen....ca aici esti la tara. sibiul si la 7 8 seara daca il traversezi e pustiu
Raspunde

Ptr karla

Acum 8 ani

...sa nu amintim si de faptul ca odată cu deschiderea autostrăzii spre saliste traficul va fi si mai mic . Pana acum mai erau unii care traversat orașul ptr ca era mai scurt drumul si ieseau la sura mică . Acum nu mai au niciun interes sa treacă prin Sibiu , respectiv Cristian
Raspunde

x

Acum 8 ani

nu sunt de acord cu voi. sibiul are trafic infernal. E foarte bine. Ce ma deranjeaza sunt locurile de ridicat masinile. In intersectia cu ghe dima sunt la linii diagonale de te intrebi, la ce s a mai facut sens unic, pt ca nr de locuri de parcare a scazut.
Raspunde

Adrian S

Acum 8 ani

Unele sensuri au inbunatati traficul, nu zic NU din prima, dar Calea Dumbravii in zona propusa nu stiu sa aiba probleme de circulatie. Am mai stat la coada la sensul giratoriu Milea cu Dumbravii dar in rest nu vad nevoia pentru aceasta noua reglementare. Sa nu mai zic ca este o artera destul de importanta care leaga centrul orasului de Muzeul Satului si de Paltinis. Pe langa asta, Calea Dumbravii are un trotuar destul de generos. Nu zic sa rupem trotuarul pt ca inca este o strada care arata foarte bine si doresc sa ramana tot asa. Am senzatia ca cineva incearca sa isi pastreze job-ul si gaseste nod in papura sa faca ceva proiecte, cand nu este efectiv nevoie. La fel si cu ridicatul masinilor cand nu este strict necesar, gen parcare pe linii diagonale in refugiu pt parcare, care nu bloca circulatia sau siguranta circulatiei in nici un fel. Se pot da simple amenzi foarte usor, fara interventie de ridicare. Plus de asta, sunt parcari desenate de primarie pana pe trecerea de pietoni, cu vizibilitate destul de redusa, care prezinta un pericol mult mai mare decat cateva masini parcate neregulamentar.
Raspunde

strega

Acum 8 ani

Karla, de ce nu te muti tu din satul asta, sa ne lasi pe noi aici, asa fara trafic, ca ne place? Du-te pe Maniu, daca esti asa de dornica de aglomeratie! Auzi la ea: sat! Cat despre fite, cred ca ai la greu, Dar se potrivesc mai bine in Bucuresti pe Maniu :)
Raspunde

bormasina

Acum 8 ani

ia zice ca o cheama KARLA ,maram sasoaica hmm da ie TIGANA du te fa la frentari nu mai aburi tu lumea
Raspunde

@6

Acum 8 ani

Du-te bai la scoala...ca esti chiar mai prost decat un sibian adevarat
Raspunde

.

Acum 8 ani

DE CE ? ca sa ocolim mai mult ? ca sa consumam mai mult carburant ? ca sa poluam mai mult ? ca sa dureze mai mult un drum ? sau poate incompetenta prostie si rea vointa ?
Raspunde

blu

Acum 8 ani

Time is life. Decat sa stau in coloana, cu a-ntaia si ambreiaj, mai bine ocolesc zona. Consumul de carburant poate fi chiar mai mic.
Raspunde

cisnadian

Acum 8 ani

faceam cate 10 minite pe Calea Dumbravii pana pe Siretului
Raspunde

marius

Acum 8 ani

Bravo pentru sensurile giratorii, dar nu pot intalege cum si ce fluidizeaza sensurile unice???
Raspunde

