Sâmbătă,
28.01.2023
Ninsori Usoare
Acum
1°C

Funcționari sibieni, întrebați de ce parchează pe spațiul verde: ”terenul este al Statului Român”

Funcționari sibieni, întrebați de ce parchează pe spațiul verde: ”terenul este al Statului Român”

Pe singurul petic de spațiu verde amenajat în curtea Cadastrului sibian angajații instituției își urcă adesea mașinile. Întrebată care este motivul pentru care este permis angajaților să transforme în parcare singurul spațiu verde al instituției, conducerea acesteia citează din cartea funciară.

Aproape 30 de mașini se înghesuie, în fiecare zi lucrătoare, în curtea păzită cu barieră a Oficiului pentru Cadastru și Publicitate Imobiliară Sibiu. Abundența de mașini personale duce la parcări duble și chiar triple, dar și la situația în care pe singurul spațiu verde amenajat în fața instituției sunt parcate mașini. Din curtea instituției există acces pietonal și înspre parcarea amenajată la Sala Transilvania, parcare cu taxă.

Am întrebat, în acest context, conducerea OCPI Sibiu de ce este permisă sau tolerată această situație, în contextul în care – cel puțin la nivel declarativ – în municipiul Sibiu autoritățile își doresc protejarea și dezvoltarea spațiilor verzi.

”Potrivit înscrierilor de carte funciară, dreptul de proprietate asupra terenului la care faceți referire aparține domeniului public al Statului Român. Conform datelor cuprinse în partea I a cărții funciare, terenul respectiv are categoria de folosință curți-construcții, neavând referința de spațiu verde”, este răspunsul semnat de Ileana Conțiu, directorul OCPI Sibiu.

Zeci de mașini se înghesuie, în fiecare zi, în curtea OCPI Sibiu

Citește și Biroul de cadastru Agnita, debranșat de la curent. Directorul OCPI Sibiu: ”Situația e sub control”

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

23 comentarii

Precup V.

Acum 1 lună

Absolut penibil. Dar atât poate poporul ăsta de ciobani coborâți din stână direct în mașină.
Raspunde

Claus

Acum 1 lună

Trebuie musai scoase in afara orasului instituriile,ca un mall birocratic,cu parcari si tot tacamul,reduci traficul parcarile poluarea.
Raspunde

Luca

Acum 1 lună

In primul rand : acolo ar trebui sa parcheze cetatenii care apeleaza la serviciile OCPI - a carui menire este de a fi in slujba cetatenilor , nu este creat pentru angajatii de acolo . In al 2-lea rand : Doamne Fereste sa apelezi la OCPI ! Aroganta incepe de la bariera automata platita din bani publici , ca nu cumva sa parcheze vreun intrus platitor de taxe si impozite .
Raspunde

Pentru Claus

Acum 1 lună

Daca institutiile ar fi in afara orasului cum s-ar mai duce cucoanele in timpul serviciului la manichiura, pedichiura, coafor, cumparaturi etc?
Raspunde

CX

Acum 1 lună

In spatele OCPI e parcarea de la Sala Transilvania, dar cei cu jeg lustruit nu pot scoate 2-3 lei din buzunar la fel cum nici angajatii de la firmele de IT de pe Cl. Dumbravii nu sunt in stare sa plateasca o taxa de parcare si prefera sa parcheze in portile oamenilor.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Tedu

Acum 1 lună

Penibil articol. Dar na sponsorul :)))))

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cipy

Acum 1 lună

Ce îmi plac ecologiștii de 2 pe 3 m de la ziar
Raspunde

Pintilie

Acum 1 lună

Pestele de la cap se impute... exact ca la Spitalul Judetean si multe alte institutii. N-o cunosc pe Contiu dar pot sa-mi dau seama de cum e dupa cum se parcheaza in Institutia condusa se ea. ORICE MANAGER ARE PUTEREA SA SCHIMBE LUCRURILE
Raspunde

Big sister

Acum 1 lună

Sigur de asta o plecat Bratu din tara. Nu a mai suportat nedreptetatile strigatoare la cer, barfele ridicole si "sursele " primitive.
Raspunde

