Joi,
22.10.2020
Cer Senin
Acum
16°C

ACTUALIZARE Primele cazuri de coronavirus la Continental. 59 de angajați sunt izolați

08 Mai 2020 10:27

ACTUALIZARE Primele cazuri de coronavirus la Continental. 59 de angajați sunt izolați

Compania Continental anunță depistarea primelor cazuri de coronavirus în rândul angajaților din Sibiu.

Actualizare:

Autoritățile anunță că în urma anchetei epidemiologice desfășurată de DSP Sibiu la Continental, 59 de angajați au fost puși în izolare, iar patru angajați sunt confirmați oficial cu noul coronavirus.

”În ceea ce privește situația epidemiologică din cadrul unei companii producătoare de componente pentru industria auto, din județul Sibiu, au fost confirmate pozitiv în urma testării SARS CoV-2 un număr de 4 persoane, angajați ai acesteia. Ca urmare a acestui fapt, Direcția de Sănătate Publică Sibiu, a demarat o ancheta epidemiologică pentru a identifica toți contacții acestor persoane. Conform primelor date raportate, s-au pus în izolare 59 de angajați ai acestei fabrici.  De asemenea s-au impus niște măsuri stricte de distanțare și protecție astfel încât persoanele care lucrează în fabrică la acest moment, să fie în siguranță. Momentan nu se impun alte măsuri în cadrul fabricii”, a declarat Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al Prefecturii Sibiu.
Știre inițială:

În urma depistării primelor cazuri, Continental a organizat împreună cu Rețeaua Privată de Sănătate Regina Maria testarea tuturor contacților posibili, rezultatele arătând doar câteva cazuri confirmate.

Compania lucrează împreună cu Direcția de Sănătate Publică și monitorizează constant starea de sănătate a angajaților și a familiilor afectate, iar starea lor este bună.

”Din ceea ce știm, angajații în cauză sunt într-o stare bună, având în vedere întregul context. Împreună cu DSP și furnizorul nostru de servicii de medicină ocupațională, Rețeaua Privată de Sănătate  Regina Maria, am inițiat imediat toate măsurile preventive necesare, deoarece sănătatea și siguranța angajaților reprezintă prioritatea noastră. De asemenea, ne-am oferit tot suportul pentru familiile acestor angajați. Pentru protejarea confidențialității angajaților noștri, vă rugăm să înțelegeți faptul că nu vom oferi alte detalii”, arată reprezentanții companiei.
În ceea ce privește restul angajaților, aceștia continuă să vină la muncă, pentru ei luându-se o serie largă de măsuri.
”Am început în urmă cu ceva timp o campanie de testare preventivă, împreună cu Rețeaua Privata de Sănătate Regina Maria. Campania presupune testarea cu test RT-PCR a angajaților care sunt mai expuși unor situații posibile de contaminare sau fac parte din grupele de risc. Costurile sunt suportate integral de Rețeaua Privată de Sănătate Regina Maria și Continental. În plus, ne-am alăturat campaniei de testare serologică în masă desfășurată de Rețeaua Privată de Sănătate Regina Maria, prin care toți angajații Continental se vor putea testa. Este vorba de teste serologice prin metoda imunoenzimatică care măsoară nivelul anticorpilor IgM și IgG produși de organism atunci când este expus la infecția COVID-19. Continental suportă parțial costurile campaniei”, mai explică reprezentanții companiei Continental.
În plus, la intrarea în locație au fost instalate sisteme automate de măsurare a temperaturii, cu cameră. Acestea verifică atât temperatura, cât și dacă angajatul poartă corespunzător masca. Aceste sisteme au fost dezvoltate intern, de către colegii angajații din echipa de Industrial Engineering.

Scaner Continental

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

22 comentarii

Sanda

Acum 5 luni

Dupa cat timp ati anuntat populatia Sibiului de noile focare? Parca era un caz acum vreo 2 saptamani...totul era sub control...etc. etc Din nou ascundem "sub pres" Informatii ??? Sibienii trebuie sa stie ca avem transmitere comunitara !!! Urmeaza relaxarea...Ce urmeaza dupa aceea...
Raspunde

Nea Caisa

Acum 5 luni

Normal ca exista transmitere comunitara, nu am auzit pe nimeni care sa sustina contrariul. Transmitere comunitara exista probabil de la inceputul lunii martie. Populatia Sibiului trebuie sa respecte masurile de igiena si distantare fizica asa cum au fost ele anuntate de medici. Pe de alta parte, nu vad ce e scapat de sub control. Exista cineva sanatos la minte care sa isi inchipuie ca, intr-o companie cu mii de angajati, nu exista cazuri de infectare cu Sars-Cov-2? Faceti apel si la ratiune, nu numai la puseuri panicarde. Virusul asta va coexista cu noi, fie ca suntem tampiti, fie ca nu. Apropo, faptul ca "urli" intr-un comentariu pe Turnul Sfatului, nu schimba cu nimic situatia. Ai grija de tine si de cei din jurul tau invatandu-i cum sa se protejeze. Statul roman face exact atat cat a facut si in alte situatii critice, adica nu mare lucru.
Raspunde

kokos

Acum 5 luni

Urmeaza relaxarea???? Dupa aglomeratia de pe strazi , relaxarea s-a produs la 1 mai !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Oigo

Acum 5 luni

Da' mai calmati-va. Nu vedeti ca astea se intampla la locurile de munca? Deci cu sau fara relaxare(cand oricum o sa fie interzise adunarile mai mari de 3, ca si acum), tot aia e. @sanda Mai urmareste si tu, in majoritatea zilelor au fost in jur de 10 cazuri in jud.Sibiu
Raspunde

