Sâmbătă,
24.09.2022
Cer Senin
Acum
9°C

Cum vede directorul FAN Courier Master Planul pentru Transporturi si autostrada Sibiu-Pitesti?

Master Planul de Transport al României este incomplet şi nu ţine cont de priorităţile României, cum ar fi construirea autostrăzii Piteşti - Sibiu sau includerea unor aeroporturi, apreciază directorul general al FAN Courier, Felix Pătrăşcanu.

"Master Planul este un alt plan. Credeţi că se va respecta peste 7-8 ani? Nu cred. A fost întocmit pentru că am fost obligaţi de Uniunea Europeană. Altfel, România ar fi pierdut fondurile europene destinate căilor de transport. În opinia mea, în ţara noastră nu se construiesc autostrăzi cu bani de la UE pentru că aceşti bani nu se pot sifona. Dacă ar fi fost bani de la Guvern, lucările ar fi început imediat", a declarat vineri Pătrăşcanu, citat de Mediafax.

La începutul lunii octombrie, ministrul Transporturilor, Ioan Rus, a prezentat Master Planul general de transport al României în faţa comisiilor parlamentare de transporturi, documentul cuprinzând toate intervenţiile în infrastructură pentru 2014-2030.

Proiectele de autostrăzi incluse în Master Plan sunt Sibiu - Braşov (103 km), Ploieşti - Comarnic (49 km), Craiova - Piteşti (115 km), Comarnic - Braşov (54 km), Braşov - Bacău (158 km) şi Gilău - Borş (177 km), costul total estimat pentru aceste proiecte fiind de 6,58 miliarde euro fără TVA, potrivit unui document de sinteză furnizat de Ministerul Transporturilor.

În plus, Master Planul cuprinde construcţia de drumuri expres însumând aproximativ 2.200 km, fondurile necesare pentru aceste proiecte totalizând circa 17,5 miliarde euro fără TVA.

Cu afaceri de 62,5 milioane de euro în 2013, FAN Courier este unul dintre cei mai importanţi jucători din acest domeniu. Compania are mai mult de 30.000 de clienţi, o flotă auto de peste 2.000 de vehicule şi expediază zilnic 80.000 de colete şi scrisori.

"Se fac numeroase studii de fezabilitate, dar lucrările la autostrăzi întârzie să înceapă. Mi se pare anormală această situaţie. Că este bun sau nu, problema Master Planului sau a documentelor precedente este nepunerea în practică", a mai spus şeful companiei.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

20 comentarii

Achtung, ciobanilor!

Acum 7 ani

Tot Brasovul va fi Capitala Regiunii Centru !!!
Raspunde

Alex

Acum 7 ani

Normal ca brasovul, acolo se strang toate gunoaiele FSN-iste/PCR-iste. Sincer ca sa nu mai existe disputa, alba iulia si gata.
Raspunde

@(IP 197.231.221.211)

Acum 7 ani

Vezi tu de treaba ta pe acolo prin zona, că vă face Adam ferfeniţă şi brazii de pe Tîmpa.Dacă nu i-o fi solduit deja!
Raspunde

titi

Acum 7 ani

da voi veti fi capitala spagarilor si penalilor din psd ,sibiul sa-l lasti in pace si tu ba jerpelitule s-a le maninci briza de pe morocar si s-a le sugi obielele la toti ciobani din marginimaea sibiului ,ba oaie niciofata nu veti fi capitala sibiului ,ba ai uitat ca veneai la sibiu sa-ti puna ciza s-a ajungi in occident ,s-a vezi surpriza dupa alegeri daca fraudati si cistiga copy ,paste si actual turnatore ,acoperitu -descoperitu [ponta ]alegerile ] ba atia de sibiu ,vedeti cum procedeaza ,gorjeni ,doljreni etc de la sud de carpati ,imprastie si pune afise denigratoare la adresa candidatului din ardeal ,johannis ,procedati la fel cu cele psd ,daca sunteti sibieni get beget dat jos plagiatore de pe benerrele care sunt plantate in sibiu si judet cu copiatore 7 case si turnatore de la republica [ponta] rusine bai mirlanilor si comunistilor dar blestemu lui dumnezeu va va ajunge [sirbu ,andronescu ,sova,nastase ,voiculescu ,hrebenciuc etc ] si lista continua
Raspunde

@1

Acum 7 ani

iasovu tau o sa arate ca Detroitul,sat falimentar si parasit, vi se gatat comunismu care v-au dus in brate si v-au dat bani furati de la altii, loaza parazitara, trebuie sa justificati cele 600 de miliarde bagati in primaria voastra de guvernele ciocoist comuniste, tortionari satrapi, plus banii furati prin deconcentratele subtilizate de la Sibiu trebuiesc returnati inapoi cu rata inflatiei si dobinzile aferente. ACHTUNG PARANOICULE DICTATOR COMUNIST
Raspunde

mda

Acum 7 ani

ce observa directorul FAN Courier e clar ca lumina zilei pt toata lumea! normal ca pesedeii neocomunisti cauta metode cum sa sifoneze banii si nu incearca macar sa faca autostrazi.
Raspunde

