Duminică,
25.09.2022
Cer Senin
Acum
6°C

Valeriu Gheorghiţă: Certificatul COVID este necesar pentru a limita impactul infecţiei cu SARS-CoV-2

Valeriu Gheorghiţă: Certificatul COVID este necesar pentru a limita impactul infecţiei cu SARS-CoV-2

Certificatul COVID este necesar pentru a limita impactul infecţiei cu SARS-CoV-2 la nivelul populaţional, mai ales în contextul apariţiei variantei Omicron, a subliniat, joi, preşedintele CNCAV, dr. Valeriu Gheorghiţă.

"Este cât se poate de evidentă necesitatea certificatului. Obiectivul lui, cel puţin în perspectiva circulaţiei variantei Omicron, care este foarte probabil că va deveni dominantă, certificatul COVID va avea ca scop evitarea cazurilor grave de îmbolnăvire şi a presiunii pe spitale, pentru că, în lipsa celorlalte măsuri, cum ar fi masca de protecţie şi celelalte măsuri nefarmaceutice, este evident că doar vaccinarea nu poate să stopeze, să blocheze circulaţia virusului, circulaţia variantei Omicron. Şi atunci, rolul certificatului COVID este acela de a reduce riscul de înregistrare a unor cazuri severe de îmbolnăvire", a explicat Gheorghiţă într-o conferinţă de presă, citat de Agerpres.

El a adăugat că rămâne de văzut care vor fi datele ştiinţifice legate de transmiterea de la o persoană care este vaccinată sau trecută prin boală a variantei Omicron, atât pentru cei vaccinaţi cu ultima schemă, cât şi pentru cei care au şi doza de booster efectuată.

"Aici sunt încă date care lipsesc şi tocmai din acest motiv este important ca nivelul nostru de precauţie să fie cât se poate de ridicat. Este nevoie de acest certificat digital, de acest certificat COVID, tocmai pentru a limita impactul infecţiei cu SARS-CoV-2 la nivel populaţional - şi aici vorbim de impact pe sănătatea publică, presiunea pe spitale, absenteism de la locul de muncă", a explicat preşedintele CNCAV. 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 1138

Comentarii

21 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Elzorab

Acum 9 luni

Mi-am propus sa nu mai comentez stiri legate de vaccinare pentru ca m-am saturat de argumente lipsite de logică si de fakenews rostogolite de media si presa la i demnul asa zisilor experti si medici de carton. Totuși nu pot trece cu vederea la imbecilitatile pe care le scoate acest personaj sinistru cu fata de naiv. Pe langa faptul ca insista cu vaccinarea copiilor desi nu se justifica acest lucru, acest specimen încearcă pe toate caile sa ne convinga ca suntem prosti si el e destept si ii pasa de oameni. Un cod de bare nu limitează impactul cu infectia atata timp cat cei care il detin pentru ca sunt doar vaccinati si nu testati pot transmite mai departe virusul. E logica elementară. Sa nu uitam ca inca nu avem tratamente (toti mai multi doctori recunosc eficienta ivermectinei), spitalele sunt tot alea (pline de nosocomiale, mizerie si aparatura precara) iar bani nu mai sunt. Medicii sunt putini si unii extenuati. Increderea oamenilor e la pamant fata de autoritati. Masurile sunt idioate (asta cu masca in aer liber e epica...inca sunt oameni care au uitat sa o dea jos ) iar societatea e impartita in doua tabere destul de belicoase. Deci singurul lucru pe care il face acest certificat e sa creeze dezbinare in societate, sa genereze pierderea locurilor de munca, drame, ura si colapsarea economiei si asa precara.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 9 luni

Nu inteleg cum are cineva impresia ca e ok sa ignori efectele colaterale doar ca sa rezolvi , sau sa crezi ca rezolvi, o singura problema.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 9 luni

mârțoagă, și noi ne-am săturat de imbecilitatea cu care rostogolești fake news-uri putiniste în publicațiile care ți le alocă ferma.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 9 luni

eu vad ca s-a limitat destul de rapid si fara certificat, la toate valurile (ca sa nu zica cineva ca doar la valul asta, cand e certificat pt astea neesentiale - desi scaderea a inceput inainte de intrarea in vigoare, ca virusul numa ce a auzit ca se baga certificatul ca si a inceput sa se retraga) Gheorghita ar trebui sa-si vada de vaccinare, nu sa-si dea cu parerea despre ce restrictii sa fie sau despre cum o sa evolueze pandemia.
Raspunde

