Luni,
18.10.2021
Ploi Scurte
Acum
5°C

VIDEO FOTO Protest la statuia lui Brukenthal cu Veta Biriș și Gheorghe Funar: ”Să renunțăm la statuile stăpânitorilor străini”

VIDEO FOTO Protest la statuia lui Brukenthal cu Veta Biriș și Gheorghe Funar: ”Să renunțăm la statuile stăpânitorilor străini”

Peste 200 de oameni s-au strâns astăzi, la ora 16, în jurul statuii baronului Samuel von Brukenthal din Piața Mare pentru a protesta împotriva ei și a celor care au montat-o aici. Au ajuns printre alții fostul primar al Clujului, Gheorghe Funar și solista de muzică populară Veta Biriș. ”Am venit la această manifestare alături de moții mei. Am fost prima cântăreață care a readus în scenă cântecul istoric. Mă bucur că am reușit să sensibilizez cu aceste cântece inima românilor. Nu fac politică, nu mă interesează, eu am venit doar să cânt”, a declarat Veta Biriș.

 

Unul dintre amfitrionii evenimentului, părintele Cătălin Dumitrean de la Biserica cu hramul “Sfântul Ioan Iacob Românul” de pe strada Dealului, a spus că e vorba de un protest împotriva trecutului, al prezentului și al viitorului, expunând o poziție anti-certificat verde. ”Apropo de pașaportul verde de azi, nici atunci nu intrau românii în cetate fără pașaport verde, galben sau ce culoare aveau. Dacă țăranii români erau prinși peste noapte în cetate erau luați și bătuți chiar aici, în Piața Mare. (...) Să renunțăm la statuile stăpânitorilor străini. Încercăm să arătăm că existăm”, a spus părintele Dumitrean.

Protestul a început cu rugăciunea ”Tatăl nostru” și cu intonarea Imnului național. ”Nu e doar un protest al trecutului, este și un protest al prezentului și al viitorului. Când suntem călcați pe libertate, noi, românii, ne cam trezim”, a mai spus Dumitrean.

Protestatarii au strigat ”Jos criminalul”.

Vezi aici un fotoreportaj de la protest.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

51 comentarii

Unsibian

Acum 4 săptămâni

Când domnul Preot o să lase și el moștenire urmașilor urbei câteva clădiri istorice, atunci mai discutăm. Până una alta BOR încasează chirii babane de prin centru Sibiului, așa că despre ce "trezire" discutăm.
Raspunde

Zacuscă

Acum 4 săptămâni

La fel face si Biserica Catolica, la fel si cea luterana si toate, deci nimic special. La fel fac si moscheile din Berlin sau Paris, de exemplu..felicitari Merkel si Macron pentru distrugerea Europei. Cand mor unii oameni, prefera sa lase totul bisericilor, deci, dealungul anilor, se acumuleaza mult, acolo....deci nu aia e problema. In schimb statuia asta era absolut ne necesara.... puteau sa o puna in curtea muzeului, de exemplu.
Raspunde

Lol

Acum 4 săptămâni

Așa se întâmpla când bei gaz și ieși pe strada :))))
Raspunde

Kukuruku

Acum 4 săptămâni

ce strain ba funare? brukenthal e nascut aici la nocrich, tu la sannicolau mare, la 300 km de aici. care e strainul?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ionel Tiribomba

Acum 4 săptămâni

Nocrichul e plin de indieni, acum.... felicitari, administratie globalista de la UE !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 4 săptămâni

si desteptul ala ce sta cu masca in aer liber?! ii e frica ca-i bate vantu covidu in nari?
Raspunde

Kramnik

Acum 4 săptămâni

Nu l-ati mentionat , observat, pe domnul Chituta, expertul ortodox raspopit , care a participat si el la protest si-si facea selfie-uri cu o fatuca blonda, ca de ... contrariile se atrag. Domnul Chituta nu a primit parohie , asa ca si-a descoperit in fiinta sa latura ecumenica si umanismul de sorginte germana, sa nu zic ariana. Poate ca daca ar fi avut parohie, era in mijlocul demonstrantilor alaturi de parintele Dumitrean. Ce ti-e si cu scolile astea ortodoxe ! Apropo, si Stalin a fost absolvent de teologie ortodoxa si nici el nu a primit parohia si iata unde a ajuns. Tine-o tot asa domnule Chituta , veti ajunge sus de tot!
Raspunde