Un oarecare

Acum 5 luni

"Totul sub control " ca la chinezi
Raspunde

Marin

Acum 5 luni

In camerele alea mari sunt zeci de oameni la un loc. Multe cazuri de corona sunt asimptomatice, degeaba pui detectoare de temperatura. Am auzit ca dupa 15 li se va cere nu doar celor din productie ci si sutelor de ingineri de la cercetare sa se intoarca la lucru (eventual nu toti, dar macar jumate). Atunci sa vezi cum o sa explodeze COVID-ul la Conti...
Raspunde

Oigo

Acum 5 luni

Pai si ce vrei? Nu o sa dispara sau o sa dispara cand vrea el, cu tot cu restrictii. Nu poti tine inchis la nesfarsit. Cum te duceai la munca fiind pericolul ca stranuta unul gripat pe tine, asa te duci si acum. Asta e. Masca, distanta...
Raspunde

a

Acum 5 luni

ai auzit prost.nu se pune problema sa se recheme inginerii. uite de ce: - ei nu sunt in somaj tehnic - ei lucreaza de acasa, acolo unde activitatea o permite - performanta nu este afectata
Raspunde

dan

Acum 5 luni

Senzational, socant, incredibil!!! Am gasit virusul in cea mai mare fabrica din Sibiu. Cei care lucreaza 5-10 intr-o firma mai mica lucreaza de 2 luni de acasa pt a nu raspandi virusul, dar in fabrici muncitorii stau cu sutele in aceeasi hala cate 8-9 ore pe zi.
Raspunde

Rammstein

Acum 5 luni

Ce urmează ??..foametea.. șomajul, vandalismul, huliganismul..lele Sanda!!.. să vedem cine îți mai dă bani de salarii și pensii!!!..o să rămâi cu gunoiul sub preș...te uiți la el până îți trece pofta de mâncare.. după cum pui problema ești ori bugetară,ori pensionara...!!..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian SB

Acum 5 luni

Pai ce poate sa urmeze dupa relaxare? Nu e clar? Legat de testari, ff puține in judet si in Ro, nu e clar ce se urmareste? Musamalizare totala. Apar zilnic cate 300 si ceva, ăsta e numărul aprobat de autorități. Noi cetatenii, platitori de CAS toată viata, dormim liniștiți, statu veghează asupra noastra...La Conti ar trebui facut test pe fiecare angajat, sa vedem apoi daca se mai pupa cifrele. Dsp, consiliu, prefectura si altii, vrem demisii, plecati si lăsați pe altii care pot gestiona mai bine situatia!
Raspunde

Mihnea

Acum 5 luni

Oamenii nu ar trebui sa stea relaxati pe principul ca totul este sau va fi bine, indiferent de numarul de cazuri anuntate, cel mai bine sa ne luam fiecare masuri de precautie.
Raspunde

Mirce

Acum 5 luni

Lumea are impresia ca dupa 15mai virusul se evapora. in iunie revine starea de urgenta la cum merg lucrurile.
Raspunde

Dabija

Acum 5 luni

Oricum pt HR nu conteaza ca sunt alti 10 care asteapta la usa...uite cum se intoarce roata. Tzac tzac tzac
Raspunde

Oigo

Acum 5 luni

Si e in media judetului 1 din 1000 a fost confirmat cu covid19 in judetul Sibiu. 4 din 4000 la conti.
Raspunde

Deutsche Welle

Acum 5 luni

NU s a indeplinit planul la numarul de infectii coronavid - Romania a avut de la inceput statutul de stat cu infectii grave - asa ca o sa mai fim si in vara (iulie - august ) in stare de alerta cu multe restrictii si multi carantinati !
Raspunde

blabla

Acum 5 luni

Exista transmitere comunitara in judetul Sibiu, dar in continuare nu se comunica transparent si sunt ascunse cazurile. Romania nu a ajuns nici pe departe la finalul acestei crize. Problema este ca nu stim unde suntem in aceasta criza atat timp cat nu se mareste in mod real capacitatea de testare. Scriptic capacitatea este declarata de 15 000 de teste zilnic, faptic e sub 8 000 iar Sibiul nici nu ajunge la 1000. Pe langa firmele cu cazuri de COVID-19 care pot fi gasite cu usurinta in presa locala exista si altele. Spre exempu o firma din Dealul Daii, cu angajati din Sibiu si din imprejurimi partial inchisa din aceasi cauza.
Raspunde

costel

Acum 5 luni

Eu cred ca cercetatorii sunt atat de competenti incat nu-I atinge molima asta! Molima asta este pt plafonati, pt incompetent :)
Raspunde

MMM

Acum 5 luni

Daca nu este inca clar pentru fiecare: singura salvare a fiecaruia este organismul lui si capacitatea de autovindecare a fiecaruia ! Mai multe firme din SB au donat mai mult sau mai putin pentru spitale doar pentru imaginea lor. Acum nu ii ajuta cu nimic - persoanele suspecte nu se testeaza la spitalul de 'Stat' doar in ultimul moment cei care sunt cazuri grave. DSP nu investigheaza nimic. Banii donati de firme puteau fi tinuti pentru testarea angajatilor. daca vrei sa previi o contaminare in masa doar contra-cost se poate face aceasta testare - alti bani. In acelas timp in Germani se testeaza zilnic cat s-au testat in Romania de la inceput - o fi un exemplu bun? Korea de S. o fi un xemplu bun? - ei testeaza fiecare contact al unui depistat pozitiv. La noi... Doamne ajuta!
Raspunde