Luni,
22.04.2024
Ploi Scurte
Acum
7°C

Recorder: Statul cheltuie 7 milioane de euro pentru „un palat” în care ar urma să locuiască Iohannis după ce-și încheie mandatul de președinte

Recorder: Statul cheltuie 7 milioane de euro pentru „un palat” în care ar urma să locuiască Iohannis după ce-și încheie mandatul de președinte

7 milioane de euro este suma pe care statul, prin Regia Autonomă „Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat” (RAAPPS), a decis s-o aloce pentru lucrări de renovare și amenajare a fostului sediu al PNL pentru a transforma clădirea într-o vilă de lux, arată jurnaliștii de la Recorder într-o nouă investigație. Construcția va fi transformată într-o locuință unifamilială, iar majoritatea indiciilor care arată cui i se va adresa aceasta duc - în lipsa oricăror explicații oficiale - către aceeași persoană: președintele Klaus Iohannis.

„Pe Bulevardul Aviatorilor din Bucuresti, într-una dintre zonele exclusiviste ale Capitalei, a apărut un șantier învăluit într-o secretomanie totală. Lucrările se desfășoară în spatele unor paravane și sunt atent supravegheate.

Vila de 1200 mp, cu subsol, parter și etaj, garaj și cabină de pază la poartă e a statului și a fost, până nu demult, sediu de partid. De câteva luni, e transformată, în cel mai mare secret, în reședință pentru o singură familie, după cum scrie în autorizația de construire obținută de Recorder. Iar suma pe care RA-APPS intenționează să o investească aici depășește orice imaginație: 7 milioane de euro numai pentru renovare și amenajare”, arată jurnaliștii de la Recorder.

Aceștia au încercat să afle cui i se pregătește viitoarea locuință de lux, dar solicitările acestora s-au lovit de lipsa de transparență a demnitarilor de stat.

Între timp, o sursă din mediul politic a declarat pentru G4Media că, în final, lucrările de amenajare vor costa 45 de milioane de lei (circa 9 milioane de euro). Tot aceeași sursă scrie că antreprenorul general ar fi societatea Bog’Art SRL.

Conform legii, foștii președinți au dreptul să primească din partea RAAPPS o reședință oficială. Fostului șef al statului, Traian Băsescu, i s-a repartizat o vilă de pe strada Gogol din București, și aici având loc lucrări de reabilitare înainte de mutarea acestuia. Renovarea imobilului a costat însă atunci mult sub prețul clădirii de pe Aviatorilor: circa 300.000 de euro.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Vizualizari: 2907

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

27 comentarii

Radu

Acum 1 lună

Ghi-ni-on! De la "România educată " am ajuns la "România furată ". Sigur casa asta e ceva moștenire primita de Doamna "Hani" de la vreo mătușa. Sa fim serioși acum: nu se.putea întoarce la viata aia mizera de Primar de Sibiu, aeroportul e dea saraki, Împăratul zboară doar cu avioane private. Omul asta e o rușine pt tot ce înseamnă democrație, liberate și bun simț. Ceaușescu pare Lincoln pe lângă Maria Sa KWJ!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Autobahn

Acum 1 lună

Vorbești prostii. Legea prevede că foștii președinți primesc în folosință locuințe din fondul de protocol. Așa zice legea, nu-i nici o ilegalitate. Dar invidia e mare, bârfa e mereu în funcțiune.
Raspunde

Oti

Acum 1 lună

Nu e ilegalitate, dar e cel putin lipsa de moralitate.
Raspunde

Altul?

Acum 1 lună

Aciduțule, ai o noua personalitate? Nu mai ajungeau celelalte? Oricum fabrica de voturi am vazut ca va merge, cum zice cineva de rau de pnl, bunicutza, keul, kwj, schimbi ip-urile si dai cu votul
Raspunde

Sandokan

Acum 1 lună

Nu e vorba de ilegalitate, e vorba de bun-simt. Tot de bun-simt e vorba si cand vorbim de banii cheltuiti in calatorii "de serviciu" sau nu. Ca, pana la urma, e dreptul lui (pe care i l-am dat noi), dar asta nu inseamna ca nu poate sa fie "modest", atat timp cat in tara asta exista saracie. Johannis a avut sansa sa schimbe ceva in bine , dar a esuat lamentabil (asta in cazul in care a avut vreodata intentia de a schimba ceva in bine).
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Elzoroaba

Acum 1 lună

Asta au uitat să-i zică haurii, Autobahn
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 lună

@Altul? Nem, nu-s io, că nu sacrific juma de oră pentru un javascript care să facă asta. Deci nu, nu-i scriptul meu ăla care a dat răsalaltăieri sute de voturi, nici ăla care a făcut 280.000 de vizualizări. Mă distrez doar să intru la 2-3 zile și să le dau la hateri peste bot.
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Pai normal, primaru nostru o sa fie presedintele la Pamant!
Raspunde

Valjan

Acum 1 lună

Ce se mai oftica cei ce l-au votat pe sublimul presedinte KWI si el s-a defecat cu succes in capul lor si pe votul lor!!!! Haide, luati.... luati cu incredere ca e proaspat!
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 lună