Toto

Acum 8 ani

Nu inteleg teaba cu locurile de parcare. Pai in zona ITS nu sunt locuri de Parcare? Problema e in centru, iar aici am inteles ca Dumbravii ramane cu doua sensuri asa ca nici un loc nou de parcare, dar poate s-au gandit ca parcam in zona ITS si venim cu autobuzul in centru, sau se introduce iar tranvaiul. O PORCARIE FACUTA FARA CAP
Raspunde

costel

Acum 8 ani

Nu inteleg de ce se creeaza sensuri unice fara nici o logica. D-le Johannis dvs. aveti impresia ca locuiti in Deutschland?! Exemplul strazilor Calea Dumbravii si Calea Cisnadiei sunt cele mai elocvente ale prostiei celor care dispun asemnea masuri in primaria Sibiu. Cum poti sa iei decizia ca, Calea Dumbravii sa fie circulata intr-un singur sens. Doamne ce oameni idioati! D-le Johannis pe cand veti aproba sau decide ca si str. Balea pe unde locuiti sa fie intr-un singur sens?! Foarte multe decizii si aprobari se fac datorita unor interese personale sau de grup, iar dvs. d-le Johannis ati inceput de ceva vreme sa nu mai reprezentati interesele sibienilor asa cum ati facut la inceputurile mandatului dvs. ca primar! Prea multe interese personale..........
Raspunde

un sofer

Acum 8 ani

sa ne suga ceva
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

si ce face politia (nu cea locala) impotriva celor care nu respecta regulile de circulatie...de ex. intra pe sens unic??? nimic...e ca o invitatie...CONTINUATI!
Raspunde

SIBIAN PT KARLA

Acum 8 ani

Pizdarova Karla !!Care tamvai pe Maniu ? Presupun ca e vb de Bulevardul Maniu din Bucuresti ..in Militari ..Pai Noi taranii astia din satu nost .. am mai iesit si noi din sat si ne-am dus si noi la oras..Pai mai madameso plina de *** in cap.. pe cine vrei sa prostesti?Pai pe acel bulevard nu este tramvai,metrul dupa cite am vazut si am mars cu el merge pe sub pamint..deci si prin uramare noi satenii astia am mai scos nasu si in afara de satu nost si am ajuns la concluzia ca tat mai ghine ii la noi in sat Asa ca tu fatuca meri deci si lasa-ne daca n u-ti place linistea si dute acolo la nebunia si cloaca aia .Cit despre aceste sensuri bune sau rele ,asta se va vedea in timp..Dar pina acum se pare ca rau no o fi .Circotasi se vor gasi tot timpul ..pareri si pareri ..Dar o bine ca se lucreaza in satul asta ...
Raspunde

Cris

Acum 8 ani

Cine zicea ca Sibiul este un sat are dreptate. Din pacate. In afara de evenimentele culturale care se organizeaza in Sibiu, \" orasul \" este zero barat.
Raspunde

vis de vis

Acum 8 ani

nicio strada fara sens unic; nicio intersectie fara giratoriu
Raspunde

@@@@

Acum 8 ani

Dar oare ce-ar fi dacă ”deștepții”ăștia din primărie în frunte cu marele boss-klaus ar face și măcar vreo 10 treceri pietonale cu sens unic...atunci chiar că am fi unici!!!glumeam nițel,sper că nu pun în practică această idee...deși nu m-ar mira defel!
Raspunde

Andreea PT KARLA

Acum 8 ani

Cine stie ce zdeanta de 2 bani esti. Ai fost si tu de 2 ori in bucuresti si ............ Alte cartiere mai cunosti din Bucuresti? Se pare ca tu habar nu ai ce trafic este in Sibiu, mai iesi si tu din casa draga. Cu parere de rau, dar nu ai IQ-ul nici cat al unui caine. Ne jignesti inteligenta
Raspunde

@cristi

Acum 8 ani

Atunci marş la oraş! Ce te interesează ştirile din satul ăsta?
Raspunde

sibianca

Acum 8 ani

Domnule Traian Deleanu, aveti semnatura pe un articol postat gresit inca din titlu: cum ati reusit sa stabiliti, domnule, ca aceasta zona, a Caii Dumbravii este sud-estul Sibiului?...daca va respectati ca ziarist si persoana va rog sa corectati greseala!...asa...usor \"tras de par\" ar putea fi un sud-vest...
Raspunde