Raspopit

Acum 4 săptămâni

Raspopit cu statuie, popit impotriva.Traiasca mitropolia.Cacialma cu sutana??
Raspunde

Vasile

Acum 4 săptămâni

Știi tu ceva legat de Stalin, dar nu știi bine. N-a fost nicidecum absolvent de teologie ortodoxă. El a fost exmatriculat de la seminar, unde ajunsese nu din convingeri religioase, ci din cauza puținelor opțiuni avute la dispoziție. Mai încearcă, poate o nimerești, sfertodoctule!
Raspunde

Mihai

Acum 3 săptămâni

Cred ca domnul Chituta a dovedit ce poate face in Sibiu prin multe evenimente. Sa nu uitam ca expozitia dedicata lui Saguna a facut o el. Sa nu uitam ca tabloul lui Saguna pe care popii l au lasat 50 de ani taiat si jertpelit s a restaurat la Brukenthal. Sa nu uitam de expozitiile dedicate Catedralei ortodoxe si etc. Dac ar fi preot, da, am avea nevoie de oameni destepti si descuiati la minte ca de popi prosti e plina lumea
Raspunde

Carcotel

Acum 4 săptămâni

Vaaaaaaaaaaaaaai de "instrumentul" vostru...eram sigur ca genul asta de oameni vor aparea :)))) consumatori inutili de oxigen
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 4 săptămâni

Intre timp,in judetul Alba: https://www.presidency.ro/ro/media/discursuri/alocutiunea-presedintelui-romaniei-klaus-iohannis-sustinuta-in-cadrul-evenimentului-organizat-de-compania-dacia-renault-cu-prilejul-decernarii-premiilor-cupei-de-golf-paul-tomita-si-prezentarii-noii-versiuni-dacia-duster
Raspunde

Ada Abrudean

Acum 4 săptămâni

Pacat ca anumite persoane cu o relativa notorietate se lasa antrenate in astfel de actiuni, la o varsta mai mult decat respectabila. Ma refer desigur la Veta Biris, ca de la tampitul de Funar nu poti avea pretentii de inteligenta si normalitate. Cat despre popi...nici macar nu merita deschis subiectul. BOR a devenit de mult o cloaca de mafioti care fac 90% politica si 10% religie.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Elzorab

Acum 4 săptămâni

E ușor sa improsti cu ură si sa faci pe moralistul dar daca stai să te gândești putin amplasarea statuii chiar in Piața Mare este totuși un afront la adresa romanilor. Eu nu-i contest calitatile acestui baron dar avand in vedere cine a fost si ce a reprezentat pentru romani puteau la fel de bine sa-i amplaseze statuia in curtea bisericii evanghelice si era toata lumea multumita.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 4 săptămâni

mai lăsați mă haurilor maneaua asta cu afrontul. a fost o săptămână de manifestări pentru baron, nu v-ați simțit nici unul jignit. după ce-a venit președintele la inaugurare, pac, ați început să rostogoliți maneaua comandată de la est. sunteți cam străvezii.
Raspunde

JFK

Acum 4 săptămâni

Dar ce a facut baronul!?
Raspunde

Kukuruku

Acum 4 săptămâni

eu sunt roman si nu e nici un aftont la adreda mea. daca altii se simt complexati, treaba lor, sa nu vorbeasca pt mine.
Raspunde

Mihaly

Acum 4 săptămâni

nu nu era toata lumea multumita ! nu poti sa ascunzi o personalitate publicului si mai mult decat atat nu poti acuza pe cineva de ceea ce nu a facut ba mai mult sa ascunzi miselia romanilor care i,au vandut pe cei trei capetenii ale rasculatilor .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Horia Closca Crisan

