Vineri,
07.08.2020
Parțial Noros
Acum
16°C

PSD Sibiu a depus sesizare penala in legatura cu turismul electoral si votul multiplu

07 Noiembrie 2014 15:28

Organizația Municipală PSD Sibiu a depus astăzi o sesizare penală prin care reclamă votul multiplu practicat în turul întâi al alegerilor prezidențiale. În documentul înregistrat la Inspectoratul de Poliție al Județului Sibiu și însoțit de fotografii, PSD Sibiu solicită ”verificarea comparativă a documentelor de control/copii conforme ale autocarelor identificate în fotografiile anexate, a copiilor listelor electorale permanente și a tabelelor utilizate în cadrul secțiilor de votare de pe raza municipiului și județului Sibiu, precum și a declarațiilor pe proprie răspundere, în vederea descoperirii cazurilor în care o persoană a votat fără a avea drept de vot sau a votat de mai multe ori în același tur de scrutin”.
Sesizarea penală este motivată prin faptul că în ziua alegerilor prezidențiale, turul întâi, a fost semanalată prezența a numeroase vehicole de transport persoane de capacitate mare (autocare, microbuze) în preajma secțiilor de vot, atât în municipiul Sibiu, cât și în județ. Documentul depus la IPJ Sibiu conține peste 20 de exemple prin care se arată că în secții de vot aflate în localități care nu reprezintă atracții turistice, religioase sau culturale, au votat foarte mulți oameni pe listele suplimentare. La aceste exemple se adaugă și observația că în ziua alegerilor nu au avut loc evenimente care să justifice un asemenea aflux de oameni.
Mai mult, suspiciunea de turism electoral și vot multiplu în favoarea candidatului ACL este justificată și de numărul imens al votanților pe listele suplimentare – 22.001 – cel mai mare înregistrat până acum în județul Sibiu în competițiile electorale.
PSD Sibiu a depus luni, 3 noiembrie 2014, o sesizare pe același subiect și la Autoritatea Electorală Permanentă, iar la Biroul Electoral Județean o plângere împotriva afișajului ilegal practicat de echipele candidatului Klaus Werner Iohannis în noaptea de duminică spre luni, plângere admisă ieri de BEJ.

Comentarii

26 comentarii

Alex

Acum 5 ani

Ba ! Sibiul e un punct turistic important, poate de aia! Sau poate e sub calibrul judetelor olt si teleorman, care au si centre universitare de calibru mondlal, au sectiunea economica a Harvard unde a studiat donsoara petrescu.
Raspunde

sibian

Acum 5 ani

Subscriu la 1 .
Raspunde

dan

Acum 5 ani

Clar ca erau turisti electorali, altfel se facea victorel de rusine cu vre-un 5 %
Raspunde

1

Acum 5 ani

Dc nu au dat lege inainte de votare ca lucrul acesta sa se pedepseasca cu 20ani de inchisoare?! Cine este prins taiata mana! Nu mai vota nimeni cu psd niciodata
Raspunde

Răcnetul Bărăganului

Acum 5 ani

Pentru toţi ardelenii care suferă de nesfârşite crize de superioritate şi îl cred pe Klaus Iohannis o victimă a metehnelor noastre dâmboviţene, aş vrea să le spun că nu toţi regăţenii sunt ca Victor Ponta şi că în Ardeal unii ardeleni fură cu aceeaşi îndârjire ca unii regăţeni la Bucureşti sau Iaşi.
Raspunde

unu\'

Acum 5 ani

Altfel spus,s-au autodenuntat,dragii de ei!E curaj sau e tupeu?
Raspunde

io

Acum 5 ani

comunisti disperati
Raspunde

ha ha

Acum 5 ani

e normal sa fie mai multi ,,turisti ,,in ardeal si mai ales in centre universitare.cum de au fost peste 20000 in teleorman unde tot anul sunt in medie 1000 de turisti?au batut dragnea cu ai lui duminica recordul pe 10 ani de ,,turisti,,..au dat cumva ulei si faina pe gratis?ha ha.
Raspunde

ioi

Acum 5 ani

Adevarat. Au fost autocare si din Harghita. S-au parcat pe strazi laterale.
Raspunde

eu

Acum 5 ani

ebola rosie a intrat in panica sunt disperati.
Raspunde

IOI ptr 10 eu

Acum 5 ani

Stimabile nu am fost comunist ca nu am varta dar as prefera comunismul decat HTILERISMUL acestui TRADATOR RANJIT. EL si cei de langa el sunt disperati ca se va descoperi ce au facut 10 ani. Si eu vreau sa raspunda toti si sa dea inapoi tarii ce au FURAT. Cred ca gandesti si doresti la fel.
Raspunde

ovidiu

Acum 5 ani

Aviz PSDistilor. Sa nu confundati autocarele si microbuzele cu cele ale muncitorilor adusi in parcul industrial Vest, dezvoltat sub administratia sasului. Sunt foarte multe pentru cele cateva mii de muncitori preluati din tot judetul. N-au avut liber in ziua votului. Io numa v-am zis.
Raspunde

T.H.

