Luni,
20.05.2024
Partial Noros
Acum
23°C

Efectul negativ al turismului de masă: Castelul de Lut Valea Zânelor schimbă regulile de vizitare și rămâne deschis doar pentru clienții terasei

Efectul negativ al turismului de masă: Castelul de Lut Valea Zânelor schimbă regulile de vizitare și rămâne deschis doar pentru clienții terasei

Începând cu acest sfârșit de săptămână Castelul de Lut Valea Zânelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate obiective turistice din județul Sibiu, mai poate fi vizitat doar de cei care plătesc 50 de lei și primesc un voucher pe care îl pot folosi la terasă.

Decizia a fost luată de proprietari în încercarea de a limita efectele negative ale turismului de masă.

”Cei care doresc să intre și să ne viziteze au aceleași facilități pe care le aveau și înainte, dar nu mai intră decât cei care achită un voucher de 50 de lei pe care îl folosesc ulterior la terasă, unde pot să servească masa. Decizia este foarte simplă: La noi vii, plătești 50 de lei intrare și primești un voucher pe care îl decontezi apoi la căsuța cu mâncare. În timpul acesta poți să stai la terasă, să mănânci, să te plimbi, faci poze, ce vrei tu”, a explicat pentru Turnul Sfatului Vasile Răzvan, proprietarul Castelului de Lut Valea Zânelor.

Reprezentanții obiectivului turistic au mai precizat că scopul lor este ca vizitatorii să se și bucure de loc, de atmosferă, aerul curat și de priveliștea asupra munților și a râului. Pentru a face toate acestea turiștii trebuie să aloce puțin timp, să stea la masă, să se relaxeze.

”Noi a trebuit, într-un fel sau altul, să luăm niște măsuri cu privire la selecția vizitatorilor. Erau foarte mulți care nu înțelegeau de ce nu au voie să intre cu propriile băuturi sau chiar propriile sacoșe cu mâncare. Am tot încercat să le explicăm oamenilor că atunci când mergi la terasă, oriunde te duci pe lumea aceasta, nu ai voie să mergi cu sticla ta de suc, ori caserola ta cu mâncare. Acesta este tot conceptul. Încep să-i înțeleg și eu pe spaniolii din Barcelona care protestează împotriva turismului de masă”, a mai explicat Vasile Răzvan.

Tot în categoria efectelor negative ale turismului de masă intră și mici distrugeri care apar asupra castelului. O neînțelegere din partea unui vizitator s-a încheiat cu plângere la Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului.

”Ne-am trezit cu plângere la Protecția Consumatorului de la un vizitator că el a venit de la Timișoara și nu a putut să viziteze interiorul. A stat angajatul nostru la intrare cu el și i-a explicat de nu știu câte ori că nu se vizitează interiorul, nu se poate, el tot n-a înțeles, că el a venit de la Timișoara și vrea să vadă. Apoi ne-a făcut plângere. Degeaba tot încercăm noi să le explicăm că este un obiectiv turistic privat, că nu l-a chemat nimeni în mod special de la Timișoara și nu i-a promis nimeni că îi arătăm interiorul. Acesta este doar un caz, din multe altele. Ne dorim ca cei care ne vizitează să se bucure de loc în tihnă și să-l aprecieze”, a concluzionat Vasile Răzvan.

Deschis în anul 2014 Castelul de Lut Valea Zânelor este un obiectiv turistic rezultat în urma unei investiții private. De-a lungul anilor castelul a devenit una dintre principalele atracții din județul Sibiu și chiar din țară, fiind promovat inclusiv în străinătate.

GALERIE FOTO – Avem un castel, ce facem cu el?

Sursa foto: Facebook Castelul de lut Valea Zânelor

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

24 comentarii

Nemo

Acum 3 săptămâni

E o mică țeapă castelul acesta. Nu am crezut cand mi s-a spus, dar m-am convins cand am fost anul trecut. Nu cred ca sunt multi care sa il viziteze de 2 ori in viață...
Raspunde

John Doe

Acum 3 săptămâni

Păcat și de zonă că a ajuns o cocalareala maxima, cu mici, bere, maneliști și produse de prost gust.
Raspunde

Gic@

Acum 3 săptămâni

"Turiștii să servească masa.."?!? Dar ce, sunt chelneri? Vă duceți de râpă!
Raspunde

Gic@

Acum 3 săptămâni

Mai aveți puțin și puneți turiștii la spălat de vase....
Raspunde

Andrei

Acum 3 săptămâni

Voucher de 50 de lei cu care sa ‘serveasca masa!!!! Cui? Proprietarul vrea sa-si ia chelneri la 50 de lei bucata??!!! Româna bat-o vina…
Raspunde

Frikirikimiki

Acum 3 săptămâni

Stai ca nu am priceput: te duci sa-l vizitezi dar nu e voia inauntru? Atunci ce vizitezi: padure din jur? Mai nou pt 50 lei.... Hai ca se poate !
Raspunde

Jicu Petrică

Acum 3 săptămâni

Să-ți bagi Castelul unde nu bate soarele, am trecut de 5 ori pe acolo și nu am intrat niciodată la castelul tău pt ca nu se merită să plătești intrare
Raspunde

