Joi,
23.09.2021
Innorat
Acum
9°C

Dr. Victor Costache demisionează de la Polisano. ”A ales să-și continue activitatea în alt spital”

Dr. Victor Costache demisionează de la Polisano. ”A ales să-și continue activitatea în alt spital”

Fostul ministru al Sănătății, Victor Costache, a anunțat conducerea Spitalului European Polisano că își va demisia, susține directorul medical al instituției, dr. Paul Jurgen Porr. ”Domnul doctor Costache a ales să-și continue activitatea în alt spital, raportul de muncă pe care îl va avea cu noi se va încheia de la 1 mai”, a declarat Porr pentru Turnul Sfatului. Acesta susține că toate programele pe care spitalul sibian le avea pe zona de Chirurgie Cardiovasculară şi Toracică vor continua și după plecarea fostului ministru. ”Continuăm toate programele, vom derula în continuare și proiectele pe care le aveam pe chirurgie cardiovasculară cu alți doctori, din țară și străinătate”, a precizat Porr.

Omul de afaceri Mihai Miron, care deține Spitalul privat ”Sf. Constantin” din Brașov, a anunțat în presa locală că doctorul Costache va profesa acolo. „De luna viitoare, chirurgul Victor Costache va avea un contract individual de muncă în spital”, a declarat pentru Brașov TV, omul de afaceri Mihai Miron. Acesta a precizat că spitalul brașovean a achiziționat un aparat de biologie moleculară, astfel încât toți pacienţii veniţi aici sunt testați, iar pentru bolnavii internaţi se va face şi CT toracic, pentru a avea certitudinea că nu sunt infectaţi cu noul coronavirus. Costul efectiv al unui test pentru COVID-19 în Spitalul privat „Sf. Constantin” este de 200 de lei, Mihai Miron precizând că prețul e suportat de spital, pacientul urmând să  achite doar celelalte prestaţii medicale.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

30 comentarii

dancp2

Acum 1 an

medic bun ministru politic pus de dubleta turcan pdl cimpan pdl daca merge in franta sau germania are loc in avion
Raspunde

Rammstein

Acum 1 an

A procedat corect!!!!...nu poți profesa cu SSP la capul tău...i sa sugerat să părăsească Sibiul ...la fel și cu demiterea,!!!...omul și-a dat seama că s-a creat o șerpărie in jurul pandemiei, mă refer la banii europeni,e grav ce sa întâmplat acolo la mafia din minister,...poate peste ani va vorbi Costache ce-a fost de fapt acolo..cu raportări fictive de morți și vi,de planuri de spoilere a bugetului ....și altele de valoare sentimentală!!!!...aici pun punct!!!... atenție mare la servicii...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Letanico

Acum 1 an

...tot ce este bun - pleaca din Sibiu ...vezi si KWJ ...si bineinteles eu !
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 an

Din cauza unor cretini din PSD Sibiu am pierdut un doctor bun. Felicitari pacaliciule de 9 la suta numit Trif.
Raspunde

kokos

Acum 1 an

Refuz sa cred ca 9% din sibieni voteaza cu pacaliciul asta! Eu sper ca psd-ul sa nu treaca in Sibiu pragul de 5%!
Raspunde

dumi

Acum 1 an

Sincer, cred ca PSD e vinovat si de aparitia Covid19...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Socatele

Acum 1 an

Mai Vivi Sa maoara Chucky...PSD conduce Sibiul? Apai...chiar ca tu traiesti prin Teleorman... Azi maine ne spui ca PSD conduce New York ul...
Raspunde

veturia

Acum 1 an

Un ministru care dupa cinci luni n-a stiut nici cati secretari de stat are.Urmarind cu atentie intrebarile puse in comisii,nu-mi venea sa cred ca un asemnea doctor cu faima sa fie asa de slab pregatit.Credeam ca este emotie dar nici asa ceva nu era posibil pentru unul care manuia bisturiul trebuia sa aiba sange rece.
Raspunde

pacientul englez

Acum 1 an

Nu stiu daca e vina pesedeului. N-ati aflat ca spitalul Sf. Constanyin a achizitionat nu stiu ce aparat. Poate ii da si un salariu mai mare, iar Basovul e un oras mai civilizat decat Sibiul. Si apoi au mai plecat medici de la Polisano...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

antologia umorului romanesc

Acum 1 an

Nu e de mirare. Nu stiti ca toti moldovenii trag la Brasov, de unde si numele Iasov?!
Raspunde

PSDist mandru

Acum 1 an

Ha ha ! Apoi esti un prost, iti pleaca un doctor bun, greu iti vine altul in loc.
Raspunde

Mircea

Acum 1 an

Ce inteligent esti Vivi Dragan. Costache si-a dat demisia din minister si nu a explicat de ce. A revenit imediat si e consilierul actualului ministru. A dat Ordonanta de Urgenta peste noapte pt privatizarea sanatatii. A avut stocuri 0 de masti, manusi dezinfectanti, cand a ajuns corinavirusul in Romania, si a anuntat senin din fotoliu de ministru lucrul acesta. A fost avertizat de institutii din decembrie ca trebuie sa achizitioneze materialele medicale si nu a facut nimic si acum avem inclusiv medici bolnavi si morti. Asta a fost Costache ca ministru si tu spui ca e de vina PSD si Trif ? Esti sanatos la cap ?
Raspunde