Acum 4 săptămâni

Care-i problema, daca oamenii protesteaza ? Sau ati vrea sa puneti voi batista pe tambal, asa cum o punea si Ceausescu, acum nu foarte multa vreme ? Ca vad ca asta va cam doriti !..... E pusa pe domeniul public, fara ca publicul sa fi fost consultat, deci e ceva normal ca oamenii sa se simta ofensati, mai ales ca ati pus o statuie a unui baron sas in centrul orasului, cand o puteati pune frumos, in curtea muzeului, ca nu se supara absolut nimeni ! Dar, voi vreti sa ne aratati ca se poate si ca suntem niste prosti ca nu ne convine....iar voi ocirum faceti ce vreti, chiar daca nu ne convine. Sa speram ca va face cineva o petitie iar acea statuie va fi mutata de acolo, pentru ca pur si simplu nu isi are rostul...evident.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@Ada Abrudean

Acum 4 săptămâni

Pai se putea sa lipsesti matale? Nu, trebuia sa ne dai lectii si sa tii prelegeri ca de obicei... Apropo... ai invatat sa scrii V-ATI? Da-i cu gramatica!
Raspunde

Sibian

Acum 4 săptămâni

Niște penibili.
Raspunde

Munteanu

Acum 4 săptămâni

Ce bine ii sta aluia cu tundra ciobaneasca si ochelari de firma...
Raspunde

Teo

Acum 4 săptămâni

Cine se aseamana se aduna.Un grup de exaltati printre care funar si veta biris in lipsa de concerte pe bani publici din cauza pandemiei.Parintele ,cum adica este amfitrionul protestului,mai bine sa si vada de indatoririle sale,in loc sa imbrace haina preoteasca la astfel de evenimente si sa propage mesaje antivacciniste .
Raspunde

Robert

Acum 4 săptămâni

Mai puneti mana pe o carte ca prea le infloriti. In primul rand cotropitor nu e cineva nascut la Nocrich, la o aruncatura de bat de Sibiu. Iar daca Bruckental, care are partea lui de responsabilitate in cazul rascoalei, e un criminal si ucigas de romani atunci acelasi lucru se poate spune si despre Stefan Cel Mare, Vlad Tepes sau Mihai Viteazul sau chiar si poetul Octavian Goga ! Sau in cazul lor ne facem ca nu vedem pentru ca sunt "romani adevarati" ?!? Fiecare dintre ei a fost produsul epocii sale, cu bune si cu rele. Conteaza doar nationalitatea, sau faptul ca s-a nascut si a trait aici, dintr-o familie care a fost aici de multe generatii ? In ceea ce priveste condamnarea si modalitatea de executie a conducatorilor rascoalei, aceasta a fost atributul si responsabilitatea lui Anton von Jankovich, numit direct de imparatul Iosif al II-lea, avand loc in urma unei judecati conform legilor timpului. Cateva sute de tarani au avut pedeapsa comutata din executie in inchisoare iar alte sute au fost eliberati, toti in urma unui proces. La 1907 taranii au fost omorati de armata romana cu miile, inclusiv cu artileria, fara nici un avertisment ! Sa nu uitam de atrocitatile pe care le-au comis rasculatii, in principal cetele lui Crisan: au omorat prunci in burta mamelor lor, au chinuit si batut ore intregi - inainte de a-i omori in mod barbar - sute de barbati, femei si copii, preoti, tarani si mosieri deopotriva, romani, maghiari si sasi. Multi au fost ingropati de vii alaturi de membrii familiilor lor. Samuel Micu, Gheorghe Șincai și Petru Maior care au trait rascoala, au relatat evenimentul în scrierile lor, desconsiderându-l, în termenii unei mișcări de „oameni fără căpătâi”. Garda de 7 oameni propusa de vorbitor seaman izbitor cu cei 7 moti care l-au tradat pe Horia pentru bani ! Romani get-beget ! Si poate ar fi bine sa ne uitam la conditia iobagilor romani din Moldova sau Tara Romaneasca de atunci sau de peste 130 ani mai tarziu !!! Era mult mai rea dar na, vin unii din Craiova, Bucuresti sau Iasi sa ne explice ei cum e cu istoria si cultura si ce discriminare era in Transilvania. Bine ca sibienii sunt mai toleranti, mai educati si in general mai cu bun simt decat extremistii din ambele tabere ! Bruckental a fost primul guvernator sas al Transilvaniei si care a deschis pentru public cel mai mare muzeu la acea data din Europa de SE cu intrare gratuita ! Colectia sa de arta si biblioteca sa erau unele din cele mai mari la nivel european si si-a lasat Si ca fapt divers: nici Bruckental nu a putut sa se stabileasca in Sibiu si sa devina cetatean decat prin casatorie, la fel ca orice roman, sas sau maghiar la vremea aceea. Da, existau si romani (putini ce-i drept) care locuiau in oras in acea vreme ! Sibiul era atunci ceea ce pe vremea lui Ceausescu se numea "oras inchis" ! PENTRU TOTI INDIFERENT DE NATIONALITATE ! Hai sa nu mai fim ipocriti!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cristian Sibian

