Consilierii locali din municipiul Brașov au aprobat ieri, cu unanimitate de voturi, o declaraţie simbolică de unire cu Republica Moldova, document care a şi fost semnat de primarul George Scripcaru şi de aleşii braşoveni, scrie BZB.ro. Declaraţia citită de viceprimarul Costel Mihai, care a amintit că în 27 martie 2018 se împlinesc 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România. „În acest moment, mai bine de 100 de consilii locale de dincolo de Prut şi-au exprimat deja dorinţa de unire cu România.
Declaraţii simbolice de reunificare cu Republica Moldova au fost semnate de mai multe judeţe ale României, cum ar fi Iaşi, Constanţa, Prahova, Buzău, Timiş”, se arată în textul declaraţiei.
Ministrul de Externe Teodor Meleşcanu spune că declaraţiile privind unirea dintre România şi Republica Moldova, adoptate de mai multe consilii locale din cele două ţări nu au valoare juridică şi nu afectează relaţiile dintre cele două state. „Din punctul meu de vedere, declaraţiile privind unirea pe care le-au adoptat mai multe municipalităţi sau conduceri de comune sunt de fapt expresia dorinţei de a fi mult mai aproape de România. Ele nu au valoare juridică, sunt expresia unei dorinţe pe care o înţelegem şi pe care o respectăm. (…) Ele nu au niciun fel de valoare juridică şi nu afectează în niciun fel relaţiile noastre cu Republica Moldova”, a afirmat Meleşcanu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Politic
Alătură-te comunității
5 răspunsuri
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Aceia au fost ultimii ofiteri care s-au jertfit pentru neamul romanesc.In viitor nu vor mai fi.
Din momentul în care ai încadrat drona acustic și vizual cu telefonul tău mobil nu mai ești civil ci participa…
nu stiu ce sa zic, eu tot sper ca o sa vina intr-o zi Motomartienii sa ne salveze de Plutarkieni.
stai în casa. ie-te nu s-a anulat, te-oftici?
au aflat deja drujbarii roșii













Lasă un răspuns