@5

Acum 7 ani

Doua lucruri agramici.... Detroitul acum chiar arata bine ...a renuntat la masini sina inceput afacerincu turism si cu cazinouri. Tu esti prea ingladat la minte( prea multa branza puturoasa). Al doilea lucru \"trist\" pentru Sibiu este ca Esssers si Fan Courier tocmai au cumparat vreo 4 Ha in zona Coressi pentru a face cel mai mare hub regional. Cum naiba reporterul asta al vostru de rahat Stefan Dobre nu a stiut sa il intrebe. Sau poate el a stiut si nu a vrut sa va distruga iluziile de \"mare\" oras. A sa nu uit poate acum ca sunteti ocupati cu marea politica . Pai nu v-a invatat sasul Schuster bleib bei deinen....sau o vrei in latina Sutor ne ultra...... A stai scuza-ma voi cu , cultura mai slabut asa ca, ca pentru tyne ciobanas ciorbas..Stai dreacu\' in banca ta sibiian prost!
Raspunde

ion

Acum 7 ani

@7 sa o futi pe mata
Raspunde

alzara@7...crepidam

Acum 7 ani

Felicitari, de la un sibian. Patriotismul local orb este devastator. Brasovul nu trebuie sa fie concurent ci aliat intr -o fericita zona a Tramsilvaniei de Sud BV -Fagaras -SB si, de ce nu, legata (dupa cum se vede) cu VL si PH. Legaturile economico -soviale (culturale -mai greu) sunt cheia succesului.
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

dupa ce brasovu o sa fie capitala regiuni noi sibieni vom fi dinou pe un binemeritat loc doi si medalie de argint
Raspunde

@10

Acum 7 ani

Nu doi ca și Tg Mureș e in fata Sibiului. Iar alba e aproape sa va treacă în fata.
Raspunde

@10

Acum 7 ani

Nu doi ca și Tg Mureș e in fata Sibiului. Iar alba e aproape sa va treacă în fata.
Raspunde

@7

Acum 7 ani

detroit arata bine intradevar .. e nelocuit doar satelitii mai au cate ceva in rest populatia a scazut cu 500 mii, primaria a fost silita sa reduca personalul etc. dar asta e frumusetea americii. nu va mai chinuiti sa comparati brasovul cu detroit :) ma umfla rasul. ps nu inteleg ce-i cu competitia asta? e o zanzanie intre brasov si sibiu deoarece candideaza primarul sibiului la presidentie ?? foarte bine poate face ceva si pentru brasov ca a cam fost uitat de toata lumea.
Raspunde

@13

Acum 7 ani

Pulifrici sibian , nu eu faceam comparatia ci agaramatul sibian tipic Chestia cu populatia si vandutul tablourilor e de vreo un an , acum chiar e boom in anumite zone in specila in cele de le malul lacului unde au dat drumul la cazinouri. Uitat neuitat in Brasov a cumparat vreo 2, 8 ha FanCourier iar in Sibiu da interviuri .a ziarul candidatului la Presedentie.. Asa ca analizeaza si tu cum e mai avantajos!
Raspunde

bill

Acum 7 ani

14, pulifrici brasovean, taca-ti fleanca ca habar n-ai cu ce se mananca Detroit, vezi-ti tu de gheenele de gunoaie din brasov unde se aduna ursii infometati si de banditismul oamenilor vostri politici, niste jeguri.
Raspunde

@7

Acum 7 ani

Ce-o tot frecati cu Detroitu ,bai iasovenilor, in primul rind la voi coruptia, furturile de la altii, mentalitatea si practicile comuniste sunt in floare. Cu cine sa te aliezi in vederea progresului Transilvaniei de sud, asa ceva era posibil numai in cazul brasovenilor originari, ceea ce e acum in iasov, e o diohonie , ai inteles ala inglodat la minte de prea multa brinza puturoasa, tortionar comunist cu sechele dictatoriale, stai jos iasovean prost cu clanta mare.
Raspunde

fan

Acum 7 ani

seful Fan curier Sibiu este singurul care poate vorbi de Master planul pe transport.Este competent, este corect si foarte bine pregatit in relatia cu angajatii de care isi bate joc.
Raspunde

@15

Acum 7 ani

Bibilica lasa ca iti scriu luna viitoare fancourier de acolo ...oricum doare vad deci nu sunteti chiar idioti total!
Raspunde

genovezu

Acum 7 ani

in proportie de doua treimi sibienii is felationisti, cealalta treime de sibieni is ciochisti.
Raspunde

@7

Acum 7 ani

Ca om care a fost in detroit si am vazut cum stau lucrurile acolo, nu e chiar cum ai auzit tu. Poti sa mergi 1-2 cartiere daca nu zone cat brasovul fara sa gasesti o casa locuita. Fabricile sunt kaput iar somajul e imens. Criminalitatea sa nu mai spun. Ah si sa vezi ce frumos e cand stai noaptea cu geamul deschis (la 14 mile departare de centrul ciorilor) si in linistea noptii auzi impuscaturi de pistoale si de semi-automate si sirene de politie tot la 20 de minute (venind dinspre centrul ciorilor adica centrul istoric). Nu mi se pare detroitu ca fiind un hub foarte important al americii.
Raspunde