Acum 4 săptămâni

Nene hermanstadianule,te rog,explica-mi si mie ca te vaz istoric sibian priceput, de ce, si mai ales de catre cine era inchis orasul asa de strasnic de nici seful guvernului transilvanean numit de la Viena,recte baronul cu scandalul actual,nu a putut intra decat cununat... Si cum puteau intra romanii apoi prin casatorie in vremea aceea cand ei erau declarati iobagi si tolerati prin pactul celor 3 ??? Nu inteleg ce scrii....'Sibiul era atunci ceea ce pe vremea lui Ceausescu se numea "oras inchis" ! PENTRU TOTI INDIFERENT DE NATIONALITATE !'.. De ceausescu nu ma intereseaza ,dar ca fapt divers,pt tine, nu a inchis decat Timisoara in 1989 ca sa poata distruge asa zisa revolutie...Poate te referi la intocmirea buetinelor de identitate,dar aceea e alta mancare de peste...
Raspunde

Kramnik

Acum 4 săptămâni

Edictul de concivilitate din 22 martie 1781 emis de Iosif al II-lea a permis si altor nationalitati(romani , unguri) sa cumpere case in localitati sasesti. In realitate legea nu s-a prea aplicat din doua motive : putini romani isi permiteau sa cumpere case , iar in al doilea sasii refuzau sa vanda romanilor, chiar si la pret mai bun . Orasul nu era inchis , comunitatea da: casniciile mixte au fost interzise pana tarziu in sec al XIX, legea sangelui german a fost valabila pana la 1918 si este valabila si acum in Germania. In localitatile mixte comunitatile sasesti din Transilvania erau total separate de comunitatile romanesti. Unii ar spune ca asta vine din rasismul intrinsec societatii germane , eu n-as fi asa dur , dar nu pot decat sa observ ca maghiarii sau francezii nu si-au construit conceptul de natiune pe baza sangelui cum e cazul germanilor. De aceea am avut nenumarati romani maghiarizati si integrati in natiunea maghiara da eu, cel putin, nu cunosc cazuri de romani sasificati decat , poate, in prezent .
Raspunde

Aci Duțu

Acum 4 săptămâni

Națiunea asta unită se datorează unuia cu sânge german, nici măcar născut în România. așa că taie-le mai scurte
Raspunde

Kukuruku

Acum 3 săptămâni

tu ai impresia ca toti romanii erau iobagi? :))) cine v-a bagat prostiile astea in cap? o parte a taranilor erau iobagi, indiferent de etnie. procentul a fost mai mare la romani, atata tot.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cornel

Acum 4 săptămâni

In paralel la Cristian, judetul Sibiu, are loc in aceste zile intalnirea sasilor transilvaneni sub semnul aniversarii a 300 de ani de la nastere a lui Brukenthal cu subsecretarul Thomas Sindrilaru referent asupra vietii si operei lui Brukenthal in slujba natiunii (universitatii) sasesti. Fara doar si poate ca a avut merite importante pentru minoritatea germana din Transilvania, dar in acelasi timp a contribuit la impilarea majoritatii romanesti .ca guvernator al Ardealului culminand cu salbatica reprimare a rascoalei motilor si cruzimrs cu care au fost executat Horea si Closca. Dezvelirea statuii si participarea presedintelui Johannis la eveniment sunt o sfidare a majoritatii populatiei tarii si deci de neacceptat. Johannis trebuie sa isi ceara scuze pentru participarea, iar statuia indepartata imediat.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 4 săptămâni

hai pariu că statuia rămâne acolo
Raspunde

JFK

Acum 4 săptămâni

Cornelus mama,lasa ca pe Iliescu l-ati votat cu 80% la alegeri si a omorat mai multi romani,decat Brukental,doar ca asa era atunci,nu erau procese,ci direct la ghilotina. Pacat ca nu mai e la moda,caci aveam o piata plina azi,in frunte cu Sosoaca!!!
Raspunde