Sibian SB

Acum 9 luni

Elzorab, si eu si altii ti-au mai explicat unele aspecte, aspecte care tin de realitățile de pe glob din ultimul an, hai sa zicem 6 luni. Lasa România, e pandemie mondiala si discutam pe procente si de glob. Toate autoritățile in toata lumea încearcă sa vaccineze lumea, ca sa nu mai moara, ca sa nu mai faca forme grave care necesita spital (si deci f mulți bani). Iti cer acel cod de bare pt ca nu te-au putut convinge de cele de mai sus, tu i-ai forțat sa o faca. Cu restricțiile de toate felurile, aberante si nedemocratice, da, dar treaba e la fel. Da, si eu cu 3 doze pot sa iau si sa dau vaccinul (desi șansele sunt mult mai mici in comparație cu un nevaccinat), dar ideea e ca eu cu 3 doze daca fac covid, fac forma usoara, de stat acasa, de tratat cu medicamente usoare, si cu test negativ in puține zile (4-5). E diferenta mare fata de belelele care pot cadea asupra unui nevaccinat si asupra sistemului medical. Daca mai discutam si de sistemul medical din Ro, la pământ așadar, treaba e si mai complicata. Gheorghitza ăsta, e un simplu trepăduș angajat la stat, om al sistemului, îndoctrinat, e doar o voce a sistemului, nu cred ca el face ceva de capu lui, e ca un banal difuzor, oricine se leaga de el direct, isi pierde timpu părerea mea. Arafat rafila sau altu, indiferent de partid, același aspect. Da, in rest e cum zici, medicii sunt extenuati (din cauza cazurilor prea multe din spitale - nevaccinati 90% din ele), autoritățile sunt praf (vezi testele copiilor si altele), penibil de-a dreptu pt o tara din UE, încrederea oamenilor e la pământ si din cauza manipulării care are loc pe net, feisbuc si alte rețele, așadar lucrurile se leagă. Ramane sa vedem ce va fi in continuare, avem grad de vaccinare f mic si e posibil sa ramana asa, dar atunci sa ne asumam cu totii ca treaba ramane complicata. https://www.libertatea.ro/stiri/profesor-roman-de-boli-infectioase-in-sua-un-studiu-despre-un-coronavirus-care-circula-de-56-de-ani-ne-arata-ca-nu-vom-invinge-covid-decat-prin-vaccinare-3888031. Merita citit si poate tragem niște concluzii despre cat de împuțita poate fi o pandemie mondiala. https://m.hotnews.ro/stire/25246022. Si ăsta merita citit, cam despre cat de mare e manipularea pe glob, pe rețele si nu numai. Cat timp ele se intampla tot mai grav as zice, la fel, e greu sa treci ușor și repede peste o pandemie. Murim ca proștii. Falimentam ca prostii. Etc.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Prezenta

Acum 9 luni

Zici ca vorbeste Sibian SB!
Raspunde

Sibian SB

Acum 9 luni

Zici ca ești elzorab si ți-ai schimbat iara nickname-u...
Raspunde

Bambolero

Acum 9 luni

pe zăr de bab îl recunoști ușor, că nu schimbă nimic la text, indiferent unde postează, copiază exact cum i s-a comandat
Raspunde

Sibian SB

Acum 9 luni

https://m.hotnews.ro/stire/25250130. 92% dintre morti sunt nevaccinati, cam despre asta e vaccinul, deocamdată. Cand ne-om putea feri sau trata numai cu o bere sau vreun clip pe feisbuc, aia mai vedem in viitor. Deocamdată ce vorbesc eu pe aici e bazat pe realitățile de pe planeta. @prezenta mazeta, pare simplu da nu e simplu. Toti aia ca gheroghizta sau arafat de pe glob, forțează nota ca sa ii convinga pe antivaxeri ca sunt in eroare, daca realitățile nu au făcut-o, se chinuie ei s-o faca. Evident ca se fac de râs, dar sunt plătiți s-o faca. Dar cum am zis, sa mai avem un pic de rabdare cu omicronu asta care-i ca râia se pare, ca e posibil sa vedem iar centre de vaccinare înființate prin parcări si cu cozi de antivaxeri. Viata e numai una și bate filmu'... :)
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ce grad are sibianul?

Acum 9 luni

Fake news, bineinteles. Un fake la fel ca Sibian SB care se da familist, nepolitic, ne USR-ist, ne SRI-st. Esti gradat sibiene, sau acum pentru grad te lupti cu nevaccinatii? Ce grad aveti, tovarase?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 9 luni

daca crezi cifrele...e vreun motiv sa le crezi? pe bune acum. unde e dovada ca sunt verificate de altcineva, de incredere?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@Sibian SB

Acum 9 luni

Si de ce am crede ca scrie acolo? Cum am putea verifica? Eu personal nu mai am incredere in nimeni. Dumnezeu cu mila! Tocmai mi-am facut un test antigen de saliva si a iesit o liniuta rosie. E bine, Sibiene SB?
Raspunde

Si de ce am crede...

