Sâmbătă,
22.01.2022
Cer Senin
Acum
-5°C

Accident grav pe pista pentru biciclete. Cei doi bărbați răniți nu purtau cască

Accident grav pe pista pentru biciclete. Cei doi bărbați răniți nu purtau cască

ACTUALIZARE  

Sibianul C.T  de 58 de ani,   în timp ce se deplasa pe bicicletă, pe pista de pe DJ106A înspre Sibiu, la 200 m de intersectia cu DJ106D a efectuat manevra de depășire a unui alt biciclist, în timp ce din sens opus se apropia o altă bicicletă condusă regulamentar de M.Z. de 65 ani, intrând în coliziune cu acesta și proiectându-l în șantul de pe marginea drumului, informează reprezentanții IPJ Sibiu

Cei doi bărbați, care nu purtau căști de protecție, au fost transportați la urgență, biciclistul care a depășit a fost dus la spital inconștient, în stare gravă, cu hemoragie craniană și a fost transferat la Polisano, la cererea familiei, spune Decebal Todăriță, purtător de cuvânt al spitalului.

Pacientul a fost transferat, la cerere, de la UPU Sibiu, la Secția de Neurochirurgie a Spitalului European Polisano. Acesta a fost diagnosticat cu traumatism cranio-cerebral grav, contuzii cerebrale multiple, hemoragie subarahnoidiană posttraumatică și traumatism toracic. Pacientul este stabil și se află sub tratament specific, declară reprezentanții spitalului Polisano

Celălalt biciclist nu a rămas internat, suferind doar cu câteva contuzii.

ȘTIREA INIȚIALĂ

Un accident grav s-a produs în această seară, pe pista pentru biciclete de la ieșirea spre Rășinari. Doi bicicliști, unul de 58 de ani și altul de 65 s-au dezechilibrat în timpul unei depășiri și amândoi au fost răniți.

Vom reveni cu amănunte

Foto: arhivă

Comentarii

32 comentarii

politruc

Acum 5 ani

Fiindca pista de bucicilisti este prea ingusta, facuta prost, si mai ales proiectata execrabil. Acum o luna am apelat 112 pt un copil cazut din cauza faptului ca pista este efectiv prea ingusta! Multumim primaria sb, multumim pt incompetenta si pt minunatele lucrari prost concepute, fara pic de creier! Ghivolilor ce sunteti!
Raspunde

alt politruc

Acum 5 ani

In caz ca nu stiai, pista de biciclete e opera exclusiva a lui Cindrea, s-a laudat cu ea in ultimii ani de zici ca a facut o autostrada cu 4 benzi pe sens
Raspunde

politruc

Acum 5 ani

PURTATI OAMENI BUNI ECHIPAMENTE DE PROTECTIE PE BUCICLETE! SB E CAMPION LA LIPSA ECHIPAMENTELOR DE PROTECTIE PE BUCICLETE! CASCA LIPSA, VESTA REFLECTORIZANTA ETC CASCA CU PROTECTIE PT BARBIE !!! POLITIA SB EXISTA???? aLOOO ALOOOO ALOOOO EXISTA RUTIERA LA SB !!! rUSINE INCOMPETENTILOR!
Raspunde

Ridichie

Acum 5 ani

¨politruc¨, poarta tu creierul cu tine,nu are de-a face casa sau vesta,ci incompetenta autoritatilor si bineinteles a ciclistilor implicati.Autoritatile au proiectat si executat o pista de biciclete,total depasita,iar culmea este ca pentru pietoni nu au amenajat nici un drum,de parca nu exista.Exista doar interes economic sa poata fi luati bani,nimic altceva PS:Zici ca esti ruda cu Agramat Pasa de pe sibiul.ro.
Raspunde

politruc

Acum 5 ani

agramat e fiul lu' ma-ta aia v-a-c-a, aia de a putut naste un specimen, un tragic experiment esuat care face umbra degeaba pamantului! Destepti ordinari ce sunteti!
Raspunde

Elena

Acum 5 ani

Castiguri la domiciliu! Metoda de lucru usoara! Îti va placea si tie! Faci bani rapid! Alegerea cea mai bună pentru tine! Începe acum! http://bit.ly/2c7p4mD
Raspunde

ciclist

Acum 5 ani

scoateti naibii sina aia de tramvai ca la cat e de ruginita in cativa ani dispare natural si largiti pista aia de biciclete ca nici pe un sens nu ar fi suficient de lata
Raspunde

VL-69-BMW

Acum 5 ani

vedeti ca vine iarna saracilor. tot cu bicicleta ?
Raspunde

gigea

Acum 5 ani

Bravo VL!!! Excelent! spune-le ciobanilor ca sa-si ia cauciucuri de iarna la toacle ! Traiasca vl si toti cei din sud care vin sa puna lucrurile la punct in sb! Bravo!
Raspunde

WTF!

Acum 5 ani

Mars la voi in sud,papagal fomist venetic!
Raspunde

bONDEA

Acum 5 ani

hahahaha olteni tineri si muncitori cu dorinta de afirmare-neoplasm.Valcenii nu stiu decit ebay iar dupa ce fac ceva bani se umfla in pene si fac pe altii saraci.Apropo oltene cu BMW din cate mt-uri ti-ai luat BMW-ul?ca din rosii si pepenio nnu iti luai BMW? SARACIE SUDISTA SI INCULTA
Raspunde

VL4LIFE

Acum 5 ani

Zise oita sibiana ...meeeeeeeeeeeeee
Raspunde

Joe

Acum 5 ani

Pista e inadmisibil de ingusta, sa nu mai zic de rigola deschisa din beton care iti moaie bine oasele daca scapi in ea
Raspunde

calu

Acum 5 ani

Probabil circulau fara lumina ca era dupa ora 20:00 si nu se vedea mare lucru mai ales in padure. E bine si cu bicicleta dar macar niste masuri minime de siguranta sa ai...
Raspunde

Anonymus

Acum 5 ani

pista este mult prea ingusta pentru scopul pentru care a fost realizat. riscul de accidente este foarte mare fara sa mai faci depasiri sau chestii de genul iar transeea aceea de langa ea (dovada este omul inconstient cazut probabil direct in ea) a fost cireasa de pe tort... ar trebui sa fie trasi la raspundere ca acea pista este folosita si de foarte multi copii iar riscul de a cadea in acel sans este foarte mare mai ales ca ei nu au un echilibru atat de bun. ar trebui luati la intrebari cei care au proiectat-o si mai ales cei care au aprobat un astfel de proiect si implementat cu surle si trambite de PSD-istii sibieni...
Raspunde

VL4LIFE

Acum 5 ani

Este timpul sa luam atitudine. Sa desfiintam pistele de biciclisti pt ca sunt periculoase. Biciclistii nu platesc nimic pt amenajarea lor, noi soferii platim. Ne-au ingustat drumurile si ne-au luat locurile de parcare cu pistele lor, si totul pe banii nostrii. Impozitarea bicicletei mai scumpe de 500 EU , plata de taxe de drum pt folosirea pistei de biciclisti si carnete de conducere de biciclist ! Traiasca puterea sudista in SIBIU !
Raspunde

Joe

Acum 5 ani

Nu mai ai ce distruge in oltenia sau dece vrei sa strici pistele pe aici?
Raspunde

!

Acum 5 ani

Traiasca puterea sudista in SIBIU ! sa traiasca ca ceasca, putoarea sudista
Raspunde

Micul Muci

Acum 5 ani

Depasire ,viteza excesiva,ABS nu,ITP nu,proiectoare de ceata stinse,ce vreti?Era inevitabil!
Raspunde