republca prazburgia

Acum 8 ani

tu karla de rm vilcea ,tu ai propietatea cuvintelor cu cit te plateste cindrea s-a faci comparati prostesti si pline de haz ,imi inchipui ce mari orase ai vizitat de spui ca sibiul este un sat ,ar fi bine sa-ti iei consateni si dute la tine pe ulitile cu case inalte ,la tine si hornu casei este etaj ,de utilitati ce s-a mai vorbim ,buda in fundu gradini si apa de baut la 2 -3 km ,tu karla neai dat exemplu bul maniu ,dar dute prin ferentari ,militari si alte cartiere si s-a vezi ca nu este nici o diferenta dintre un sat dinfundul moldovei si dute in capitala ta ca noua la adevarati sibieni ne place cum arata orasu ,tu si seful tau faci parte din categoria la aia caretoata lumea vede ca nu are coarne si tu si circotasi tai spuneti ca are coarne
Raspunde

Cata

Acum 8 ani

Deci traficul in Sibiu e execrabil! Chiar daca s-a facut centura tot e aglomeratie? Care e problema? Sensurile giratorii! E imposibil sa faci 1 ora de la aeroport pana pe calea dumbravii! Una e sa stai la un semafor de 3 ori sa zicem cate 1 minut..si alta e sa mergi cu 5 la ora ca idiotul. Dar ce nu face sasu pentru sibieni?!?
Raspunde

blabla

Acum 8 ani

daaa hai sa facem tone de sensuri unice prin oraselul minunat ca ne baga primarul carburant. Ardelenii si ideile lor minunate!
Raspunde

asd

Acum 8 ani

faptul ca sibienii sunt printre cei mai prosti soferi din tara credeti ca nu are nici o legatura cu circulatia din sibiu?
Raspunde

Ionel

Acum 8 ani

Foarte buna initiativa, cat mai multe sensuri unice, are dreptate neamtu, nu va mai da-ti rotunzi pe aici, avem un oras inghesuit, mai bine ocolesti decat sa stai la coada.
Raspunde

@1

Acum 8 ani

faptul ca stai in bucuresti nu-ti creste automat IQ-ul. Nici sasii care au emigrat in germania n-au devenit mai destepti fiindca au schimbat locatia. In schimb exista o mare diferenta de civilizatie si bun simt in comparatie cu bucurestiul.
Raspunde

@28

Acum 8 ani

Da, comparatia ca unii se trag din tarani de campie de iar ceilalti sunt ciobani de la stana.. acum pe care ii preferi e doar chestie de gust.
Raspunde

Hanea Adrian

Acum 8 ani

Sa fie clar ca nu-mi este tare drag de primar dar se pare ca are dreptate. Doar cei care locuiesc in zona si circula permanent, ar trebui sa-si dea cu parerea, si o sa fie de acord ca in orele de trafic maxim este aproape imposibil sa iesi de pe stradute in Calea Dumbravii fara sa-ti risti viata! Sa nu mai vorbim de anumite zile din an cind sunt evenimente gen \"Sambata Mortilor\" ca este MOARTEA in trafic. La fel se intampla si la sfarsit de saptamana cind vremea este frumoasa si spre Curmatura si Paltinis curg mii de masini.Asa ca este binevenita aceasta modificare care sigur o sa-i enerveze la culme pe tupeistii care nu au de gind sa respecte pe nimeni si mai ales nici o lege. Eu personal era sa mor de cel putin doua ori pe Calea Dumbravii, datorita unor cretini care circulau bezmetic pe rosu si pe contrasens. Sper ca sensurile unice, giratoriile si mai ales politia sa-mi mai tempereze sa fim mai in siguranta!
Raspunde

@29

Acum 8 ani

treaba e ca unii se trag din tarani de campie in timp ce ceilalti au ramas ciobani chiar daca nu la stana. cat legat de pb lui 28 .....civilizatie si bun simt la ciobani... cam rarut. Dar important e ca sunt fudulli
Raspunde