Acum 9 luni

..ca tu ti-ai facut testul ala de saliva si ti-a iesit o linie rosie? Cum am putea verifica? Sosocarule!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@Sibian SB

Acum 9 luni

Vai sibiene, cate linkuri stiu eu cu efecte secundare , cele mai importante din ele fiind de miocardita, ar trebuie sa umplu toata pagina asta si tot nu mi-ar ajunge! Stai in bula ta si crezi in continuare ce ti se spune pe linie si vezi sa nu-ti expire doza ca pana la urma si eu si tu nu suntem vaccinati destul!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@si de ce am crede

Acum 9 luni

Sosocar esti tu cu neamul tau!
Raspunde

Aci Duțu

Acum 9 luni

verificate de cineva de încredere pentru gradații putiniști? nu ține nici feicu ăsta
Raspunde

Sibian SB

Acum 9 luni

Greu de crezut ca eu nu sunt trol ca voi, unii dintre voi. Da uite ca e. Nu, am spus si nu rămâne decât sa ma credeți pe cuvânt, n-am nicio treaba cu ceva ce tine de stat, fie ca e spital politie miliție (la revoluție eram minor) armata Sri sau alte servicii, sau cu ceva ce tine de politica. Pur si simplu mie aici imi place sa ii contrazic pe cei care introduc la comanda, in spatiu public stiri false, stiri prelucrate, toate cu un scop, in general politic, atat intern cat si extern. Deci amice, n-am avut nu am si nu voi avea grad, n-am facut nici armata, nu scriu aici sub enspe nume ci doar cel pe care il vezi, nu folosesc cacaturi cu care sa schimbi servere sa dai minusuri in neștire la altii, nu fac parte din vreun grup, sunt doar eu de nebun si n-am si n-am avut feisbuc sau ceva similar. Eu sunt ff mulțumit daca cate un om pricepe ca realitatea se întâmplă, ca virusu covid nu e doar o răceală, ca pandemia nu e doar o joacă ci afectează enorm de mulți oameni, si asa mai departe. Dacă citesc 1000 mesajele mele si doar 2 imi dau dreptate, și trag niste concluzii aferente, iau niste masuri aferente, eu sunt mulțumit. Ce citești in câte un articol prin ziarele României sau ale lumii, normal ca mai sunt si erori, sau minciuni, in general cu scopul de a te îndemna sa te vaccinezi. Daca nu vrei sa le crezi la sutime, nu e pb, dar in același timp realitățile pe glob sunt reale si se întâmplă, pandemia exista si noi toți din păcate oarecum involuntar facem eforturi sa se prelungească. Faptul ca nu ai încredere in nimeni, pe acolo ma situez si eu, asta e, o fi bine o fi rau, asta e. Am mai zis si repet, cu această pandemie ai 2 variante, 2 si atat. Te vaccinezi sau nu te vaccinezi. Dpmdv, si realitatea arata zilnic asta, răul cel mai mic e de departe vaccinarea anticovid. Ideal e sa nu ai o pandemie, sa nu ai virusi, sa nu ai nevoie de vaccinuri, de antibiotice, de medicamente, de doctori. Da, ar fi ideal, da uite ca nu se poate si e cum zic eu, printre alții, viata e doar una și bate filmu'. Legat de stat, am o dezamăgire profunda față de orice instituție, eu zic ca in absolut orice instituții de stat din Ro cel putin 50-60% din angajați sunt extrem de slabi, amatori și care mai rau fac prin prezența lor acolo. Cam asta e, nu e nicio supărare daca tu sau altu nu ma crezi pe cuvânt. In teste de alea cu 10 sau 20 lei eu nu as avea încredere, si eu am făcut, dar asta e, avem o pandemie si situația inca e complicata.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Elzorab

Acum 9 luni

Zici: "Dpmdv, si realitatea arata zilnic asta, răul cel mai mic e de departe vaccinarea anticovid." Pe bune? Chiar crezi asta? Daca ai discuta cu un imunolog poate ai lasa-o mai moale. Daca se va ajunge la necesitatea de-a se impune boostere la cateva luni, cam cat crezi ca ar rezista sistemul imunitar inainte sa colapsese? Si atentie, vorbim de tratamente genice experimentale. Nu se cunosc efectele pe termen mediu si lung. Nu mai zic de efectele secundare care sunt prezente pe toate site-urile de înregistrare. Acuma ca tu esti viteaz si ai avut norocul sa nu ai nicio reactie adversa dupa 3 doze nu înseamnă ca va fi tot asa. Nu ma intelege gresit. Iti doresc multa sănătate atat tie cat si tuturor insa nu ai garantii ca dupa doza 5 sau x poate nu va mai fi asa roz situația. Cei care au avut reactii adverse dupa administrare a dozei 1 sau 2 nu cred ca au mai mers asa viteji la celelalte doze daca au mers. Nu mai zic ca daca te pricopsesi cu vreo pareza, semipareza, miocardita sau alte probleme, esti singur, nimeni nu te mai baga in seama. Uita Gheorghita sau Araht de tine si iti da cu sutul in fund Dar e totul perfect atata timp cat nu esti tu cel in cauză. Cum spunea CTP-ul, ca el nu a simțit nimic si e bine ...ca si cum asta ar fi un argument. Deci invitatiile la vaccinare ar trebui facute de medici dupa un consult si c un noscand istoricul pacientului si nu de influenceri, bloggeri, politicieni, sportivi sau simpli comentatori de subsol. Oricum sa vi inca sa spui ca vaccinul e singura solutie si ca opresti pandemia cand ai tari ca Portugaliavaccinata 100% plina de infectati, mi se pare nu doar bataie de joc ci efectiv rea voință .
Raspunde

