Joi,
30.06.2022
Cer Senin
Acum
27°C

Fotoreportaj Cum a fost primită Viorica Dăncilă la Sibiu. „Unii vin, alții pleacă, vai ce ne-am săturat”

Fotoreportaj Cum a fost primită Viorica Dăncilă la Sibiu. „Unii vin, alții pleacă, vai ce ne-am săturat”

Piața Mare a Sibiului a fost colorată în această după-amiază în mov, culoarea noului partid condus de fostul premier Viorica Dăncilă. „Să fie pace în lume” s-a auzit timp de aproape o oră în tot centrul Sibiului, cântec care i-a scos pe locatari la ferestre și i-a surprins pe cei aflați la terase.

„Europa Unită garantează pacea planetei”, „Pacea garantează viitorul omenirii sau „Copiii lumii doresc pacea”, au fost mesajele pe care le-au adus Viorica Dăncilă și susținătorii partidului Națiune Oameni Împreună, care au venit din toată țara la Sibiu pentru a organiza un marș al păcii.

În jurul orei 18, un număr surprinzător de mare, peste 100 de susținători ai partidului NOI, erau în Piața Mare în așteptarea liderului lor, Viorica Dăncilă. Au venit din toată țara. Nu a durat mult, iar aceasta și-a făcut apariția printre zecile de oameni care-și pregătiseră deja telefoanele ca să se fotografieze împreună. „Doamna Viorica, vă iubesc, sunteți un exemplu de politician, am venit împreună cu soția mea din Alexandria ca să vă vedem. Nimeni nu va mai face vreodată ce ați făcut dumneavoastră”, se aude o voce din mulțime.

„Iubesc Sibiul, este un oraș de suflet”

Fostul premier spune că a lipsit din Sibiu prea mult timp și că îi apreciază pe sibieni. Avem o coordonare la Sibiu, spune ea, adăugând că partidul va deschide și aici o filială ca să lupte pentru lucruri bune pentru România.

„La ora 12 am avut un marș pentru pace în Cluj și am ales Sibiu pentru că este un oraș de suflet. În ultima perioadă chiar nu am mai fost în Sibiu și mi s-a părut că am făcut un lucru nedrept. Iubesc Sibiul, apreciez oamenii din Sibiu și o să ajungem în foarte multe orașe pentru că noi considerăm că pacea este atât de necesară acum  și oamenii înțelepți trebuie să nu mai susțină războiul și să aleagă pacea. Este un mesaj pentru pace, suntem mame, suntem soții, avem copii, avem nepoți și cred că dacă vrem să vorbim cu adevărat de viitor trebuie cu toții să milităm pentru pace. Avem o coordonare la Sibiu, vom deschide filială la Sibiu și sperăm ca toți din județul Sibiu care cred că au aceeași dorință ca și noi, consensul de a face politică și a lupta pentru lucruri bune pentru România și pentru români, să ni se alăture”, a spus Viorica Dăncilă pentru Turnul Sfatului.

Câțiva sibieni s-au alăturat marșului, alții au preferat să se uite

Marșul pentru pace a început cu un tur al Pieței Mari, coloana deplasându-se încet spre Nicolae Bălcescu. 

„Ne alăturăm marșului. O susținem pe doamna Dăncilă, dacă era la conducere în continuare, era bine. Unii vin, alții pleacă, vai ce ne-am săturat. Era mai bine fiindcă poate așa ne reveneam. Au trecut atâția ani și iar am decăzut”, spune Dorina, una dintre sibiencele participantele la marș.

Alți sibieni au preferat să stea pe bănci și să-și dea coate, neștiind exact ce se întâmplă. „Hai, lasă-mă, că e chiar Dăncilă”, „Uite-o pe Dăncilă” sau „Nu pot să cred că ea”, se auzea printre sibienii aflați în trecere sau la terasele de pe centru, care  și-au scos telefoanele să filmeze.

„Ne-am alăturat marșului venind împreună. Așa am simțit noi, să ne alăturăm acestui marș care militează pentru pace, mai ales în contextual războiului din Ucraina”, a spus Daniela care a venit din Brașov pentru acest marș.

