Joi,
28.01.2021
Innorat
Acum
-2°C

Leac pentru sibienii prea mândri de orașul lor

Leac pentru sibienii prea mândri de orașul lor

Vă spun de la bun început: dacă vă numărați printre cei care cred că trăiesc în cel mai frumos oraș din România, unde peste tot se spune ”Bună ziua!” și ”Mulțumesc!”, sau ale cărui granițe se opresc la limita centrului istoric, nu citiți mai departe!

Prin Gara Sibiu și Autogara Transmixt trec zilnic mii de oameni. Un clișeu îi spune locului ”poartă de intrare a orașului”. Majoritatea navetiști, oameni simpli, sibieni și câțiva turiști. În toată Piața Gării există un singur ”restaurant” unde poți mânca ceva, plus vreo două sau trei fast-food-uri ieftine.restaurant gara

În Restaurant Rapid, la orice oră din zi mergi, găsești numai alcoolici. Cu fețe triste și ridate, priviri tulburi, ochi roșii, îmbrăcați în haine murdare. Eu am fost vineri după-masă și erau în jur de 20 de persoane. Nimeni nu mânca nimic, doar beau. Pe rupte. Bere, votcă, răchie… într-un fum de țigară de mie, ca fumător, îmi era greu să respir. M-am dus la bar și am spus ”Bună ziua!” apoi am cerut cel mai scump preparat al lor. Era scris pe coală A4 deasupra. Două femei după tejghea se uită la mine și tac. Privesc lung, ca la iesle. Le spun ce vreau și tot nu zic nimic. Una, mai în vârstă, bate bonul de casă apoi mă trimite la frigider să-mi iau sticla de suc. Frigiderul are mânerul rupt.

Mă așez lângă un bătrânel. El dă peste cap păhărelul și o taie. Mă uit în jur și mă gândesc că văd mai mulți ani de pușcărie decât clase la școala generală. Pe o ușă bagă nasul doi tineri, îmbrăcați decent, par studenți. Instant renunță să intre. În spatele meu, cineva care miroase a urină răscolește toată lada frigorifică după un ”bebeluș” de Neumarkt, aflat în fund. ”Ce cauți, mă?”, îi strigă o tanti de după bar. E neagră rău în jurul ochilor, are un tatuaj mic pe ”brand” și e rasă în cap, într-o parte.

”Bă, f**u-ți m****i mă-tii de j****e!”, strigă unul la vreo 30 de ani, ridicându-se brusc în picioare, către comesean. Apoi se așază liniștit și continuă băuta. Tot în spatele meu, în stânga undeva, bate unul ca nebunul la păcănele. Altul, îmbrăcat în pantaloni la dungă, bluză de trening și șapcă sport, se ridică și se balansează, pas cu pas, până la bar. Acolo mormăie ceva în barbă. Încep să le înțeleg pe femeile de după bar, au de-a face numai cu animale.

Dacă vrei la toaletă urmezi un afiș cu săgeată către peron.

Vine mâncarea: o tavă cu o farfurie cu ceafă de porc și cartofi prăjiți, un coș cu felii de pâine și un castronel cu murături. Friptura zăcea în apă, cartofii sunt dintre cei înghețați din supermarket și înecați în ulei iar gogoșarul murat se sfâșia prin furculiță, de nu-l puteai ridica. Costă 14 lei, totul. Atât și merită. Chiar și așa, mulți se uită la tava cu mâncare ca la o delicatesă.

Cea mai tristă scenă am văzut-o la final. Intră un bărbat la vreo 35 de ani, cu o căciulă mare pe cap și geacă bufantă din fâș pe el, urmat de doi copii, cred că la vreo 6-7 ani, îmbrăcați foarte sărăcăcios și cu ghiozdane imense în spate. Bărbatul se duce la bar, nu spune absolut nimic, și trântește un leu pe tejghea. Primește o țigară în schimb. O aprinde, după care pleacă. Cei mici se țin după el.

Restaurantul Rapid e un loc deprimant, care are mai mulți clienți pe zi decât oricare terasă cu pretenții din Piața Mare sau Piața Mică. E o altă față a Sibiului.