Petru

Acum 8 ani

Fii cuminte prietene cu sensurile tale unice ca mai mult incurci traficu. lasa dracu strada asa cum e. de victoriei si saguna ti-ai batut joc. termina dracu cu planurile astea din filme. suntem la sibiu prietene
Raspunde

alex

Acum 8 ani

ce urmeaza, sens unic pe alba iulia in turnisor si pe semaforului?! nu m-ar mira deloc
Raspunde

marius

Acum 8 ani

stimati postaci...va aduc la cunostiinta ca un oras cu oameni normali are si strazi normale ( cele cu sens unic sunt o dovada a evolutiei unei comunitati probabil). sunt de acord cu sistematizarea orasului de catre actualul primar...sa ma lase doamna cu Bucurestiu ei...Sibiu..este un oras de nivel mediu cu strazi inguste si care are nevoie de acele sensuri unice. pentru colegul de la 23...tin sa precizez ca se numeste Prazilia...regiunea din sud si dreapata raului Olt. de asemenea observ ca pentru toate problemele din Sibiu sunt vinovati cei din Valcea...oare de ce? ca vin si nu mai pleaca?...asta inseamna ca aduc dezvoltare ( platesc chirii, consuma in orasul Sibiu, contribuie la bunul mers al orasului). doar din punct de vedere universitar ar trebui sa gandim. va multumesc anticipat!!!....un prazilian!!!
Raspunde

@34PRAZILIANU

Acum 8 ani

AI uitat ceva amice,aproape toți borfașii,interlopii,șmecherii care au terorizat Sibiul de-a lungul vremii cum naiba de sunt chiar din jud Vâlcea?hmm,grea întrebare pt. tine prazule!
Raspunde

stimabile

Acum 8 ani

nu te contrazic....asa pot si eu sa spun ca aproape toti sibienii sunt ciobani si put a oi...dar eu am bunul simt si tin sa precizez ca nu este asa..ciobanii sunt oameni onorabili si fac cinste judetului Sibiu. Spre dezamagirea ta din judetul Valcea sunt si oameni bine pregatiti intelectual care fac cinste Sibiului....daca vrei i ti trimit o intraga lista. Din pacate se obserava o frustare la nivel mental a multor cetateni din oras cu privire la cei veniti din alte judete, pentru unii sibieni, cei din brasov sunt iasoveni, cei din alba sunt albanezi, cei din mures sunt unguri, cei din sud sunt olteni hoti....e simplu sa facem asemenea caracterizari.
Raspunde

@35

Acum 8 ani

La fel cum ciobanii cei mai chitrosi sunt din Bran....si cei mai prosti si fuduli sunt din Sighii
Raspunde

@36

Acum 8 ani

Stimabile aici gresesti total....astia din Sibiu nu put a oi...ei sunt oi...iar baciul suprem e Johannis care ii mulge fara mila.... Singurul avantaj o sa fie ca vor crea o balada noua ...o combinatie intre Miorita si Cantecul Nibelungilor...si atunci sa cezi ce o sa puta satul ( stana) de cultura....si ce comentarii ezoterice va posta analfabetul reprezentativ..
Raspunde

@37,38

Acum 8 ani

Stimabile brașovean-moldovean-venetic de doi bani nu știai că nu-i frumos să vb neîntrebat?de ce te bagi în seamă singur?stai pe site-urile voastre de rahat din iașov și ciocu mic,ok?
Raspunde

@39

Acum 8 ani

No meri de te spala ca puti a oaie...
Raspunde

andrei

Acum 8 ani

e un lucru partial bun ...vor disparea cozile de la sfarsitul saptamanii, dar totusi va ramane aglomerata zona cimitirului... victoriei cu saguna si banatului e un mare bullshit intre orele 14-19 alba iulia inspre centru pana la mc donalds e dezastru de cand cu giratoriile...
Raspunde

Iisus

Acum 8 ani

Mereti in ***cu sensu unic pe calea dumbravii de ratati!!
Raspunde

florin

Acum 8 ani

CEA MAI MARE PROSTIE facuta de un primar care nu trece pe acea strada in Turnisor pina la Autogara nu s-a rezolvat nimic cu giratoriul Sa facem o petitie colectiva in vederea anulari acestei deczii doar ei sint in slujba cetateanului .
Raspunde