Foto: Silvana Armat

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Adina Torop

de Adina Torop

Reporter Speciale

adina@turnulsfatului.ro

Comentarii

26 comentarii

Pintilie

Acum 2 săptămâni

Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti...
Raspunde

Mda

Acum 2 săptămâni

După prestația rușinoasa a fostului nostru primar ca presedinte… parca nu văd mare diferența între el și îngrămădita de tanti Vio :)))
Raspunde

Ha ha

Acum 2 săptămâni

Wau....credeam inițial că se filmează o reclamă la Milka.
Raspunde

Anonim

Acum 2 săptămâni

Iubesti Sibiul,nu?el nu te iubeste!stai in Teleormanul tau,noua ne este bine fara mincinosi
Raspunde

Canaris

Acum 2 săptămâni

Cine este sponsorul la toată tărășenia asta? Cine bagă banu să găsească cei maxim 1% din populație care votează cu Viorica? Cum crede sponsorul că o să și scoată banul? De fapt cred ca are banu gros și nu l interesează rezultatele.... În rest femeia i de vise rele... Ca și 99 % din politicieni....Același aluat și la Trif, Raluca, Dănuț... Sau Simion....
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 săptămâni

Ciudat partid. Pacea se obtine predandu-te sau facandu-l pe celalt sa cedeze. Vor o pace din asta, nu conteaza cum? Ca Ceausescu cand se vedea mare personalitate internationala?
Raspunde

Bambolero

Acum 2 săptămâni

mai e un pic și vine și liviuț
Raspunde

Hai lasa-ma

Acum 2 săptămâni

Interesante miscari.... cine-i in spate? si daca Dancila si Kovesi sunt ce vreti sa scoateti in fata pentru 2024, sa stiti ca v-am citit si nu sunt singurul. Or fi conationali nostri prosti... da nici chiar asa (sper).
Raspunde

Kokos

Acum 2 săptămâni

Bine ca n-am fost azi prin centru!
Raspunde

Pace și prietenie între popoare

Acum 2 săptămâni

Ceaușescu și poporul! Ceaușescu-pace!
Raspunde

Romi

Acum 2 săptămâni

Partidele primesc subvenție ( ce tâmpenie) , este un mod de a câștiga bani fara să muncești. Banii cheltuiți cu partidele ar fi mai folositori la învățământ, cercetare, cultura, etc.
Raspunde

Sibian

Acum 2 săptămâni

Noroc cu fotografiile, asa mai vedem cine a luat-o pe ulei complet
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Alt Sibian

Acum 2 săptămâni

Asta trebuia să faci de când urlau pe bani "rezistentele" (care și-au propulsat șefii în funcții). Acum, ia de privește!
Raspunde

Sb

Acum 2 săptămâni

Mesajele par a fi scrise în laboratoarele de propaganda ale Kremlinului. Și aceștia urla prin trâmbițele de serviciu mesaje de pace. Ciudată coincidență. Cu toți vedem ce înseamnă pentru moscova pace. Milioane de oameni uciși sau deportați în Gulagul siberian
Raspunde

Nicușor

Acum 1 săptămână

Raluca Țurcan a făcut studiile la Moscova, actuală șefă a PNL Sibiu.Viorica a făcut studiile la Ploiesti la Inginerie.
Raspunde

@

Acum 2 săptămâni

propun un alt nume cu GU in fata

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nicușor von Șorliken

Acum 2 săptămâni

Nu va suparati, dar doamna Dancila fata de doamna Fodor este ca un McLaren fata de un camion Roman!
Raspunde

???

