Social-democrații sibieni susțin într-un comunicat de presă că e ”absolut anormal” ca președinta CJ Sibiu, Daniela Cîmpean să afle din media că ei au rezolvat problema gestionării deșeurilor din județ. ”Este absolut anormal ca doamna «preşedintă» a Consiliului Judeţean Sibiu să «afle cu bucurie din presă» faptul că Planul Naţional de Gestionare a Deşeurilor o să fie modificat şi că s-a parcurs deja o primă etapă în acest sens. Astfel, judeţul Sibiu îşi va putea realiza pe fonduri europene o staţie de tratare mecano-biologică a deşeurilor generate în judeţul nostru. Preşedintele Consiliului Judeţean ar fi trebuit să afle acest lucru direct de la sursă, dacă era preocupată mai mult de soarta judeţului şi mai puţin de acţiunile populiste şi demagogice pe care le-a desfăşurat în ultima perioadă”, susține liderul PSD Sibiu, Bogdan Trif.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Politic
Alătură-te comunității
10 răspunsuri
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Deocamdata nu au rezolvat nimic , n-am vazut nimic scris , doar gargara goala in conferinte de presa.Singurul lucru scris negru pe alb e in link-ul de mai jos unde scrie clar ca Sibiul nu va avea statie proprie si ca deseurile se vor transporta la Alba.
-
-
-
psd-istilor, inca nu am uitat faza cu autostrada demolata, autostrada care are in continuare probleme de stabilitate, autostrada care e mai ingusta cu 1,5-2m pe sens de mers decat o autostrada din vest. ciocu’ mic hotilor! psd-ul a vrut sa caram gunoaiele la alba ca sa ne coste 1,7 mil euro pe an in plus. nu campean. asa ca ce ati rezolvat? dupa ce ati incercat sa sabotati incercarea d-nei campean de se opune acestei stari anormale de lucruri tot voi sunteti cu gura mare?
Biroul de Presă al PSD Sibiu a atașat adresa nr. 4000/28.02.2017, prin care APM Sibiu specifică clar faptul că este ilegal ca gunoiul menajer de la Alba să fie adus la depozitul de la Sibiu, Hotărârea de Consiliul Local iniţiată de Daniela Cîmpean prin care încearcă să impună consilierilor judeţeni aducerea deşeurilor de la Alba la depozitul de la Sibiu, deşi CJ nu are atribuţi legale în acest sens
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………„De ce e important? (…) Dacă [PNGD] se aprobă în forma actuală, nicio investiție publică sau privată pentru tratarea deșeurilor în județul Sibiu nu va primi acord de mediu și nu se vor putea implementa soluții alternative transportării deșeurilor la Alba, întrucât toate deciziile legate de gestionarea deșeurilor la nivel judeţean se vor lua de către autoritatea de mediu cu respectarea strictă a planurilor naționale aprobate. Soluția actuală propusă de PNGD obligă județul Sibiu la costuri suplimentare constând în construirea cel puţin a unei stații de transfer, achiziţia unor autospeciale de mare tonaj, cu transferul efectiv al deşeurilor în județul vecin, cu operaţiunile de tratare mecanico-biologică a deşeurilor în județul Alba și transportarea materialului rezultat în urma tratării înapoi la Sibiu.”
-
Bogdanel !!! ești de o stupizenie rara !!!
Voi ăștia nepătați si adepți ai dialogului din ce cauză nu ați invitat-o și pe doamna președinte Cimpean Daniela la întâlnirea pe care ați avut-o cu doamna ministru pe tema deseurilor (PNGD) , așa era normal !
Cred cu tărie că voi ați dat dovadă de populism și demagogie !!!!! ați organizat pe ascuns acea întâlnire cu doamna ministru și pe urmă ați ieșit în presă cu : ” încă o promisiune onorata sibienilor”
Sunteți JALNICI și oportunisti ; veniți cu idei și soluții în avantajul sibienilor și pe urmă vorbiți ; deocamdată doar de bârfit sunteți capabili-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
De ce nu poarta ecuson cu numele si functia toti functionarii publici.Au pretentie ca tu client sa te legitimezi cu…
…. inainte de circul acesta … de ce se fumeaza? Si mai au si tupeul sa conteste masura ….
E remarcabil că mai există încă exemplare de justițiari de tastatură în libertate, ba își mai înmatriculează și mașini în…
Si noi, populimea propunem ca doctorii sa nu mai promoveze pe spagi frumoase diferite medicamente mult mai scumpe decat cele…
Doar de 3 ori au fost prinsi ca se fuam inauntru si nu s-au luat masuri, probabil ca trebuie de…













Lasă un răspuns