Kukuruku

Acum 4 săptămâni

n9ci rascoala lui Horea, Closca si Crisan nu a reprezemtat pe toti romanii din Transilvania Oricum suntem idioti ca ne certam imtre noi. Transilvanenii trebuie sa fie uniti, romani, u guri, sasi, tigani etc. Uniti in fata strainilor de la Biciesti, Budapesta etc care vor sa ne dezbine. Jos cu strainii extracarpatini!!! Nu ei locuiesc aici. Sa nu mai auzim niciodata de ei!!
Raspunde

Aci Duțu

Acum 4 săptămâni

Au fost 200 dacă ești certat cu aritmetica. Un mare fâssss
Raspunde

Gigi

Acum 4 săptămâni

Chiar a fost o adunatura "all stars" a penibililor
Raspunde

Alex

Acum 4 săptămâni

SIbiul a fost construit de sași si merită această statuie și încă trebuia așezată mai spre centru . Ne-au lăsat moștenire un oraș fabulos. Dacă nu erau sașii aveam aici un oraș gen Caracal sau Botoșani.
Raspunde

Alex

Acum 4 săptămâni

Mare pacat că nu se învață in scoli istoria Transilvaniei. Se învață istoria românilor, si atunci in manualul de istorie sunt dedicate doar cateva pagini Transilvaniei. Noi in scoli am învățat de Sibiu și Brasov că faceau săgeți pentru Ștefan cel Mare, si in rest mai nimic. Încă odată mare pacat că 800 de ani de istorie a acestei regiuni bine documentată nu este studiată nici de români dar nici de germani sau unguri. Vizitezi orice oras din Transilvania și Banat și le vezi incarcate de istorie la fiecare pas pe cand cele din restul regiunilor ai impresia că au trait veșnic in comunism. Noroc cu amprenta lăsată de monarhie, care tot străini au fost.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cei care stiu

Acum 4 săptămâni

Comentarii defăimătoare ale acestei manifestări a românismului, scrise de securiști sau spălații pe creier a acestui aparat de manipulare și marginalizare a românilor adevărați. Am văzut dialoguri că dacă pleacă firmele germane murim de foame în Sibiu. Toate aceste firme au venit pentru mâna de lucru ieftină și pentru creierul românesc exploatat pe un salariu egal cu un sfert față de un inginer din Germania. De asemenea aceste firme nu plătesc impozit pe profit in comparație cu firmele românești care sunt impozitate excesiv. Oare de ce am ajuns așa? Pentru că suntem lași și fără onoarea și mândria de a fi români.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Rammstein

Acum 4 săptămâni

Ce tot îl pupati în cur??..vă e rușine să spuneți că sunteți români la voi în sibiu??..atunci ce mama dracului sunteți?...locuitori fără identitate, apatrizi...?..
Raspunde

Aci Duțu

Acum 3 săptămâni

Stăi acolo la tine, nu veni pe Olt în sus.
Raspunde

Alzara 1918

Acum 4 săptămâni

Uluitoare ignoranță acolo unde nu e cazul : figuri publice ! Edictului lui Iosif ll din 1781 a scos Transilvania ( și “ valahii schismatici “ ) din Evul Mediu al privilegiilor ; astefel Împăratul reformator ( cam utopic , dacă nu se sfârșea îngropa Imperiul ) a devenit adversarul ungurilor reformați , al secuilor și al sașilor pe care i-a privat de privilegiile medievale ! Românii l-au idolatrizat și Iosif a devenit preferat la încreștinarea din interiorul arcului carpatic !
Raspunde

Pintilie

Acum 4 săptămâni

Chiar dacă nu toți suntem la fel de bine informați, sau am avut surse diferite de informare, cu toții știm că Brukental a fost o personalitate controversată; cu bune, cu rele, etc. Acum mă intreb ca cetațean al Sibiului: chiar era nevoie de acea statuie in Piața Mare? tind să cred ca marea majoritate a factorilor de dicizie vis-a-vis de statuia respectivă, cunosc foarte vag spre deloc despre Brukental.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 3 săptămâni