Mark

Acum 8 ani

Sens Giratoriu pe Dumbravii?! cea mai mare tampenie posibila....se pare k primarul nu mai judeca cum trebuie sau poate noi locuitorii Sibiului nu stim ce sa facem...pe cine a intrebat primarul nostrum? oare noi nu avem o parere? eh am uitat de consilieri dar ei dorm pe ei!
Raspunde

Andrei

Acum 8 ani

Niste IDIOTIIIIIIII. Nu este suficient ca au pus sens unic dinpre calea dumvravii spre Valea Aurie, de acuma trebuie sa te invarti pe toate stradutele pana ajungi pe poplacii, acuma mai modifica si aici. Daca ei sunt de parere ca fac o treaba buna...sa ii puna fata la inginerul arhitecul sef a lui peste care gandeste toate aberatiile astea, si sa vada el reactia oamenilor vizavi de el, sa vedem, ii mai vine sa schimbe ceva... idioti, fac planuri de pe harti, dar ei nu cunosc orasul.
Raspunde

un

Acum 8 ani

***
Raspunde

CIUPANEZU\'

Acum 8 ani

Cum iti permiti mai Karla, draga? Cum poti sa spui ca Sibiul este un sat?! Este inacceptabil!! Se spune COMUNA!!! Comuna Sibiu! Nici chiar in halul asta, ca totusi avem o reputatie de pastrat! Reputatie de oras ce se vrea gen Brasov sau Cluj wannabe dar din pacate nu exista comparatie intre aceste orase si Sibiu, orase care sunt net superioare din toate punctele de vedere! Sunt sibian, dar trebuie sa precizez ca in afara faptului ca avem un Festival de Teatru si doua trei evenimente culturale, singura chestie care ne mai hraneste orgoliile de sibieni este faptul ca Sibiul a fost capitala culturala europeana prin anu\' lui Pazvante! Iar despre mister Johannis, saracul, incearca si el sa scoata din anomimat comuna asta; trebuie apreciat pentru efort!
Raspunde

evolutie

Acum 8 ani

Ma astia care ne tot faceti ciobani,apoi ciobani am fost noi si ati ramas voi,va doare rau evolutia judetului asta,frustratilor,ma neam de neamul vostru n-a trait in orase moderne ca satele ciobanesti, ca sa nu mai vorbim de orase
Raspunde

@48 evoluatu

Acum 8 ani

Mosule da-mi voie sa iti aduc aminte ca sunteti ata de evoluati ca daca nu am lua in calcul incasarile romgaz si transgaz (care sunt intreprinderi de stat) din alte judete pib -ul sibiului ar fi la egalitate cu cel al botosaniului. La turism sunteti pe locul 13 dupa valcea ,tulcea,bihor sau suceava. Numarul celor care iau ajutor de handicap(4.75% din pop judetului) e al doilea pe tara in Sibiu dupa Vrancea.Unde vedeti voi evolutia....? Ca din restul tarii se vede altfel.
Raspunde

@47

Acum 8 ani

Ba alea-s orase brasovu-un c.u.r de sat cu b.u,c.ile prin padure.,iar cluju o g,a,ura de buda.Pleaca ba de aici,repartriazate in satele tale celebre,unora ca tine trebuie sa li se dea certificate de persoane non grata in judetul asta.
Raspunde

@49

Acum 8 ani

strigoiule
Raspunde

@49

Acum 8 ani

Ghinionul Romaniei ca are un orasel de handicapati prostalai...( Sibiu) ... Norocul Romaniei ca e o galma de orasel micut ( 140.000 loc)
Raspunde