Comentarii

23 comentarii

Carabanieru

Acum 5 ani

Ce mă bucur să văd această știre despre acest loc infect în care foarte curând va află și presa centrală despre tranzacțiile cu acești neica-nimeni din acest superb restaurant. În această locație se fac multe tranzactii de ciobani, totul cu acordul MILITIEI TF, chiar și uni dintre acești lucrători se ocupă cu așa ceva. Foarte curând detalii posibile și arestări la această minunată locație cât și complicilor acestora.
Raspunde

Hmmm

Acum 5 ani

Incep sa inteleg de ce ''jurnalistii'' nu mai semneaza articolele....
Raspunde

S

Acum 5 ani

Nu mai semneaza articolele pentru ca exista oameni atat de jegosi care considera Sibiul ca fiind un fel de paradis si nu pot accepta ca exista si lucruri 'nasoale' in oras. Acesti oameni sar si ataca la fel ca niste caini turbati si sunt in stare sa te scuipe pe strada pentru ca sunt prea redusi si needucati.
Raspunde

joseph

Acum 5 ani

Ha ha ha ha...si-aici ati ajuns ,sa serviti ceafa de porc cu boschetarii garii??:))))))))))))WTF...V-ati dilit rau fratilor!!!...de fapt la ce "maestri culinari "sunteti ..cam de "bombe "de astea aveti stofa!;)))
Raspunde

Sibian foarte mandru !

Acum 5 ani

Normal ca nu mai semneaza, altfel....stiu ei :) Totusi, perfecta dreptate, asa e acolo, absolut mizer: mizerie la propriu, mizerie umana, mizerie de viata ! Mergeti si la bodegi la Gara Mica, cam la fel, prin Turnisor cam tot asa( si pe acolo sunt bodegi). Totusi, asta e Sibiul din Hermannstadt, chiar la poarta (aia Elisabetina) ! Mergeti si-n Vasile Aaron, Broscarie, Gusterita ! Faceti romane de Dumas:)) Si Parisul e inimaginabil de mizer in periferii, drogati, emigranti, prostitutie, mizerie, acolo e Cealalta lume din Paris ;) Vienna same sh.i.t (acelasi rahatel) etc etc DRAGI JURNALISTI, SE NUMESTE SEGREGARE SOCIALA ! N-ati auzit? Auziti acum !
Raspunde

sighi

Acum 5 ani

Ok, buna observatie, de acord cu voi. Dar nu vad care e legatura dintre titlu articolului si continutul acestuia. Adica o crashma infecta din gara e leac pt toti inganfatii? Nu o sa se lecuiasca nimeni de "impresii" doar pentru ca exista un restaurant infect in gara, sunt si alte probleme in oras, ceva mai apasatoare (parerea mea). Pentru ca daca stai sa o iei asa, nu cred ca sunt 5 "gari" decente in toata tara...peste tot sunt alcoolici, boschetari, oameni ai strazii si alti "dubiosi" in zona garilor...
Raspunde

un sibian

Acum 5 ani

excelent articolul!!! ar trebui cate unul pe zi pe tema asta...in Sibiu ar fi subiecte pentru urmatorii 1-2 ani!!! treci prin parcul Sub Arini...un simbol al Sibiului...e mizerie si dovada a ignorantei celor din primarie in orice directie te uiti!!!
Raspunde

vali

Acum 5 ani

Se pare ca intre boschetarii din gara ii e locul si jurnalistului. Daca a dorit doar sa provoace sa se duca in orasul de unde provine si sa stea acolo.
Raspunde

Bai inteligetilor....astia sibieni!

Acum 5 ani

Cand omu' (indiferent ca este jurnalist, docutor, inginer, muncitor, sibian sau nu, roman sau nu) va atrage atentia de anumite aspecte negative din (centrul, cartierele, strazile, blocurile, parcurile) din oras, tot voi sariti la harta! Cand, de fapt, in urma unor articole in ziar sau TV se vor lua masuri de imbunatatire a unor neajunsuri, drept urmare: Dragilor sibieni frustrati, veti avea implicit si voi de castigat! Tot voi considerati ca va provoaca cineva? Mai sunteti multi asa ingusti la mansarda? Astia ne sibieni poate au o viziune mai obiectiva despre oras, nefiind orbiti de acest orgoliu nejustificat specific sibienilor. Sunt din ce in ce mai dezamagit NU de oras cat de MENTALITATEA oamenilor ce promoveaza prostia, ura si xenofobia in orasul SIBIU!
Raspunde

