CCR a admis luni sesizarea preşedintelui Senatului privind conflictul de interese Guvern- DNA, referitor la anchetarea de către procurorii DNA a modului în care a fost elaborată OUG 13.
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a sesizat CCR în 8 februarie, în vederea constatării existenţei unui conflict juridic de natură constituţională între Guvernul României, pe de o parte, şi Ministerul Public, prin Direcţia Naţională Anticorupţie, el susţinând că anchetarea de către procurorii anticorupţie a modului în care a fost elaborată OUG 13 este o încălcare a puterii executive de către puterea judecătorească, informează Mediafax.
"Considerăm că s-a perturbat buna activitate a Guvernului și s-au perturbat și relațiile care trebuie să existe între cele trei autorități — judecătorească, executivă și legislativă", a declarat Valer Dorneanu, citat de Agerpres.El a precizat că decizia judecătorilor de la CCR a fost luată cu "o majoritate semnificativă".
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Călin Popescu Tăriceanu , Guvernul României , Ministerul Public , Ministrul Justiţiei , Valer Dorneanu , Președintele Senatului Univers , Tudorel Toader
Vizualizari: 964
Ultimele comentarii
Acum 7 ore
Fost elev
Acum 8 ore
Adrian
Acum 9 ore
@Aci Dutu
Acum 9 ore
Barosanu
Acum 9 ore
Barosanu