alzara

Acum 8 ani

Cat timp Sibiul e oras de imigratie in timp ce tara e (regretabil) de emigratie -deducem statutul Sibiului. Poate e preferabil ca nu -i de dimensiunea Clujului sau a Brasovului ;o identitate mai usor de conservat si de asimilat de cate imiranti .In 1940 erau 40 000 locuitori.
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Sensurile giratorii reprezinta o revoluţie şi necesită măiestrie în condus, văzut de sus, într-un sens giratoriu mașinile trebuie să se petreacă ca dinții unui angrenaj, prioritatea trebuie acordată la mustață, atenția șoferului trebuind să fie toată centrată pe actul conducerii, nu ca la intersecțiile semaforizate unde practic ești pe pilot automat. <br> În momentul în care șoferii o să-și schimbe stilul de a conduce, probabil într-un an doi, abia atunci vom putea discuta de superioritatea sensurilor giratorii. Benefic este faptul că Sibiul se află printre primele orașe din România care au generat schimbarea asta. <br> Toți cei care comentează acum negativ, o fac din nepricepere sau din rea voință.
Raspunde

Toto

Acum 8 ani

HAIDETI SA NE ADUNAM CU TOTII SI SA PROTESTAM IMPOTRIVA PROSTIEI ASTEIA CU SENSURILE UNICE, DE PE DUMBRAVII, SAGUNA, ARGESULUI SI ALTE STRAZI FACUTE CU SENS UNIC FARA NICI UN ROST.
Raspunde

Amalia P.

Acum 8 ani

Ha ha mai bine lasati strazile asa,prea mare brambureala asta cu sensuri unice ,eu nu vad trafic in satul asta...E foarte plictisitor sibiu asta ,nimic nou doar ciobani,tarani si romi ...muritori de foame.Bucurestiul e marfa taranilor
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 8 ani

@joseph: tu nu ai toti dinti... toate tiglele pe casa... e cea mai mare idiotenie chestia cu sens giratoriu urmat de alt sens giratoriu la 50 m, iar intre ele niste treceri de pietoni pe care in permanenta iti risti viata. Sensurile unice te obliga sa ocolesti fara rost, sa ajungi pe niste stradute ametite, pe care nu ai nicio treaba, iar acest lucru nu rezolva mai nimic... lucrari relativ usor de facut, dar care mulg bugetul de bani ptr. firmele acolitilor sasului... hai sictir, pupincuristule...
Raspunde

@54 joseph

Acum 8 ani

Joseph iar sunteti printre primii? La brasov s-a facut de vreo 4 ani
Raspunde

karla

Acum 8 ani

faina lectura de seara . sunteti funny, parol! :)) aveti grija cei care aparati sibiul ca isi bat joc de voi aia care ziceti ca va sunt inferiori si il injura ! mai multa obiectivita nu strica ;) putine comenturi serioase gen 47,53, 54, 55, 57 si mai sunt...zicea unu mai sus(mult mai sus) ca nu e tramvai pe iuliu maniu. pai este...da sub pamant bre ! :))) ma refeream strict la faptul ca buc e un dezastru ca trafic dar totusi functional si DA, are sistem de transport in comun, la sb a cam fost eliminat. nu ca pup in dos bucale, e un jeg dar...are lume mult mai dezinvolta si mai putin \'\'holbata\'\' la orice nimic. cat despre cluj, net superior sibiului dpdv al traficului, distractie, shopping, populatie dar inferior ca organizare, arhitectura, istorie(recenta-ev mediu incoace)
Raspunde

ulos

Acum 8 ani

Mare cretinitatea asta cu sensurile unice pe Dumbravii si Bd-ul Victoriei. Handicapati mintal cei care au proiectat. Iar unele sensuri giratorii incurca circulatia
Raspunde

karla

Acum 8 ani

...aia cu prazilia n-o stiam ! :))) taree !!! in calitate de valceanca-vasluianca venita in hermannstadt acum 6 generatii mi se pare al naibii de haios. si CIUPANEZU @47 lasa iasovul :)) e aceiasi marie cu alta palarie ca si oltstadt(sibiu)
Raspunde

@karla

Acum 8 ani

vezi ca ejti murdara de śperma pe bot.
Raspunde

...

