Pentru a nu se vedea „în direct, la televizor”, că o parte din instrumentiștii Filarmonicii de Stat Sibiu protestează cu banderole albe prinse la mâini, aceștia au fost înlocuiți cu colaboratori aduși din alte orașe ale țării. Este una din explicațiile neoficiale ale ultimelor tensiuni create între instrumentiștii Filarmonicii de Stat Sibiu și managerul instituției.
”Represalii ca în comunism pentru cei care protestează! Rușine că se întâmplă așa ceva într-o instituție culturală de prestigiu din Sibiu și revoltător că forurile tutelare ignoră situația!”, scria pe una din pancartele afișate la protestul instrumentiștilor din cadrul Filarmonicii de Stat Sibiu.
Îmbrăcați de scenă, cu instrumentele muzicale la ei, zeci de instrumentiști au venit vineri seara pe strada Cetății din Sibiu, unde își are sediul Filarmonica, cu o oră înainte de începerea Sibiu Opera Festival. Eveniment organizat de Filarmonică, dar pe scena căruia instrumentiștii protestatari au fost opriți să mai urce: după cum au anunțat ieri și a confirmat și conducerea instituției, protestatarii au fost înlocuiți cu instrumentiști aduși din alte părți. „Cenzurat #suntartist” au fost mesajele purtate de fiecare protestatar.
Managerul instituției, Cristian Lupeș, a acuzat că acest lucru s-a întâmplat din cauză că instrumentiștii sibieni ar fi cerut prea mulți bani. „Minciuni!”, au replicat artiștii. „Și noi ne dorim să cântăm, dar nu putem cânta, fiind aduși în locul nostru alții, noi fiind trași pe margine. Suntem aproape 80% din orchestră aici. Ce ni s-a spus? Nimic? Că am fost înlocuiți! Sunt minciuni că este vorba de bani. Noi suntem obligați doar să respectăm niște decizii ale managerului pe care nu avem voie să le comentăm. Din februarie, noi purtăm banderole în mod pașnic pentru a atrage atenția sibienilor ce se întâmplă în interiorul instituției unde au măsuri abuzive, precum concedieri. Numai săptămâna trecută au fost date 16 avertismente scrise”, a arătat Monica Florescu, liderul de sindicat din cadrul Filarmonicii.
Ediția din acest an a Opera Sibiu Festival, a XXII-a, este prima la care Gala a fost transmisă în direct, de către TVR.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: instrumentisti filarmonicii si , opera sibiu festival , protest instrumentisti , Filarmonica de Stat Sibiu
Vizualizari: 5015
Ultimele comentarii
Acum 13 ore
Emil
Acum 13 ore
Gogu
Acum 13 ore
X-ulescu
Acum 13 ore
Gogu
Acum 13 ore
Kokos