Ovidiu

Acum 3 săptămâni

Eu sunt de acord. Sa mai filtreze din turiștii necivilizați, certăreți, puși pe harță și care strică. Tot aceeași ar vrea sa fie gratis și sa între cu plasa cu porumb fiert. Cui nu-i place sa nu între. Sunt oferte și prin alte părți.
Raspunde

Gigel

Acum 3 săptămâni

Cum iera aia cu stați în casa ? E doar inceputul dragii mei verzișori mâncători de conserve Manzoni
Raspunde

Mopri

Acum 3 săptămâni

Dar pe unde "se merită" să intri ? Luminează-ne și pe noi unde bate soarele la tine.
Raspunde

Cornel

Acum 3 săptămâni

Gresit, daca ai platit bilet de intrare, atunci ai voie sa bei sucul propriu. Ori intrare ori consumatie, dar nu amandoua.
Raspunde

Gica

Acum 3 săptămâni

Un castel ce pare interesant dar când ajungi acolo realizezi ca nu ai ce sa vezi. Am fost odată și nu îmi mai trebuie a doua oară!
Raspunde

Papa di Gio

Acum 3 săptămâni

(Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului licențios)

Raspunde

Papa di Gio

Acum 3 săptămâni

P..... pe ,,castel" ,voi știți cum arată un castel?????
Raspunde

Feli

Acum 3 săptămâni

Ii mai dau sanse de supravietuire pana la anul acestui asa zis obiectiv turistic. Dupa aceea, il pot redenumi linistiti Castelul falimentar de lut
Raspunde

Claus

Acum 3 săptămâni

Pai e doar o constructie interesanta,nevizitabila inauntru,in rest nimic,platesti taxa de acces sa vezi ce se vede si din drum,taxa si pt ca parchezi pe drum,tarabe cu produse de import la fel ca pe Transfagarasan unde,desi o sa imi iau hate,ar cam trebui puse 2 bariere si pret bilet pe ora,desigur dupa ce il vor amenaja cu parcari si tot ce trebuie,si scos tot ce e sintetic,nu e balci nu e bazar sa aduci stegulete magneti caciuci si masinute de plastic sa vinzi pe marginea unui drum aflat in top 10 in lume. Te duci sa vezi Balea si serpuirea drumului,sa faci o poza,si nu poti de cotoleni de coceni copti fierti,cutii de conserva sticle de bere si fel de fel de briz briz uri scumpe...Acolo e natura e frumusete,trebuie sa te rezumi strict la asta,nu la miere facuta din zahar si siropuri si slana cumparata din Kaufland si vanduta ca si produs autentic.Turismul e kitch la noi,pe placul romanului care ranjeste in timp ragaie la o bere calda si un mic ranced.
Raspunde

Suetoniu Arpacas ( ecologist ilegal, fara cazier )

Acum 3 săptămâni

Chiar si accesul la WC este permis numai... consumatorilor !
Raspunde

Stanciulescu Robert

Acum 3 săptămâni

O mare țeapa.Ne facem de risul lumii cu acest cadtel care seamana mai mult cu un mușuroi de termite
Raspunde

Lucian

Acum 3 săptămâni

Nu am intrat niciodată deși am trecut pe langa Plătești intrare sa ce???? Ce sa vezi?
Raspunde

Muresan

Acum 3 săptămâni

Dacă face sistemul ca și cel de la Arsenal Park ,atunci să se spele cu el pe cap.
Raspunde

Costi Lazăr

Acum 3 săptămâni

Exagerat zis castel ,o construcție de lut fără nimic istoric sau demn de lăudat,o poveste trasă de păr și fără pic de fundament mâzgălită pe o scândură și un pârâiaș de munte dar fara nimic spectaculos sau măcar liniștitor, ca și concluzie o dată vizitat a doua oară nu mai ai de ce să mergi și nici măcar nu-ți vine sa recomanzi.
Raspunde

Milena

Acum 3 săptămâni

Da, și eu am fost foarte dezamăgită că nu am vizitat și interiorul. Ciudat. Iar prețul, anul trecut, piperat și nejustificat! Ce să zic....., am văzut niște pereți exteriori. Legat de noua schimbare, nu toată lumea poate mânca oriunde! Trebuie să fie respectate cât de cât normele de igienă.
Raspunde

Loredana

Acum 3 săptămâni

Principalul vinovat pentru bâlciul de acolo este primăria locală care a dat spre închiriere spațiul de pe marginea drumului și a dat autorizații de funcționare catre toți comercianții de nimicuri. Iar privitor la cei cu castelul de lut, eu nu cred ca au avut un plan bine gândit pe termen lung.
Raspunde

Eu

Acum 3 săptămâni

Castelul de lut și Povestea Calendarului sunt două locații exagerat de comerciale, proprietarii vor să "stoarcă" bani la maxim de pe viziatori. Anul trecut am vizitat Povestea Calendarului și erai întâmpinat de la prima căsuță cu produse de vânzare, zici că erai la supermarket. Nu sunt de acord cu această abordare extra comercială, din acest motiv nu recomand locațiile. Nu pot aprecia abordarea exagerat de comercială a proprietarilor față de clienți.
Raspunde