Carabanieru

Acum 5 ani

Când veți află cu ce se ocupă MILITIA TF din gară Sibiu, jumate din ei olteni și ce fac aceștia cu amarați boschetari va veți cruci. În curând detalii spumoasele, posibile și arestări.
Raspunde

un sibian

Acum 5 ani

Sibienii sunt prea mandrii si cu o MENTALITATE invechita si conservatoare. Sunt de acord ce scrie si "Bai inteligetilor....astia sibieni!". La Sibiu e facuta doar fatada! Lucrurile grave persista, si ne bucuram ca ies la iveala, cum ar fi cazul Maricuta si multe alte lucruri din sibiu. Oricum metalitatea de MARGINIME se vede in tot sibiul!!! Prostul daca nu e fudul nu e prost destul!
Raspunde

odin

Acum 5 ani

Da, aveți dreptate, acel local nu este unul cu care să te lauzi în Sibiu. Dar din păcate nici ziarul vostru nu este tocmai NY Times.
Raspunde

@vali si @odin

Acum 5 ani

Vali draga, te simti provocat(a)? Asa si lasi impresia. Challenged, mentally challenged... Odin, ce legatura are NY Times cu povestea asta sordida din Sibiu?
Raspunde

Un sibian

Acum 5 ani

Nu cred ca o bodega pune eticheta Sibiului....mai ieșiți în lume și vedeți cum e și în alte orașe .....nu exista pădure fără uscaturi!Cui nu-i place acest oraș, se poate muta într-unul de care sa fie mândru, nu-l tine nimeni aici!!!!
Raspunde

a

Acum 5 ani

Sibiul are foarte multe probleme dar sunt minore si se pot rezolva toate in maxim 6 luni. Important e sa se vrea. Daca cei din primarie si de la directia de cultura si patrimoniu si-ar vedea de treaba, orasul asta chiar ar fi printre cele mai frumoase din europa de est.
Raspunde

@ a

Acum 5 ani

pentru ca in primarie lucreaza din cei ca tine care vad "problem minore" orasul arata asa cum arata!!! ir chestia cu orasul frumos e o alta mare tampenie...zona de centru e sa zicem ok...cum intri prin cartiere e un mic dezastru!!! dar cum am mai spus ... din vina ignorantilor si superficialilor din primarie care se gandesc numai la buzunarul propriu si cred ca totul se rezolva in 6 luni arata orasul cum arata!!!
Raspunde

a

Acum 5 ani

Avem probleme grave cu infrastructura? Nu. Avem probleme cu mizeria? Vezi cateva cartiere din bucuresti sa vezi acolo probleme cu mizerie. Avem probleme cu livrarea de energie? Nu. Avem probleme cu criminalitatea? Nu. Avem probleme cu poluarea? Nu. Deci nu avem probleme majore. Cele ramase se pot repara rapid si ieftin, doar sa existe intentia asta. Ma rog mai avem problema economica si cea sociala care strica orasul dar aia n-ai ce-i face, poate putin pe plan economic.
Raspunde

radu

Acum 5 ani

Proteste, Proteste, Proteste! Cat e ziua de lunga, cat ne tin bojocii. Asta ar trebui sa se intample in tara asta, pentru a atrage atentia ca oamenilor le pasa de ce se intampla. Altfel, tacerea noastra e un raspuns, o acceptare a situatiei.
Raspunde

Sibianca

Acum 5 ani

Foarte adevarat ce se scrie in articol,pacat ca aceasta "poarta"de intrare in oras este deplorabila,precum si pasajul din gara(acolo iti este frica sa treci si ziua).Autoritatile ar trebui sa se ocupe si de "periferiile"orasului nu numai din centru.Nu toti vin in Sibiu cu BMW-uri,mai vin si cu trenul!
Raspunde

bogdan b

Acum 5 ani

vezi dom ne ca au de mancare si n centru .. stii tu, singurul loc misto din oras. ba chiar, daca te incumeti un pic, sunt si alte locuri.. vad ca insisti sa ti se serveasca icre negre in piata la obor..
Raspunde

Adi Gara

Acum 5 ani

cel mai bine e sa se inchida aceasta INFECTIE ORDINARA numita restaurant, sa isi gaseasca alti propietari care stiu ce inseamna atat CLIENTUL cat si BUNELE MANIERE intr-un local cu personal calificat nu toate rebuturile ce sunt acolo.
Raspunde

Soare

Acum 5 ani

Un loc de toata jena, la fel ca si patronu Ioneda
Raspunde

Liviu

Acum 2 ani

Nu credeți că e la fel ca în alte țări de reședință de județ din țară asta. O opinie realistă. Am fost la Brașov la Craiova la București care e cică capitala la Deva la Constanța .Să mai zic......? Nu sunt sibienii mai îngânfați că alții. Restaurantul nu e o mizerie mai mare decât cele di Gara de Nord sau strada Bazei care e aproape în București. Ce vi se tot pare?
Raspunde