Ei da, numai voi cu părul auriu ați scăpat de defecare :))
Raspunde

Valjan@Aci Dutu

Acum 1 lună

Se putea sa nu apari si tu? Minimalismul este un curent in arta, arhitectura, design etc asociat cu reducerea la maxim a elementelor constitutive ale acelei opere etc...in cazul tau descrie dezvoltarea minima necesara, a creierului tau redus doar la activitati de respirat, mancat, defecat ( din plin si pe ambele orificii, atat bucal cat si anal ...dar mai ales bucal)! Faptul ca-l admiri si susti pe KWI cu fiecare ocazie, demonstreaza din plin teoria de mai sus.
Raspunde

Scufitza Galbină

Acum 1 lună

Palatul din Turnișor cred ca este disponibil !
Raspunde

Kokos

Acum 1 lună

Nu-i mai ajung alea 6 case , îi mai trebuie una de 7 milioane euro la bucale! Voturile pe care i le-am dat sunt cele mai mari greșeli pe care le-am făcut în viața mea la alegeri.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibianul

Acum 1 lună

Pas cu pas v.am dus de nas. ***** psd, Dragnea la pușcărie, va fura Dragnea banii copiilor, va vedem din Sibiu. Ce va mai place sibieni. Sibienii merita tot ce e mai bun la fel și romanii(scuze romanul (Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului calomnios folosit.)

Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Ce porcarii si ce petarde arunca unii in spatiu public. Johannis abia suporta sa traiasca in Bucuresti pentru ca este obligat. Cum naiba sa se stabileasca acolo dupa ce nu mai e? Pacat ca n-ati invatat nimic in ultimii 10 ani. Johannis a fost primul presedinte cu care ne putem mandri din toata istoria acestei tari. Ca aproape toata media, asa zisi jurnalisti frustati, au inceput o campanie de denigrare la care multi apleaca urechea, este altceva. Nu are legatura cu realitatea
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sandokan

Acum 1 lună

Imi place sarcasmul tau :)). Sper ca e sarcasm.
Raspunde

Claudiu

Acum 1 lună

Să ne mândrim pentru că...de ce? Numește o singură reușită / realizare, succes sau promisiune onorată, PENTRU ȚARĂ și nu în interesul propriu, în cele 2 mandate. Vorbesc de politică externă, imagine europeană, investiții majore atrase în urma bunelor relații personale și a nenumăratelor plimbări costisitoare. Repet, cer doar UNA.
Raspunde

Militaru gheorghe

Acum 1 lună

Cea mai mare dezamagire a mea de la Ion Iliescu panna azi .Si am ceva ani in spinare. Daca in primele zile de mandat era o mandrie pentru orasul Sibiu, acum este o rusine sa spui ca acest om este din orasul tau.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Adrian

Acum 1 lună

Exemplu de cum poate fi depășit (în avaritie, nesimțire, lipsă de interes față de cel de lângă tine) Dinu Păturică!! Este alesul românilor, deci românii să tacă și să rabde!! Înfiorător tablou al acestor vremuri!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Adina

Acum 1 lună

Se straduieste omul sa il urasca toata tara, nu gluma. Doar ca si-a facut planul cam aiurea. Nu e constient ca Bucurestiul va fi ras de pe fata pamantului daca ne ataca Rusia.
Raspunde

Claudiu

Acum 1 lună

Te urci in avioane private,faci haltă la Sibiu după care te duci să te întâlnești, chipurile, cu omologii. Care, deja au aflat din mapa rezumat cât ești unicul dintre ei dator propriului stat cu vreo 300.000 de euro. Pe care nu i-ai plătit nici după 2 mandate pe motiv de imunitatea care blochează executarea silită. Nu doar România a primit cu boltă ci, toată planeta. Președinte cu datorii fiscale față de propria țară? Doar în fascinanta Românie.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Putin este nimic pe langa criminalul Iohannis care si-a tradat si macelarit propriul popor.
Raspunde

Emila Elzoroaba

Acum 1 lună

Da putlere, sunt râuri de sânge pe străzi. Mai lasâ țoiul
Raspunde

Votant al echipei castigatoare

Acum 1 lună

Sibiul si toata tara valaha sunt pline de frustrati si saraci! Va umpleti de ura fata de toti cei care au bani si isi permit. Munciti bai luzarilor!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Claudiu

Acum 1 lună

Și vrei să credem că toate comentariile sunt "ascunse" pe criterii de vot negativ și mizeria ta e bine-merci ca nu vã motorizati cu like-uri din aceleași birouri de bugetari fără nimic real de muncit în miez de zi Luzãrii de care spui plătesc și mașinăriile și că conexiunea la internet , dragă echipă galbenă. Care a-ți dus orașul înapoi la vremurile FSN-ului. Și oricât ați vrea sa "îngropați" subiectul că așa e ordinul , Iohannis tot nu va prinde loc nici măcar la "au mai participat" în istoria modernă a României. Și el și toată gașca lui, împreună cu voi,postacii, veți prinde doar un loc alături de cotețul porcului, în fundul grădinii. Cã alte realizări, nexam. Mai vorbim in câțiva ani...
Raspunde