Mihai

Acum 1 an

Pacat! O pierdere majora pt sibiu!Dumnezeu sa l ierte pe dr Vonica...! Daca traia, o asemenea porcarie, numita med life nu s ar fi intamplat!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Octavian

Acum 1 an

Dupa mintea postacilor PNLfara neuroni e de vina PSD si pt ca sunt idioti cei din PNL. E de vina ca spitalul judetean e praf desi e pastorit de peste 4 ani de PNL, adica de Daniela Campean, marioneta lui Turcan. E de vina PSD pt ca PNL nu vrea sa testeze populatia ? E de vina PSD ca Daniela Campean - PNL nu a dat bani de la consiliu, spitalului judetean si nu e dotat cu echipamente de protectie? E jale in spital, doctori si asistente imbolnavite. Mai postacilor PNL schimvati placa. Nu va mai crede nimeni. PNL e la administratia judetului de multi ani iar la guvern din 2019 e tot PNL. Si pt ca lucrurile sunt praf in tara e stric consecinta ca PNL e un partid plin de oameni praf!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Manole

Acum 1 an

Costache a dat ordonantele si ordinele de ministru si o parte buna din banii statului au fost transferati la privati. Le-a facut treaba pentru care a fost plantat la minister. Acum a plecat in alt judet. Nu il mai intreaba nimeni "de sanatate" pt ca daca se intorcea la Polisano, il mai intreba cineva, de ce ai dat programe cu dedicatie pt Polisano? Asa isi pierde urma pentru o periada de timp. Simplu si eficient. Loveste si fugi! Asta e explicatia pt cei care nu au inteles. Sunt curios daca o sa imi publice TSF comentariul.
Raspunde

A

Acum 1 an

Sibiul nu a pierdut nimic. Era un medic bun dar cu tare de caracter grave. Arogant, egocentric și interesat de un singur lucru, propria-i persoana. Cred ca cei de la Medlife au dat petrecere ca au scăpat de un medic cu un complex de superioritate care ar putea fi teza de doctorat pentru un psihiatru.
Raspunde

HappyManEst

Acum 1 an

Domnul Costache este la momentul de fata consilier onorific la minister, nu ii contest capacitatile de medic, dar hai sa nu il mai scaldam in slavi, ca om a fost un las, iar faptul ca e inca la minister dovedeste asta.
Raspunde

@vivi dragan

Acum 1 an

TS, vad ca publicati non stop aberatiile unui retardat din primarie, Vivi Dragan, dar ce i se raspunde nu mai publicati! Aloooo, imbecilule, sunteti numai icompetenti in primarie, nu faceti nimic, orasul asta e varza din cauza unor retardati gen vivi dragan. Mars, retardatule!
Raspunde

Gheo Felinaru

Acum 1 an

bai fara nume Pe tine nu te publica ? mama voastra de comunisti
Raspunde

Polisan

Acum 1 an

COSTACHE SI-A PRODUS BANII LA MINISTER, A DIRECTIONAT BANII CATRE POLISANO SI ACUM A DISPARUT DIN PEISAJ SA NU FIE INTREBAT SI SA SE UITE SMECHERII CE A FACUT. NU II PLANGETI DE MILA LA UN ASTFEL DE OM. P.S. A PLECAT DE LA MINISTER DAR E TOT ACOLO IN FUNCTIA DE MINISTRU. MARE OM MARE CARACTER!
Raspunde

unPSDist mandru

Acum 1 an

Dn Doctorul are caracter, voi astia de la polisano nu? cum v-ati inteles cu el, de ce nu ati respectat intelegerea verbala?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Roznov ecaterina liliana

Acum 1 an

Sper că știți cu toții că medicul Victor Costache a intrat în cartea recordurilor pentru o intervenție care nu a mai fost făcută în lumea asta. Personal mă bucur că vine la BV. Sf.Constantin un spital occidental. Mai sus cred, și față de cel de la Sibiu.
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 an

A dat PSD de bani ca au aparut din nou postacii ? Bai gunoaielor macar voi scrieri pentru bani dar pesedisti va platesc din banii nostri a tuturor. Apropo familia Trif tot bugetari ?
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 an

Pentru retardatul care crede ca mai lucrez la Primarie vezi ca esti defazat cu 3 ani. Eu lucrez in privat ca sa va platesc salarile postacilor care au fost angajati pe pile de psd in deconcertate.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

unPSDist mandru

Acum 1 an

la privata vrei sa zici!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@@@

Acum 1 an

Mie nu-mi platesti salariul. Cred ca abia poti sa-l castigi pe al tau! Daca lucrezi la privat, cum de ai timp de postari? Esti in somaj tehnic?
Raspunde

pentru VIVIana

Acum 1 an

Lucrezi la privat, dar ai afaceri cu statul(mai exact iti dau contracte fostii colegi) ? Intreb pentru un prieten...La ce datorii ai nu cred ca poti plati pe nimeni, probabil te intretine doamna iarasi ;))
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 an

Pentru pesedistul mandru - atat poti ?
Raspunde