Sâmbătă,
03.12.2022
Ceata
Acum
1°C

Capital: Guvernul Grindeanu a SUSPENDAT proiectul autostrăzii Sibiu-Pitești

Capital: Guvernul Grindeanu a SUSPENDAT proiectul autostrăzii Sibiu-Pitești

Publicația Capital.ro anunță că în timp ce sute de mii de români protestează în stradă contractul privind actualizarea studiului de fezabilitate pentru autostrada Sibiu-Piteşti, asocierea Spea Engineering SA Roma Italia Sucursala Bucureşti-TecnicConsulting Engineering Romania a fost suspendat.

„Cel mai aşteptat studiu de fezabilitate din cadrul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România, respectiv docomentaţia care stă la baza proiectării autostrăzii Sibiu-Piteşti, a fost suspendat. Studiul de fezabilitate pentru partea din mijloc a autostrăzii Sibiu-Piteşti ar putea să nu mai fie realizat de asocierea Spea Engineering SA Roma Italia Sucursala Bucureşti-TecnicConsulting Engineering Romania. Autostrada Sibiu-Piteşti este împărţită în cinci segmente. Se va relicita contractul privind actualizarea studiului de fezabilitate pentru autostrada Sibiu-Piteşti, porţiunile din 2,3 şi 4. Asocierea Spea Engineering SA Roma Italia Sucursala Bucureşti-TecnicConsulting Engineering Romania a realizat studiul de fezabilitate numai pentru tronsoanele 1 şi 5. Se pare că asocierea nu a reuşit realizarea, la timp, a tuturor studiilor pentru cele trei porţiuni şi au existat anumite probleme de mediu”, ne-au declarat surse din Ministerul Transporturilor pentru Capital.ro.
Citește și:

http://www.turnulsfatului.ro/2017/02/04/cand-zeci-de-mii-de-sibieni-protesteaza-strada-ministrul-transporturilor-vine-si-anunta-ca-urgenteaza-autostrada-sibiu-pitesti/

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

23 comentarii

un sibian

Acum 5 ani

Nu-i bai ca mai avem putin si terminam autostrada catre veche noastra capitala Vienna! I
Raspunde

Odin

Acum 5 ani

Să îți fie rușine pentru aberațiile astea! Bunicii noștri și-au dat viața pentru țara asta și tu aberezi despre destrămarea ei? Și de ce? Pentru că vrei "cu austrieci", vrei ce au ei dar nu vrei să muncești pentru asta (da, protestele, lupta pentru reformare cu PSD și clasa politică este o "muncă" ce trebuie depusă)! Nu mai bine emigrezi cu tot neamul tău trădător cu tot, nu vă vrem aici!
Raspunde

un sibian

Acum 5 ani

mno, poftim!! acum 2 zile se lauda ca se apuca de ea!! s-au apucat sa o suspende!! JOS MINISTRUL TRANSPORTURILOR SI TOT JEGUL DE GUVERN GRINDEANU!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

mihai

Acum 5 ani

Dobitocule crezi orice toarna Turnul Sfatului??
Raspunde

unu

Acum 5 ani

TRAIASCA TRANSILVANIA INDEPENDENTA!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

politrucul

Acum 5 ani

Neica, te numesti cumva Gyuri?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nairam

Acum 5 ani

Das wäre auch eine Lösung!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Teo

Acum 5 ani

Ce legatura au protestele cu relicitarea contractului pentru reactualizarea SF-ului la o portiune de autostrada?Nici una,dar cei care nu au habar de problema striga jos .Asta e vocea strazii?Mai bine lipsa.
Raspunde

un sibian

Acum 5 ani

de ce relicitare? stii cat dureaza procedura? de ce nu le extinde termenul pana la care sa faca studiul, si sa-i penalizeze la plata pentru intarziere? Interesul nostru este sa se termine o data lucrarea, sa scapam de valea oltului. Orice reluare a procedurilor nu face decat sa amane si mai mult autostrada. Asta denota incompetenta ministrului si proasta gestionare a situatiei, asadar, cerem demisia. Alt motiv, din articolul citat: "Oficialii Ministerului Transporturilor şi din cadrul Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, de aproape trei săptămâni, refuză să ne spună care este perioada de valabilitate a contractului pentru realizarea studiului de fezabilitate autostrada Sibiu-Piteşti şi care este situatia financiară a contractului pentru realizarea studiului de fezabilitate autostrada Sibiu-Piteşti." Unde-i transparenta? de ce refuza sa ne ofere un amarat de termen??? Nu miroase suspect?
Raspunde

ger

Acum 5 ani

Subscriu la "un sibian" si "unu" ! Retineti, nu vá apucá ímpreuná jubileul din 1. dec. 2018 !
Raspunde

M

Acum 5 ani

multumim PSD...mutati banii la ajutoare sociale...da-le incolo de autostrazi,dai incolo de oameni morti in accidente sau da-o incolo dezvoltare adusa de autostrazi. Sa fim un popor de asistati social...e perfect asa
Raspunde

Io

Acum 5 ani

Mai verificați și voi înainte de a cita și arunca fumigene: "Pentru realizarea Studiului de Fezabilitate în parametrii de maximă eficienţă, în luna decembrie 2016, compania a decis suspendarea contractului pentru o perioadă de 3 luni întrucât în sezonul de iarnă nu se pot realiza investigaţii de teren, în special studii geotehnice." http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-pres%C4%83-06022017-0
Raspunde

hmhm

Acum 5 ani

De ce relicitare? Ca sa isi aduca ei penalii :(.
Raspunde

Bahama Mamas

Acum 5 ani

Ma intreb de ceva ani, de ce nu se vrea crearea unei autostrazi peste Carpati (eviident nu se vrea), la fel abandonata si calea ferata realizata peste 90% la inceput anii '90 Pitesti -Rm. Valcea...Stiti ca circula pe internet documente americane de la inceputul anilor '90, in care se vorbeste de ''tara Transilvania'' ? Se poate cauta....
Raspunde

Mihai

Acum 5 ani

Traseul ales este infiorator de greu de realizat, versanti nordici (dezapeziri), versati ff inclinati (aspectul va fi dezolant) , evita (cu rea credinta as zice) zona boisoara, traseul parca urmareste insistent macelarirea padurilor, etc ... daca ai ceva cunostinte de proiectare drumuri, intelegi Dezbaterile publice au fost jenante ca si organizare si furnizare de informatie, daca ai fi participat la una, ai fi socat sa vezi cum firme de consultata pot primi atata banet si pot fi atat de slab pregatite. Valcenii vor cu disperare sa treca prin Rm Valcea, desi salatrucu-perisani este cea mai ieftina solutie... circ
Raspunde

Ciprian

Acum 5 ani

Poate o sa termine primaria din Sibiu sa extinda utilitatile in Cartierul veteranilor pana se termina autostrada, nu de alta dar si la acest cartier au fost incepute lucrarile din anii '90 iar receptia trebuia facuta in 2014 dar inca te pierzi in papusoi pe acolo. Apropo vedeti ca se percep taxe de salubritate pentru papusoi(verificati la primarie la salubritate ca am patit-o).
Raspunde