Sibian SB

Acum 9 luni

Sunt aproape 4 miliarde vaccinați pe glob, in total 8.5-9 miliarde doze făcute. Reacțiile sunt prea usoare si prea puține ca sa conteze, iti repet, vorbim procentual, nu de mine, nu de tusha mea sau bunicu tau. Am inteles teama la început, unele reacții mai usoare sau mai importante au existat si exista si e absolut normal, dar la total vaccinuri făcute, precentul e infim, egal cu zero practic. Da, si lu maicamea i-au zis vreo 4 medici, nu exagerez, ca se abtin sa zica ca ea suta la suta nu poate avea reacții, avand bolile pe care le are si ca ea decide (e normal sa-ti zica asta, ca nu-s prosti si-si păzesc reputația). Evident ca a pus in balanță riscurile si a ales răul cel mai mic, a trecut si de booster pfizer si la niciunul nu a avut mai mult decât durerea slaba de mana ca de febra musculara (iti atrag atenția aici ca mama e om cu boala autoimuna in forma ff avansata, pb f importante la tiroida, istoric de soc anafilactic la antibiotic, facut in spital, așadar 3 chestii nasoale, ea chiar avea o explicație extrem de puternica daca alegea sa nu se vaccineze). Doua as putea spune, ca vaccinurile nu au nicio urma de antibiotic in ele si atunci treaba cu socu anafilactic nu are treaba aici. Experții aia de care zici iti spun ca ai sanse mai mari de miocardita după si de la covid, decat după vaccinare (si asta e tot o realitate deja demonstrata). Dar oricum ar fi, cu orice risc de vreo reacție, suta la suta tu sau oricine, deocamdată, e cum am spus eu, poate alege dintre astea 2 variante, nu si alta. Ori te vaccinezi ori nu. A te vaccina, indiferent de ce boli sau varsta ai (evident ne referim aici la cei trecuți de 25 ani), e de zeci de ori mai sigur decât a nu te vaccina. Tot realitatea ti-a arătat deja asta, procentual pe glob (reactii grave sau fatale la vaccinați versus mortii de covid si cei care au avut forme grave care lasă urme, la nevaccinati). Eu personal da, nu sunt virusolog sau de specialitate, dar sunt ferm convins ca asa cum stiu oameni care juma de viata si-au facut anual vaccin antigripal si nu au avut absolut nimic, sunt sigur ca cel puțin vaccinul cu arn e si mai puțin nociv decat antigripalu si la fel, daca faci unu pe an (eventual daca se ajunge acolo), sau unu la 2 ani, nu vei avea vreo pb de vreun fel. Ramane sa vedem asta. Cert e ca dupa 3 doze, juma de planeta n-are nimic, pe cand milioane de oameni trecuți prin covid grav au pb la multe organe, deodată, ceea ce nu e deloc de ignorat. Deci iti repet, nu te lua după ce zic eu, da, simplu comentator aici la subsol, ia-te dupa realitatea petrecuta deja de 2 ani.
Raspunde

Sibian SB

Acum 9 luni

Pareza, miocardita, avc, as minți sa zic ca nu au fost cazuri pe glob (chiar si in sb), iar baietii aia ai sistemului, da, sunt cel puțin cascadorii rasului.. Dar cum am zis, e o balanta in care suta la suta noi specia umana ne vedem obligați sa facem acolo o alegere, si dintre cele 2 rele, de departe raul cel mai mare e sa nu te vaccinezi, procentual pe globul cu 7.9 miliarde si deci 8.5-9 miliarde doze făcute deja in 2021, istoric de 12 luni fix. Ca sa nu mai vorbim ca logica ne spune ca riscul creste si mai mult la zonele cu densitate medie sau mare față de cele super aerisite, iar Ro si Ue sunt zone destul de aglomerate. Si covidu a dovedit-o. Eu sunt optimist si sper sa treacă și omicronu pana in vara si pandemia cu el cu tot, si apoi sa mai discutam si de fotbal, politica si mașini, ca acolo oricum ne pricepem toti.
Raspunde