Marţi,
17.05.2022
Acum
0°C

Conducerea AFC Hermannstadt anunță că nu intenționează desființarea clubului. ”Nu suntem în faliment”

Conducerea AFC Hermannstadt anunță că nu intenționează desființarea clubului. ”Nu suntem în faliment”

Conducerea AFC Hermannstadt a ținut să transmită miercuri o serie de precizări, după ce presa centrală a anunțat că echipa este în pragul falimentului și urmează desființarea.

Informațiile contradictorii apar într-un moment în care, din punct de vedere sportiv, situația la clubul sibian este una foarte grea, Sibiul fiind aproape să piardă prezența unei echipe de fotbal în Liga 1.

Redăm mai jos comunicatul de presă remis de A. F. C. Hermannstadt.

”Revenim cu următoarele precizări punctuale:

1. În primul rând, A.F.C. Hermannstadt nu este în faliment, iar situația financiară a fost publicată pe site-ul clubului – www.fchermannstadt.ro

2. Referitor la afirmația ,,Anamaria Prodan, prin fiica ei Rebecca Dumitrescu, avea să vină și să facă parte din Consiliul Director alături de Claudiu Rotar. Agenta de jucători a pus în joc nu mai puțin de 350.000 de euro.(…)”, conducerea A.F.C. Hermannstadt precizează că doamna Anamaria Prodan a ajutat clubul cu suma de 70.000 euro, printr-un contract de împrumut valabil pe o perioadă de 6 luni. De asemenea, suma respectivă a fost cesionată și mai apoi recuperată de către doamna Prodan din drepturile TV.

3. Referitor la afirmația ,,Impresara a venit cu mai mulți jucători(…)”, conducerea A.F.C. Hermannstadt precizează că doamna Anamaria Prodan a îndepărtat fotbaliști precum Petrișor Petrescu, Andrei Cordea, Gabriel Debeljuh, Mihai Dumitriu, Yazalde Gomes și Alin Dobrosavlevici, majoritatea aduși de către dl Iuliu Mureșan și Răzvan Zamfir la echipa noastră, pentru care au avut evoluții notabile, ducând FCH în primele 10 din Liga 1. Aceștia au fost înlăturați pentru a face loc unor jucători care, în mod evident, nu au dat același randament în sezonul 2020-2021.

4. Referitor la afirmația ,,Anamaria Prodan a avut mai multe contre cu Claudiu Rotar și cu ceilalți membri din Consiliul Director și a părăsit clubul. „De la Hermannstadt am plecat în octombrie, atunci când echipa era pe locul 5, deci de foarte multă vreme. (…)”, citată parțial dintr-o intervenție televizată, aducem la cunoștința publicului că discuțiile respective au început după etapa a IX-a, când pe 31 octombrie am pierdut pe teren propriu cu 0-1 meciul cu Universitatea Craiova, echipa fiind atunci pe locul 12. Doamna Prodan a propus atunci demiterea antrenorului principal Ruben Albes și instalarea altui tehnician, dar consiliul director al FCH nu a fost de acord cu acest lucru. Pe de altă parte, la insistențele doamnei Anamaria Prodan, în perioada respectivă atacantul Goran Karanovic și mijlocașul David Caiado au fost împrumutați la F.C.S.B., de unde ambii s-au întors cu probleme fizice sau accidentări recidivate, iar ca urmare aceștia nu au mai putut fi folosiți pentru o perioadă îndelungată.

5. Cât despre ,,Hermannstadt traversează cea mai grea perioadă din istorie!”, ne asumăm acest moment ca fiind unul dificil pentru noi. Putem spune, totuși, că am mai avut astfel de clipe în scurta istorie a clubului nostru, dar am trecut cu bine peste ele, așa cum sperăm să o facem și acum. Conducerea A.F.C.Hermannstadt nu intenționează desființarea clublui, așa cum am precizat într-un comunicat de presă anterior, iar rămânerea echipei în Liga 1 depinde de fotbaliștii din lot.

Suntem încrezători că va fi bine și că Sibiul va avea în continuare o echipă de fotbal în Liga 1!”, se arată în comunicatul de presă remis miercuri de A.F.C. Hermannstadt.

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 13246

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

4 comentarii

Lol

Acum 1 an

Voi mai aveți 1% șanse sa rămâneți în liga 1 și veniți cu un astfel de comunicat? Păcat de suporterii care au avut încredere în voi și i-ati dezamăgit total.
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 an

Intrebare : Cine face parte din conducerea clubului ca vad ca domnii Rotar si Bacila sau dat la fund ? De cand echipa e retrogradata vad ca nu mai apar acesti domni. Sunt impinsi in fata Negut si Beza de parca ei au dus clubul in halul in care a ajuns. Iar despre faptul ca echipa nu se va desfinta acesti domni mai spera sa o pacaleasca inca o data pe doamna primar. Sincer ma indoiesc ca cei doi vor scoate bani din buzunar sa mentina echipa in liga 2 fara banii care vin de la primarie. Iar scuzele din articol sunt atat de puerile de parca ar fi vorba de alte persoane nu de Rotar care cu greselile in lant care au fost facute a distrus acest club si a reusit sa pape vreo 10 milioane de lei de la primarie in cei trei ani de cand a condus clubul.
Raspunde

John doe

Acum 1 an

Hop si pupaza, si-a amintit ca are o echipa prin liga de bambilici.
Raspunde

Primaria Cotizeaza

Acum 1 an

Pai normal ca nu sunteti in faliment...atata vreme cat "agenda sportiva", functioneaza si hraneste viermi ca voi... Oare de ce se plateste aceasta echipa de la buget ?... ca evident nu e altceva decat o sifonare d ebani in buzunarele unor primitivi cu gura mare.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus