Planurile Republicii Moldova de a se uni cu România sunt distructive pentru statalitatea Republicii Moldova, a declarat marți ministrul de externe rus Serghei Lavrov, informează Reuters, citat de Agerpres.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat săptămâna trecută că ar vota în favoarea unificării cu România vecină dacă ar avea loc un referendum, pentru a ajuta la protejarea democrației fragile a Republicii Moldova de presiunile rusești.
România este membră a UE și a NATO, amintește Reuters.
Sandu a acuzat în repetate rânduri Rusia de amestec în Republica Moldova, o fostă republică sovietică cu aproximativ 2,4 milioane de locuitori, cu o majoritate vorbitoare de limba română și o minoritate vorbitoare de limba rusă, menționează agenția de presă citată.
Lavrov a mai declarat totodată că Rusia nu poate decât să regrete faptul că Republica Moldova a început procesul de denunțare a trei acorduri fundamentale care stau la baza apartenenței sale la Comunitatea Statelor Independente (CSI).
Șeful diplomației ruse a făcut aceste declarații în tradiționala sa conferință de presă în care rezumă anul 2025 din perspectiva diplomației ruse, având ca temă centrală războiul din Ucraina.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
2 răspunsuri
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Aceia au fost ultimii ofiteri care s-au jertfit pentru neamul romanesc.In viitor nu vor mai fi.
Din momentul în care ai încadrat drona acustic și vizual cu telefonul tău mobil nu mai ești civil ci participa…
nu stiu ce sa zic, eu tot sper ca o sa vina intr-o zi Motomartienii sa ne salveze de Plutarkieni.
stai în casa. ie-te nu s-a anulat, te-oftici?
au aflat deja drujbarii roșii













Lasă un răspuns