Tratamentele oncologice moderne permit astăzi ca boala să fie privită ca o afecțiune cronică, controlabilă pe termen lung, și nu ca un diagnostic fără speranță, atrage atenția dr. Paulina Zifceac, medic specialist Oncologie la Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Sibiu, într-un interviu publicat joi pe pagina de Facebook a spitalului. Medicul avertizează totodată asupra pericolului informațiilor false din mediul online și transmite un mesaj important pentru pacienții din județ: în sistemul public, consultațiile, investigațiile și tratamentele oncologice sunt gratuite.
Unul dintre subiectele abordate în interviu este dezinformarea medicală. „Una dintre cele mai răspândite idei false este existența unor tratamente «miraculoase» care pot înlocui terapiile oncologice validate științific”, spune dr. Zifceac.
„Îi încurajez pe pacienți să se informeze din surse medicale credibile și să discute cu medicul oncolog orice informație găsită online înainte de a lua decizii importante”, adaugă ea.
Medicul subliniază că fiecare caz oncologic este unic și că tratamentul se stabilește în funcție de tipul bolii, stadiul acesteia, caracteristicile biologice ale tumorii și starea generală a pacientului.
Calitatea vieții pe durata tratamentului este, de asemenea, o prioritate: dr. Zifceac recomandă pacienților să își păstreze activitățile cotidiene, să acorde atenție alimentației, odihnei și mișcării adaptate stării lor de sănătate, și să comunice echipei medicale orice simptom sau efect advers apărut.
Provocări: pacienți în stadii avansate și nevoia de servicii paliative
Printre provocările cu care se confruntă oncologia sibiană, dr. Zifceac menționează creșterea continuă a numărului de pacienți și complexitatea tot mai ridicată a cazurilor.
„O provocare importantă o reprezintă pacienții diagnosticați în stadii avansate ale bolii, care ajung în serviciul nostru după un parcurs oncologic desfășurat în spitale private din județ sau din afara județului. În multe dintre aceste situații, boala este însoțită de complicații, simptome severe și nevoi medicale complexe, care necesită evaluare rapidă, internare și o abordare multidisciplinară”, explică medicul.
O altă problemă semnalată sunt cazurile sociale dificile, în care pacienții se confruntă și cu lipsuri legate de suportul familial, condițiile de trai sau accesul la îngrijiri. În acest context, dr. Zifceac consideră că județul are nevoie de mai multe servicii de îngrijiri paliative.
„Consider că la nivelul județului există necesitatea dezvoltării serviciilor de îngrijiri paliative, care să răspundă nevoilor tot mai complexe ale pacienților oncologici și să ofere sprijin atât acestora, cât și familiilor lor”, afirmă ea.
Ce oferă Secția de Oncologie a SCJU Sibiu
Secția de Oncologie a SCJU Sibiu este coordonată de dr. Coca Ramona, medic șef de secție și cadru universitar, cu rol important în formarea tinerilor medici rezidenți și studenți. Pacienții au acces la tratamente moderne, inclusiv imunoterapii și terapii țintite, precum și la studii clinice coordonate de dr. Pătran Monica. Un psiholog dedicat, Monica Lucaciu, oferă sprijin permanent atât pacienților, cât și aparținătorilor.
„Astăzi, pentru numeroși pacienți, boala oncologică poate fi privită ca o afecțiune cronică, ce poate fi controlată pe termen lung, și nu ca un diagnostic care echivalează inevitabil cu pierderea speranței, așa cum era percepută în trecut”, transmite dr. Zifceac.
Medicul reamintește că toate acestea sunt disponibile gratuit: „în cadrul sistemului public, pacienții pot beneficia de consultații, investigații complexe, spitalizare și tratamente oncologice moderne, fără costuri.”
„Am cunoscut oncologia și din postura de aparținător”
Dr. Zifceac mărturisește că relația sa cu oncologia a început înainte de a deveni medic. „Am cunoscut oncologia și din postura de aparținător, înainte de a o practica ca medic. Această experiență m-a ajutat să înțeleg mai bine impactul pe care boala îl are asupra pacientului și familiei sale și m-a făcut să acord o importanță deosebită comunicării, respectului și empatiei”, spune ea.
Medicul încheie interviul cu un mesaj pentru colegii săi din secție. „Sunt oameni dedicați, care își fac meseria cu profesionalism și suflet și care sunt alături de pacienți în fiecare etapă a parcursului lor. Mă simt norocoasă să lucrez alături de ei și pot spune cu sinceritate că suntem mai mult decât o echipă – suntem o familie”, a transmis dr. Zifceac.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Un răspuns
-
Si noi, populimea propunem ca doctorii sa nu mai promoveze pe spagi frumoase diferite medicamente mult mai scumpe decat cele generice. Si mai avem si tupeul sa ne amintim ca 4 ani doctorii au tacut , au sustinut un anumit ” panaceu ” care acum face victime pe banda. Raspunsul lor la boala ta? : Te-ai injectat? aa.. pai de aia. :)) Aceiasi oameni care au promovat mizeria iti zic acum ca esti pe scurt cam tembel. AVC? Cancere? Miocardita? conspiratii :))
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Si noi, populimea propunem ca doctorii sa nu mai promoveze pe spagi frumoase diferite medicamente mult mai scumpe decat cele…
Am avut parte de aceeași atitudine arogantă și plictisită a unei doamne atunci când am înmatriculat un autoturism, caută prin…
Uhahahahahahaaaa Pai din cauza ta vorbesc functionarii asa… Scrie clar ca trebuie sa prezinti buletin in original? de unde sa…
Când citești in stele,cazi in gropi.Asa este sant oameni cu experiență de viață,dar viața are cursul ei.Mare păcat.
Vorbești fara să cunoști adevărul.Sant oameni de valoare cu mulți ani în spate de muncă.Dumnezeu să o ierte pe doamna…













Lasă un răspuns