Acum 8 ani

... a venit si vremea sa culegem ce s-a semanat prin macelul urbanistic. Strazi sufocate de masini parcate, la care exista o singura solutie disperata: sensurile unice. In loc sa tot aprobati ridicari de nivel si schimbari de destinatie aiurea mai bine ati \"ridica\" putin nivelul angajatilor ce se ocupa de aspectele acestea iar daca nu sunt in stare, atunci schimbati-le destinatia si lor. Spre alta meserie sau spre puscarie (cei ce au luat mita ca sa aprobe aberatiile)
Raspunde

...

Acum 8 ani

...cat despre oligofrenul (62 etc.) care s-a pornit cu ambii neuroni intinsi la maxim sa murdareasca lista de comentarii (intr-o aparenta tentativa impotenta de a apara Sibiul de unii care\'l fac sat) eu zic sa isi ia medicamentele si sa stea linistit in camasa de forta pentru ca nu reuseste decat sa ne umple si mai mult de rusine...
Raspunde

...

Acum 8 ani

...din pacate paralela de mai devreme cu traficul din Bucuresti este corecta. Transportul in comun la Sibiu este foarte firav si pe alocuri lipseste cu desavarsire. Daca ar fi fost altfel poate am fi supravietuit chiar si cu zona pietonala pe Saguna ...
Raspunde

doctoru

Acum 8 ani

grea boala invidia si frustrarea
Raspunde

karla

Acum 8 ani

63, 64, 65 ma gandeam ca saguna pietonala e de domeniu sf. ba nu e deloc. cartierul iosefin trebuie inclus in zona istorica, deja am macelarit unul la fel de vechi, terezian. stiti ca in puz piata unirii anii 70, parca si 80 era prevazuta o pasarela pe relatia milea-saguna?? dedesubt trecea o noua mega-artera coposu-emil cioran. ar fi mers si tunel pe relatia milea-sos. alba iulia. johannis promitea in 2000 reintroducerea tramvaiului pe ruta istorica(gara-sub-arini) unde e acel tramvai? deocamdata a eliminat troleibuzele ! saguna pietonala nu e o idee rea. in trecut am avut bretter promenade(in fata la bulevard) prelungit cu parcul elisabeta(in fata primarie corp B) ce facea clar legatura intre centrul vechi si \'\'noul\'\' iosefin. de ce nu s-ar face 2 linii de metrou: 1 gusterita-centru-valea aurie & 2 zona est-v.aaron-hipodrom-centru-turnisor-zona vest. ori subteran ori aerian ori combinat(cel mai realist). la fel de domeniul sf-ului parea la 1900 canalizarea, electrificarea, tramvaiul electric, noua urbanistica partial realizata(bdul victoriei, colegiul lazar, palatul comandamentului, noul imparatul romanilor, baia neptun, cladirile aproape identice-PSD & kapa, primaria etc)
Raspunde

@61

Acum 8 ani

Karla sa compari la capitolul sistematizare trafic si transport in comun Brasovul cu Sibiul ..inseamna sa fi pierdut vreo 10 ani ..cam asta e diferenta in favoarea Brasovului... Cat priveste cu Sibiul primul oras cu circulatia sistematizata cu sensuri giratorii..denota doar cat de imobili sunteti... E ca si cum ai zice ca in Kuala Lumpur a fost primul monorail in Asia. Singurul lucru comun e faptul ca acum 5 ani in Brasov reactiile au fost la fel de nefavorabile...intre timp cu ceva exceptii toti soferii sunt multumiti.. Probleme exista insa la trecerile de pietoni...insa la Sibiu din cauza traficului mai mic nu o sa aveti probleme.. Daca e ceva ce sa fie primul...Brasovul are singurul sens giratoriu dublu din tara...intreaba-ti primarul mult iubit ca a fost sa il studieze luna trecuta desi nu stiu unde ar putea sa il faca in Sibiu
Raspunde

robert

Acum 8 ani

sa nu comparam laleaua neagra (adica Bucureștiul) cu beșina porcului (adica Sibiul)
Raspunde

karla

Acum 8 ani

@68 stii unde merge facut? intersectia general dragalina-litovoi voda-ioan albabei-sacel (strand II)
Raspunde