Alex

Acum 1 lună

Luca, cel mai bine punctat. Locurile de parcare trebuie rezervate pentru cetățenii care vin la cadastru că doar locul de parcare e al statului nu al angajaților de acolo.
Raspunde

Gigi

Acum 1 lună

Răspunsul ăsta arată mârlănia tipică a funcționarului public angajat pe pile iar mai apoi pus șef de către partid.
Raspunde

Un sibian

Acum 1 lună

În martie a.c. având de obținut un certificat de urbanism, mi-am lăsat bicicleta în curtea instituției, dar cu roata din spate pe 10 cm (NU MAI MULT) dintr-o zonă, unde ar fi trebuit să fie iarbă, dar erau doar câteva smocuri. Paznicul mi-a atras imediat atenția că mi-aș fi pus bicicleta pe spațiu verde, deși efectiv roata stătea doar pe pământ bătătorit, firele de iarbă fiind la câteva zeci de cm mai departe. După ce i-am răspuns indignat că mi se pare că exagerează cu acel reproș, nu a mai avut nicio replică. În acel timp erau mai multe mașini care erau parcate aiurea în curtea instituției. Ce să mai spun de faptul că există o lege (nr. 250/2020) care prevede la art. 1 alin. (1): ,, Clădirile publice sau de utilitate publică, unitățile din învățământul preuniversitar de stat, piețele agroalimentare, târgurile, autogările și stațiile de cale ferată care deservesc trafic de călători vor fi dotate cu structuri metalice care să permită parcarea concomitentă a minimum 10 biciclete, precum și montarea pe perioada staționării acestora a unor dispozitive antifurt. LEGI mai EXISTĂ, mai bune sau mai rele, dar mai trebuie și puse în practică. OAMENI NU prea SUNT!
Raspunde

@Un sibian

Acum 1 lună

asa e. nici macar pentru cetatenii cu vin cu bicicleta nu exista vreo facilitate/parcare, darmite sa aloce vreun loc de parcare pentru cetateni - macar pentru cei cu handicap. eu mi-am legat bicicleta in vara de o teava de gaz la Ocpi in curte
Raspunde

Ralu

Acum 1 lună

La Politie pot parca doar politistii ; la Spitalul Judetean pot parca doar medicii , la Primarie pot parca doar functionarii Primariei - iar noi cei care PLATIM parcarea , avem voie pe la gara , in Hipodrom . Concluzia : cetatenii sunt pe ultimul loc in cetatea lui Hermann !
Raspunde

Acelasi sibian

Acum 1 lună

Revin și precizez că incidentul cu bicicleta parcată relatat mai sus s-a produs în același spațiu surprins în fotografii, acum fiind mult mai bine înierbat.
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Spurcata natie...Aplica legea, fura si talhareste populatia dupa bunul plac.
Raspunde

Un sibian

Acum 1 lună

aceiasi GOLANIE e si la gradinita de pe str. Oituz!!!
Raspunde

Marlanul tot marlan ramane

Acum 1 lună

Daca seful ocpi gandeste in halul asta ne mai miram ca amicul ficusului - keul scapa basma curata cu cladirea de pe cl. Dumbravii unde a declarat in fals in acte ca ridica vreo 20 de locuri de parcare subterane si nu a facut nici unul? Oare ce mai zice primaria ? Inca o fi in termenul de pe autorizatia de constructie si poate apare parcarea ?
Raspunde

Zacuscă

Acum 1 lună

Trebuia sa-i i ntrebati unde s-au nascut si au crescut. Se elucidau multe mistere, asa. Sau, unde s-au nascut si unde au crescut parintii lor.
Raspunde

Nhh

Acum 1 lună

Hahah! In Capitala Culturala Sibiu, stai linistit. Marea majoritate de aici sunt. Nu din alta parte. Xenofobia e in floare la sibiu, la fel si rasismul. Vai si amar.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 lună

Totusi, e curtea institutiei, nu e spatiu verde al primariei. E ca si cand cineva isi face gazon in curte si dupa aia il calca cu masina. Treaba lui.
Raspunde

Un adrian

Acum 1 lună

Noi suntem statul roman!Funcționarii OCPI n-au nici o vina.Sunt doar prost educați.De statul roman.Adica de noi.
Raspunde