Acum 2 săptămâni

Unde mi- e comentariul? Scriam ceva despre proasta inspirație în alegerea culorii partidului. Ne apropiem de Bacovia...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Adina

Acum 1 săptămână

Stati linistiti ca asa cum e ea, cu greseli gramaticale sau studii putine, a facut mult mai multe pentru tara asta decat toti politicienii vostri liberali pupati non-stop de mass media cumparata. Stiti autostrada aia SIBIU - PITESTI la care se lucreaza acum? Ea a deblocat proiectul ca altfel nu se punea nici metru de asflat. Asa cum e ea, injurata de toti, ea chiar a vrut sa schimbe ceva si a avut si curajul sa puna piciorul in prag la Bruxelles... bineinteles ca nu le-a convenit baietilor destepti care trebuiau sa gaseasca papitoi tradatori de tara, nu oameni nationalisti. Asa cum nu le-a convenit nici de Dragnea, ca prea deschisese irigatiile pe hotare si incepea Romania sa produca mai mult decat trebuie, prea incepuse sa promoveze produsele romanesti si sa deranjeze supermarketurile straine. Ganditi un pic inainte de arunca cu noroi. Nu e in interesul UE sa aiba lideri puternici si nationalisti in fruntea tarilor membre ca altfel cum i-ar mai putea controla? Uitati-va la Iohannis care a devenit pechinezul lui Macron. ....I sa vedem Turnul Sfatului daca va calcati peste inima si publicati comentariul asta...
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 săptămână

Sibiu -Pitesti...poate Sibiu-Boita. Prin munti nu o sa fie niciodata, sau cel putin pana prin 2100. Cand s-ar putea sa fie granita cu Turcia pe acolo :))
Raspunde

@asina

Acum 1 săptămână

Care studii puține? A terminat o facultate tehnica de 5 ani, la stat, pe vremea lui Ceasca, nu ca alți politicieni care și-au făcut studiile după vârsta de 30 de ani , pe la facultăți private de care n- a auzit nimeni.
Raspunde

Adina

Acum 1 săptămână

Nu am stiut, imi cer scuze de eroare.

Raspunde

Adina

Acum 1 săptămână

Ideea mea era ca femeia asta a fost atat de denigrata de mass media. S-au straduit sa o traga in noroi cum nu s-au straduit la niciun alt politician. Si le-a reusit, oamenii si-au facut o parere rea despre ea. Dar asta nu schimba faptul ca a facut multe lucruri bune cat timp a fost premier. De exemplu podul care leaga Braila de Galati, proiectat pe vremea raposatului, nu s-a putut construi timp de 30 de ani din cauza intereselor, ca era un afacerist acolo care detinea firma de transport cu bacul pe Dunare intre aceste doua mari orase. Statea lumea, batrani, copii mici cate 4 - 5 ore in soare, asteptau saracii pe malul Dunarii pana descarca bacul TIR-urile etc pe malul celalalt, pana sa se intoarce sa mai ia o tura mai era de asteptat... Si timp de 30 de ani s-au pus bete in roate oricui a vrut sa construiasca podul, ca deh... s-ar fi inchis afacerea cu bacul.... Viorica Dancila si-a permis sa-i deranjeze pe baietii destepti care aveau si sustinerea unora din parlament. Si uite ca a reusit si a inceput constructia podului. Cred ca e important sa fim sinceri cu noi insine. Si atunci cand un om are un merit sa nu ne facem ca nu il vedem.
Raspunde

Sibianca

Acum 1 săptămână

Stai in Teleormanul tau si du-i cu tine si pe cei care s-au aciuit aici si te sustin. Nu ne placi deloc dupa ce ai facut in guvernul tau. Minciuni. Afara din Sibiu.
Raspunde

Cristian Sibian

Acum 1 săptămână

E bine ca fumezi ceva bun si vezi ca cei votati de noi sunt exceptionali...Nu recomanzi?
Raspunde

Nicușor

Acum 1 săptămână

Viorica a fost binecuvântata de Dumnezeu,in timpul cât a fost prim ministru al României a fost creștere economică, românii aveau altă speranța de viață.Acum continuă dezastru după dezastru, după coronavirus un război fâsâit care nu se știe când se va termina,sau dacă va fi mai grav, adică mondial.In România se face speculă și partidele de la guvernare se ceartă de ochii lumii,dacă Doamne ferește se ajunge la un război mondial, vor fi sute de milioane de morți.
Raspunde