Ei, atunci un prilej bun pentru unii să pună mâna pe carte, să afle ce și cum
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Codru

Acum 4 săptămâni

Statuia aia e pusa ostentativ in calea lumii, acolo. Puteau sa o puna frumos, langa perete, poate undeva langa usa, era mai umana... asa,.. arata ca Darth Vader, acolo, sa te impiedici de el.... o prostie mai mare nu se putea. Dar no, atat pot "gandi" unii care au realizat aceasta treaba inutila, pana la urma. De-aia nu puteam noi sa stam, ca nu aveam statuie cu Brukenthal in centru... of of. De aia platim taxe, sa ne apara statui cu Brukenthat in centru... oare ce urmeaza ? Si aviz acelor indivizi care se supara pe protest... asta e democratia, oamenii au dreptul sa protesteze, chiar daca voua, vi se pare "bizar" si aveti impresia ca doar ideile voastre sunt cele mai bune... iata ca nu e chiar asa. Daca unii considera ca e o tampenie statuia aia, atunci e dreptul lor sa protesteze iar al lumii sa decida cine are dreptate. Pana la urma, e pusa pe domeniul public, iar publicul trebuie sa decida daca o accepta sau nu.... nu e domeniul lui Brukenthal, acolo, nici al primariei sau a mai stiu eu carui functionar de sorginte saseasca, ce se crede nemuritor, la 80 de ani. Probabil va fi data jos, destul de repede, sau mutata, odata ce se va schimba administratia. Uite asa, o sa votam PSD, ca ne demonstrati cat de rupti de realitate sunteti... pumen statui in calea lumii, in loc sa ne gandim cum sa ne fie mai bine... noi semanam galceava aiurea. Ar trebui sa faca cineva o petitie, sa vedem atunci, cam ce prefera lumea, apoi ne mai gandim. Stiti, in bilbie scrie sa nu-ti faci chip cioplit.... deci de-aia la ortodoxi, statuile nu prea exista. Asta ca sa intelegeti si voi ce e cu toata treaba asta, mai bine... atat cat puteti, ca e evident ca multi au probleme la capitolu asta. Nu cred ca era cazul sa-l idolatrizam pe Brukenthal, in fata casei in care a locuit si sa ne impiedicam de el toata ziua.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 3 săptămâni

Administrația Sibiului n-a fost niciodată roșie, și mă îndoiesc că va fi peste 3 ani. Ați protestat, ok, s-a înțeles căi sunt câteva zeci de nemulțumiți, haurul și-a făcut show-ul penibil, madam șoșoacă a fost băgată în seamă de unele televiziuni. Statuia rămâne.
Raspunde

Gigi contra

Acum 3 săptămâni

Au pus-o ca sa-i incurce pe trecatori, dar la distanta ca sa poata intra Johannis cu BMW-ul in piata cand se intoarce peste 3 ani si jumatate primar in Sibiu...
Raspunde

Bobo

Acum 4 săptămâni

Foarte bine ca ii tineau la distanta pe tarani de oras, locul lor era la tara ca de aia au fost tarani. Acum s-au mutat cu totii la oras, rezultatele se vad mai ales in Sibiu unde ciobanimea a vandut oile si a cumparat spatiile comerciale. Unul nu vezi pe la scoala.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vasile

Acum 4 săptămâni

Sibiul e un oraș pierdut. Se vede și din comentarii. Mancurți, egoiști, închipuiți, mărginiți.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 3 săptămâni

Din comentarii se vede că sibienii sunt cu scaun la cap. Te oftici că n-au mușcat la fake-urile voastre?
Raspunde

Vasile

Acum 3 săptămâni

Scaunul pe care-l au la cap sibienii e din acela ce se duce la analize.
Raspunde

Turcan

Acum 4 săptămâni

O adunatura de neghiobi….de asta este romania la coada europei …rusine retardatilor
Raspunde

Gigi

Acum 4 săptămâni

Da chiar asa mah, ce cauta popa la protest, ca doar un popa ortodox i-a tradat pe Horia, Closca si Crisan?
Raspunde