Luni,
01.03.2021
Innorat
Acum
0°C

Expert imobiliar despre revenirea Sibiului după pandemie: Anul acesta vom ajunge aproape la nivelul din 2019

Expert imobiliar despre revenirea Sibiului după pandemie: Anul acesta vom ajunge aproape la nivelul din 2019

Specialiștii în domeniu cred că anul 2021 va fi unul al revenirii economice după pandemie, iar piața imobiliară sibiană dă deja semne de bun augur.

Un bun etalon al dezvoltării economice a orașului îl reprezintă sectorul spațiilor comerciale de închiriat, atât în scop industrial, cât mai ales comercial.

”Spațiile comerciale și de birouri o să își găsească cu siguranță din nou utilitatea în 2021. Beneficiarii acestor spații se vor schimba sau se vor reinventa în acord cu timpurile pe care le trăim. Vara și toamna acestui an cred că ne va găsi diferiți, dar adaptați la situația actuală. Spațiile comerciale o să atragă în continuare investitori, iar faptul că unele au rămas goale anul trecut a fost și din cauza deschiderii noului mall și unda provocată de acesta. Ușor, viața orașului reintră în normal și o sa avem spatii comerciale si de birouri ocupate aproape la nivelul anului 2019”, a declarat pentru Turnul Sfatului Silviu Marin, manager vânzări în cadrul New Concept Living.

Un exemplu în acest sens îl reprezintă deschiderea chiar săptămâna aceasta a unui magazin nou, după ocuparea spațiului lăsat liber pe Bulevardul Nicolae Bălcescu de Inditex, care a mutat brandurile Zara și Massimo Dutti în Promenada Mall. Bulevardul Nicolae Bălcescu rămâne cea mai atractivă zonă a Sibiului din punct de vedere al spațiilor comerciale, însă greutatea acestuia în piață scade pe măsură ce alte zone ale orașului se dezvoltă.

”Cele mai căutate zone în ceea ce privește spațiile comerciale și de birouri rămân, în continuare, cele din zona centrală cu pietonala Nicolae Bălcescu pentru activitățile comerciale și Calea Dumbrăvii - Piața Aurel Vlaicu pentru birouri și comercial. Calea Dumbrăvii rămâne mai departe o zonă caldă a Sibiului, cu precădere pentru business-ul local și mai ales în perspectiva locării în oraș a sediului NATO. În privința zonei centrale, aceasta cred că nu își va pierde nicodată interesul, deoarece este emblema Sibiului și punctul principal de atracție, este căutat de turiștii care vin în orașul nostru și nu numai”, mai spune Silviu Marin, expert imobiliar.

Vizualizari: 9952

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

8 comentarii

Alin Cristea

Acum 1 lună

Vrabia malai/cash viseaza !
Raspunde

Che G

Acum 1 lună

Te înșeli amarnic . Suntem in plină criza economică mondiala , și noi cum nu avem economie nu îmi imaginez cum poți debita asemenea ineptii!! Mai citește ziarele din afara țării și vezi ce concedieri se mai fac (Ex .Germania ‘ o singura firma la care nu o sa-i dau numele a concediat 15 mii de oameni ) . Exemplele pot continua .
Raspunde

Marcian Radu

Acum 1 lună

Iar ati uitat sa bagati subtitlul cu ADVERTORIAL...
Raspunde

Zâna Zoster

Acum 1 lună

Expert imobiliar...lol. Cred ca mai degraba ne vom intoarce la nivel de 1990.... cu fetele la vanzare, bisnitari in centru si haine din Dumbrava, daca mai continua situatia asa. Si partea frumoasa e ca nu vor mai avea romanasii unde sa fuga :D...foarte amuzant. Ca peste tot va fi la fel :D....se vor rezuma la a spala propriile toalete, a face spert cu propriile masini sau a fura unii de la altii, old school sau ca politicienii... sa nu-si iroseasca talentul si sa-si rateze potentialul maxim in viata ! Banii vor fi mai putini, dar.... oricum nu stiu ce sa faca cu ei. Mai putine masini de lux, conduse de nespalati, pe strazi...si alte asemenea aspecte ale bunastarii romanesti post decembriste. S-ar putea sa nu fie chiar atat de rau, pana la urma.....probabil orice e mai bun, decat o societate tinder, netflix, insta si mancatoare de "nuggets" la galeata ca le e lene si sa isi faca de mancare...sa nu mai discutam de curatenie sau doamne fereste, igiena.
Raspunde

Maricicu Puica

Acum 1 lună

Ar trebui sa scadă preturile la imobiliare cu 25-30% ce revenire visați frate? Știu ca aveți apartamente de dat care nu le ia nimeni dar nu ne mai prostiți pe față.
Raspunde

Marcel Parvu

Acum 1 lună

Aiuriți de tot. UE, Banca mondială, America și toate statele dezvoltate intra in criza(și încă gravă) , numai Romania o duce pe creștere. Ce tâmpenie. Piata imobiliara va scădea cu 30-35,40/. Eu fac propaganda asta pentru că nu mai vând nimic. Țin la preț încă, dar când pica(3-4luni) o sa le iasă aerle din cap. Numai meni nu o sa mai vândă prin agenții imobiliare deoarece prețurile o să fie mult, mult mai mici. Discutăm in august, septembrie. Va pup.
Raspunde

Akkad Rusinica

Acum 1 lună

Un cântăreț la acordeon, aservit, a ajuns "expert imobiliar". Toți neaveniții și toți ageamii, au ajuns experți imobiliari după 1 an. În 2000-2010 orice student era agent imboliar. Reclama ptr firma pe care o reprezinta, rusinica d-le Dobre, va credeam om serios
Raspunde

Gigi One

Acum 1 lună

Greul de acum urmeaza, de pacostea asta de virus nu scapam nici anul asta. Omul scoate cu greu banii din buzunar, doar cei care au banii si aveau in plan sa cumpere o locuinta o mai fac ceilalti astepta zile mai bune. S au cumparat multe locuinte pt inchiriere cati o sa si permita sa plateasca creditul la ele acum cand sunt multe dintre ele goale? Cate locuri de munca s au m ai creat in ultimul an pt a se crea nevoia de locuinte? Dezvoltatorii le construiesc in continuare pt ca au avut profituri si de 50% de pe urma unora , deci au capital iar lacomia e mare. Dobanzile bancare tot scad de luni bune, de ce? Sunt bancile miloase deodata? Sa ne explice expertul in imobiliare , il provoc sigur citeste comentariile, astia s plini de ei!
Raspunde