Acum 5 ani

Sa le fie rusine ACL-istiilor ..... va bateti joc de oameni , de tara ! Infruntati adevarul .... nu iasa Johannis presedinte !
Raspunde

io

Acum 5 ani

T.H...ne-am obisnuit cu tine comunistule...ne plictisesti...mars la mister Xerox sa-ti mai dea un l de ulei si un kil de faina pt turul 2
Raspunde

Dan

Acum 5 ani

Hoțul strigă hoții!!!
Raspunde

@T.H

Acum 5 ani

Dășteptule cine a emis oug de urgență?Revin, la scorul ăsta 75-14 ce *** de scuze mai căutați?Rămâneți fără servici ?Nu vă fie teamă, cu profesionalismul vostru găsiți job oricând.Iote, nu există zi făr` de oferte.
Raspunde

Georg

Acum 5 ani

HARTA INTERACTIVA Rezultatele finale ale alegerilor prezidentiale in fiecare localitate din Romania_____ ***www.hotnews.ro/stiri-politic-18489264-harta-interactiva-rezultatele-finale-ale-alegerilor-prezidentiale-fiecare-localitate-din-romania.htm
Raspunde

ovidiu

Acum 5 ani

500.000 de votur,i adica 5% au fost furate de PSD prin turism electoral. In judetul Sibiu spre valcea s-au plimbat masini cu numere de olt intre sectii.
Raspunde

tupeu

Acum 5 ani

ba nu mai rascolti rahatu [psd ]acum se vede ce turism s-a practicat la europarlamentare de a iesit vitoarea prima doamna a tari ,fata pochui ,si a raspopitului tata socru ala cu sforariile si crosetari maziliri lui ,gioana si mai apoi pe antonescu numai ca ginereica s-a ajunga sefu partidului [psd ] si acum al statului,ba supraveghetori la intrarile in sibiu si judet si s-a vezi scor johannis 95 la suta si copy -paste 5 la suta precum in diaspora ,ba la voi la vale alde ,dragneasi alti baroni din judetele cele mai sarace din lume comparabil cu tarile sub sahariene ,i-i duce primari [psd ] incolonati si pe toti deodata in cabina de vot s-a fie singuri ca nu s-a irosit litru de ulei si galosi de cauciuc si pune stampila pe johannis ,aia la vale saraci oameni sunt speriati de ciocoi rosi ba s-a nu votati cu johannis ca vine imperialisti si va creaza locuri de munca va introduce canalizarea va face drumurile ,traiti si voi ca in secolu 21 nu in 16 -17,asa noi ciocoi si baroni si voi palmasi si sclavi pe plantatile lui ,dragnea etc ,ba scoru real daca a-r fi pe bune ,johannis 80 si copy -paste 20 ,stie el plagiatore cind spunea cu 3 luni inainte ca el maninca pop corn ,secu si cripto comunisti lucreaza la greu s-a cistige cine vor ei ,ce vreti s-a se duca la munca si s-a dea cu subsemnatu la dna dupa 16 nov ,s-au nu se vede cum se duc tot perechi la jilava ca aia nu mai fac fata si nu mai sunt disponibile bratari [catuse ] uitativa la ei cum se vaicaresc ca sunt persecutati politic , la asitia tunuri de citeva sute de miloane de euro nu este jaf si infractiune este persecutie politica ,va inchipuiti daca ajunge ginerica prident ,cum ii va reabilita si vor ramine cu ce au furat ,ba pe deasupra si despagubiti cu citeva miloane de euro caau fost incarcerati pe nedrept si despagubiti pentru daune morale .s-au ati vazut tribunu [vadim ] nici nu apus bine semnatura pe reinfintarea patrulaterului ros ,casi a inceput sa-le plinga de mila lui ,nastase ,voiculescu si alti penali de la jilava
Raspunde

gelu

Acum 5 ani

VOTURILE DIN TURUSM ELECTORAL LA SB ERAU PT \"GHINION \"!!! E USOR DE DOVEDIT!!!! CUM A LUAT CASELE ASA SI VOTURILE !!!!!
Raspunde

gelu

Acum 5 ani

VOTURILE DIN TURUSM ELECTORAL LA SB ERAU PT \"GHINION \"!!! E USOR DE DOVEDIT!!!! CUM A LUAT CASELE ASA SI VOTURILE !!!!!
Raspunde

joseph

Acum 5 ani

Băi, gelu, vezi că ți s-a schimbat Ip-ul. Placa însă, nu.
Raspunde

wikipedia

Acum 5 ani

NU UITATI : citat din wikipedia : \"La alegerile locale din anul 2000 a candidat din partea PSD la fotoliul de primar al municipiului Sibiu. În turul al doilea de scrutin, desfășurat pe 18 iunie 2000, a întrunit 30,81% din voturile valabil exprimate, fiind astfel înfrânt de Klaus Johannis (FDGR), care a obținut 69,18% din preferințe.\"
Raspunde

wikipedia

Acum 5 ani

PSD isti a-ti ghicit ? Recunoaste-ti personajul ? Este vorba de dl. Cindrea Ioan care a prins frica lui Johannis candidat la primarie si acum il sapa doar pe la spate ...
Raspunde

sorin=un lucru

Acum 5 ani

Am calatorit ieri in judet si am aflat in fiecare localitate prin care am trecut ca NUMAI ponta garanteaza pensiile.Sfarsitul lumii e aproape(cel mult 10 ani)caci daca ponta nu e nimic nu e.Japonie,Finlanda,Suedie,SUA,Franta,Germanie si alta lume civilazata cutremurate,dispari!Si tu Rusie,cat esti de mare si tu China imensa roaga-te la sfatul ponta daca nu vrei sa te prabusesti!
Raspunde

Vicent

Acum 5 ani

Hopa !!!! Asta a rezultat in urma analizei anuntate de cel care sta de-a dreapta carmaciului (carciumarului) Cindrea, adica nea Besoiu.
Raspunde